Zamów polecane produkty
JM Logo
Wróć

Rozwiązania LoRaWAN dla logistyki, transportu, magazynowania i lokalizacji personelu - wiele lat lokalizacji bez wymiany ogniw, także w terenie poza zasięgiem GSM

2023-05-22

LoRaWAN zapewnia łączność mierzoną w kilometrach z wyróżniającą się propagacją i odpornością na zakłócenia. Lokalizatory GPS w sieci LoRaWAN pracują latami bez wymiany ogniw, co predysponuje ich wykorzystanie także w obiektach ruchomych czy pojazdach pozbawionych źródła zasilania. Tak długi okres jest nieosiągalny w technologiach GSM/LTE. Mowa tu o naczepach, wagonach, łodziach, maszynach budowlanych, ale i o przesyłkach paletowanych. Transmisja odbywa się w otwartym, nielicencjonowanym paśmie, niewymagającym ponoszenia opłat na rzecz operatorów telekomunikacyjnych. Poznaj szereg gotowych do użycia rozwiązań LoRaWAN dla Smart Logistic/Transportation/Warehousing/Assets.

Czy wiesz, że w Polsce w sieci LoRaWAN pracuje już kilkaset tysięcy trackerów?
Odwiedź nas na Święcie Wireless 14.06.2023 w Krakowie, Evertiq Expo i przekonaj się sam>>

Odwiedź stoisko 38, 14.06.2023 Evertiq Expo lub napisz od nas pod adres wireless[at]jm.pl, gdzie czeka nasz Product Manager.

Technologia LoRaWAN może konkurować z siecią GSM, szczególnie tam, gdzie nie ma pokrycia sieciami komórkowymi. Zaledwie kilka Gateway pozwala zapewnić zasięg sieci LoRaWAN na wielokilometrowych otwartych powierzchniach.

Do czego mogą zostać użyte lokalizatory wykorzystujące sieć LoRaWAN?

 • Śledzenie pojazdów specjalnych, np. pojazdów straży pożarnej czy wozów ratownictwa medycznego;
 • Śledzenie lokalizacji wagonów, maszyn budowlanych, rolniczych i drogowych; 
 • Lokalizowanie statków, kutrów rybackich, łodzi żaglowych i motorowych, czy nawet skuterów wodnych;
 • Inwentaryzacja narzędzi i kontrola przebywania osób w strefach niebezpiecznych;
 • Nadzorowanie przesyłek;
 • Monitorowanie aktywności zwierząt.

Korzystając z trackerów znacznie podnosimy bezpieczeństwo zarówno ludzi, jak i cennego ruchomego mienia. Zróżnicowane potrzeby użytkowników w sieciach LoRaWAN są przyczyną, dla której JM elektronik posiada w swojej ofercie szereg lokalizatorów wykorzystujących sieć LoRaWAN.

WYSIWYG - wertykal-lorawan-smart_obrazek_06-3.jpg

Trackery przemysłowe

Lokalizatory przemysłowe świetnie nadają się do umieszczenie ich np. w wagonach pociągu, ciężarówkach czy też na pojazdach poruszających się po obiekcie produkcyjnym. Z myślą o tym zastosowaniu powstały lokalizatory Abeeway (Actility).

WYSIWYG - wertykal-lorawan-smart_obrazek_07-3.jpg

Industrial Tracker może pracować na zewnątrz, jak i w środku pomieszczenia, w zakresie temperatur od -15°C do +65°C. Urządzenie posiada certyfikat IP65, co oznacza że urządzenie jest odporne na kurz oraz silny strumień wody.

Lokalizator Compact Tracker posiada certyfikat wodoszczelności IP68, co dopuszcza jego pracę w długotrwałym zanurzeniu w wodzie oraz certyfikat ATEX.

Zależnie od przeznaczenia trackery Abeeway (Actility) zasilane są standardowymi ogniwami litowo-tionyowymi lub akumulatorami litowo-jonowymi (wówczas z możliwością doładowania), co pozwala na ich wielomiesięczną, a nawet wieloletnią pracę.

WYSIWYG - Abeeway Compact i Industrial 225.jpg Lokalizatory Abeeway (Actility) – poznaj scenariusze użycia w przemyśle, transporcie wodnym, logistyce, bezpieczeństwie i w wielu innych obszarach>>


JM elektronik zapewnia wybór, podobnie jak Kerlink, wiodący w Europie producent Gateway, którego urządzenia są wykorzystane w Polsce we wszystkich projektach Smart City w sieci LoRaWAN.

W Volvo w oparciu o Gateway Kerlink zbudowano sieć LoRaWAN w której zasięgu znajduje się cały parking zakładu produkcyjnego. Lokalizatory Abeeway (Actility) pozwalają niemal natychmiastowo odnaleźć ciężarówkę, która ma wyruszyć do Klienta z parkingu.

Test trackera w terenie

Chcąc korzystać z sieci LoRaWAN nie jest konieczna nawet budowa własnej sieci. W tym celu powstał projekt sieci otwartej Helium (LongFi), z której można korzystać nieodpłatnie dysponując wyłącznie trackerami.

Mimo, iż kurs kryptowalut jest bardzo dynamiczny, a od dłuższego czasu na rynku zauważalny jest jego drastyczny spadek, warto monitorować kondycję krytpowaluty Helium. W przeciwieństwie do wielu powstałych wirtualnych walut, Helium służy wymianie korzyści pomiędzy dostawcami urządzeń i aplikacji LoRaWAN, a osobami zapewniającymi im publiczny, światowy zasięg. Głównym zadaniem hotspota Helium jest rozprzestrzenianie zasięgu LoRaWAN, na co przede wszystkim ma wpływ antena i jej położenie.

Analizując mapę zasięgu Helium można stwierdzić, że wiele powierzchni Polski, w szczególności uprzemysłowione czy gęsto zaludnione, jak obszar Górnego Śląska, gdzie znajduje się siedziba firmy JM elektronik, jest w znaczącym stopniu pokryta zasięgiem sieci. Postanowiliśmy, więc sprawdzić jak infrastruktura radzi sobie w potencjalnie komercyjnych projektach.

WYSIWYG - Tracker Mały.png Jak w praktyce działają trackery Abeeway - poznaj wynik testu w województwie śląskim w oparciu o sieć Helium>>


Analiza pokonanej trasy i zasięgu sieci Helium pozwala wnioskować, że technologia lokalizacji oparta na GPS+LoRaWAN, spełnia funkcjonalne wymagania stawiane urządzeniom lokalizacyjnym. Industrial Tracker, umieszczony podczas podróży na siedzeniu pasażera, z wysoką precyzją określał swoją lokalizację (wręcz do 1 metra), a informacja o niej była wysyłana zgodnie z zaplanowanym harmonogramem (co dwie minuty) ze skutecznością zasięgu przekraczającą 95%.

Pomiar warunków transportu i zarządzanie środkami trwałymi

W zależności od trackera, występują wersje urządzeń wyposażone w sensory pomiaru temperatury, akcelerometry, co pozwala użyć lokalizatorów LoRaWAN jako Datalogger, czyli urządzeń gromadzących dane o warunkach, w jakich odbywał się transport i przechowywanie. Czy sprzęt elektroniczny był przedmiotem wstrząsów i wibracji, czy leki lub mięso podlegały w trakcie transportu odmrażaniu lub przegrzewaniu – wszystko to będzie transmitowane, gdy tylko lokalizator znajdzie się w sieci LoRaWAN.

Ponadto, wybrane modele lokalizatorów można wyposażyć w Bluetooth, co okazuje się przydatne w procesie inwentaryzacji, gdyż wyposażenie powiązane, podlegające inwentaryzacji, może być wyposażone w beacon, co pozwala na odczyt, czy nadal są „na wyposażeniu” miejsca oznakowanego trackerem LoRaWAN.

Podobnie wybrane lokalizatory są w stanie połączyć się do sieci Wi-Fi.

Smart Asset Management może wstąpić na jeszcze wyższy poziom, gdy uświadomimy sobie, jak niski jest koszt budowy infrastruktury dla sieci LoRaWAN, w porównaniu z wartością chronionego w jej zasięgu mienia.

Trackery osobiste

Personalne lokalizatory powstały z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa ludzi, a także zwierząt. W sytuacji katastrof naturalnych, pożarów, powodzi, trzęsień ziemi czy zamachów terrorystycznych, sieć GSM może ulec uszkodzeniu, a przez to nie zapewni poprawnej pracy trackerów GPS+GSM. Dzięki sieci LoRaWAN można w prosty sposób zapewnić stałe pokrycie zasięgiem, niemal bez ingerencji w środowisko, poprzez wykorzystanie pojedynczych Gateway. Bramy wymagają dostępu do serwera sieciowego LoRaWAN, który może być realizowany z wykorzystaniem Internetu, także satelitarnego Starlink.

Propagacja LoRaWAN zapewnia zasięg w lesie, w trakcie pożaru, na otwartym zbiorniku wodnym, a nawet po lawinie!

WYSIWYG - wertykal-lorawan-smart_obrazek_08-3.jpg

Micro Tracker jest urządzeniem kieszonkowym, które zawiera pełną funkcjonalność lokalizatora GPS+LoRaWAN, łącząc zalety obu tych technologii. Świetnie sprawdzi się zarówno na terenie firmy czy zakładu produkcyjnego, jak i w otwartym terenie. Micro Tracker posiada certyfikaty ATEX ZONE 2 dla atmosfery wybuchowej oraz wodoszczelności IP65.

WYSIWYG - Abeeway Micro Tracker 225.jpg Lokalizator Micro Tracker Abeeway (Actility) – poznaj scenariusze użycia personalnych lokalizatorów powstałych z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa ludzi, a także zwierząt>>


Warto także zwrócić uwagę na lokalizator GPS LGT92 z możliwością komunikacji przy pomocy sieci LoRaWAN. Wbudowany mikrokontroler STM32Cube HAL w urządzeniu, dostosowuje parametry pracy urządzenia, tak aby maksymalnie wydłużyć czas pracy na baterii. Tracker LGT92 wyposażony został w moduł GPS małej mocy L76-L oraz 9-osiowy akcelerometr, który umożliwia wykrywanie ruchu. Posiada również uchwyt na smycz, dzięki czemu można założyć go na szyję, czy umocować do bagażu.

WYSIWYG - gps-dragino_miniatura_v3.jpg GPS LGT92: szczegółowy przegląd urządzeń Dragino wykorzystujących technologię LoRaWAN>>


Należy nadmienić, że lokalizatory w zminiaturyzowanej wersji, mogą stanowić bezpośrednie wyposażenie służb mundurowych, w szczególności ratunkowych. Przełożeni w prosty sposób są w stanie na mapie lokalizować bieżące i precyzyjne położenie strażaków, ratowników czy policjantów. Co więcej, w sytuacji zagrożenia, użytkownik wyposażony w tracker może wezwać pomoc wykorzystując przycisk funkcyjny SOS.

Odwiedź nas na Święcie Wireless 14.06.2023 w Krakowie, Evertiq Expo i przekonaj się sam>>

Odwiedź stoisko 38, 14.06.2023 Evertiq Expo lub napisz od nas pod adres wireless[at]jm.pl, gdzie czeka nasz Product Manager.

JM elektronik wspiera w pozyskaniu wiedzy o LoRaWAN

Jeśli nie możesz nas odwiedzić, weź udział w bezpłatnym szkoleniu Wirtualny Wireless Day przeprowadzonym przez naszą firmę – zestaw 10 materiałów video, dotyczących urządzeń końcowych, Gateway, serwerów LoRaWAN i aplikacyjnych.

Zapisy znajdą Państwo pod niniejszym linkiem>>

WYSIWYG - szkolenie_obrazek.png

Jeśli nie mają Państwo jeszcze bezpłatnego konta w naszym Portalu zakupowym B2B, to serdecznie zapraszamy do rejestracji>>

Portal B2B umożliwia:

 • wgląd w asortyment wraz z informacjami o oferowanych produktach, zdjęciami, kartami katalogowymi, informacjami o produktach podobnych czy powiązanych, 
 • składania zapytań ofertowych, 
 • podgląd stanów magazynowych,
 • uzyskania informacji o przewidywanym czasie oczekiwania na produkt,
 • sprawdzenia potwierdzonej daty najbliższej dostawy interesującego asortymentu,
 • zamawiania produktów,
 • podglądu we wszystkie oferty, zamówienia, faktury i płatności firmy,
 • założenia subkont dla pracowników z możliwością ustanowienia ograniczonego dostępu do oferowanych modułów, 
 • korzystanie z udostępnianej w kanale B2B bazy wiedzy, internetowych szkoleń i przewodników oraz zarządzanie zgodą na otrzymywanie newslettera,
 • dokonanie zgłoszenia reklamacyjnego oraz sprawdzenie statusu reklamacji,
 • sprawdzenie numeru WZ i numer listu przewozowego,
 • DARMOWĄ wysyłkę!
Ozdobna grafika stopki
System B2B by

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszego sklepu do indywidualnych potrzeb klientów. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego sklepu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że bedą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności