Zamów polecane produkty
JM Logo
Wróć

Poznaj scenariusze zastosowania LoRaWAN w branży kolejowej w celu poprawy kontroli dostępu, wzrostu oszczędności energii oświetlenia, ogrzewania i klimatyzacji, precyzyjnej lokalizacji taboru i sprzętu na bocznicy

2023-08-29

W dzisiejszym świecie, gdzie efektywność i szybkość dostawy stają się kluczem do sukcesu w logistyce i transporcie, technologia LoRaWAN (Long Range Wide Area Network) staje się jednym z czołowych rozwiązań w tej dziedzinie. Jej zdolność do śledzenia środków transportu, towarów i innych przedmiotów o wysokiej wartości w czasie rzeczywistym przyczynia się do zwiększenia przejrzystości, bezpieczeństwa i efektywności operacji.

Dzięki technologii LoRaWAN, śledzenie towarów czy pojazdów jest możliwe nawet na bardzo dużych dystansach, co jest kluczem w międzynarodowej logistyce i transporcie. Sensory działające w sieci LoRaWAN mogą pracować na jednym zestawie baterii nawet do 10 lat, co oznacza pracę niezależną od źródeł zasilania.

Dodatkowo, używanie sieci LoRaWAN nie wymaga ponoszenia opłat abonamentowych, co obniża koszty bieżącej eksploatacji, a niski koszt budowy sieci pozwala firmom na łatwe i szybkie wdrażanie własnych instalacji, dostosowanych do specyficznych potrzeb. Zaawansowane funkcje bezpieczeństwa w technologii LoRaWAN zapewniają, że dane są bezpieczne, a nieautoryzowany dostęp jest niemożliwy.

WYSIWYG - lora-na-kolei-dworcu_obrazek_00.jpg

Kontrola dostępu, czyli wzrost bezpieczeństwa

Pewność bezpieczeństwa zapewnia kontrola dostępu do drzwi, bram czy kontenerów za pomocą sensorów LoRaWAN, niezależnie od ich lokalizacji.

Dzięki oporności na różne warunki, sensory LoRaWAN są idealne do stosowania w miejscach, gdzie inne technologie mogą zawodzić, takich jak budynki i obiekty pozbawione zasilania, obszary o słabym zasięgu sieci komórkowej.

Małe urządzenia montowane na drzwiach czy oknach, takie jak czujniki otwarcia/zamknięcia, oferują informacje w czasie rzeczywistym o stanie dostępu do różnorodnych obiektów. Pozwalają właścicielom kolejowych budynków, magazynów, kontenerów czy specjalistycznych szaf na wykrywanie faktu wtargnięcia, nawet wtedy gdy obiekt jest oddalony i pozbawiony zasilania.

WYSIWYG - drzwi-dragino_miniatura-v2.jpg Zapraszamy na szkolenie wideo z obsługi kontaktronowego czujnika otwierania drzwi, okien LDS02-EU868 pracującego w sieci LoRaWAN>>


Czujniki ruchu odgrywają ważną rolę w monitorowaniu specyficznych warunków wewnątrz pomieszczeń. Rejestrują ruch w określonych obszarach oraz monitorują poziom oświetlenia, dzięki czemu można wykryć intruza w pomieszczeniu, które powinno być puste lub dostoswać intensywność oświetlenia do faktu obecności ludzi.

WYSIWYG - szkolenie-milesight-ws202_miniatura.jpg Wideo-szkolenie z uruchomienia czujnika ruchu i światła WS202 od Milesight działającego w sieci LoRaWAN>>


Nowoczesne kamery zintegrowane z algorytmami AI potrafią rozpoznawać i zliczać ludzi wchodzących i wychodzących z danego obszaru. Kamery te nie transmitują obrazu, a jedynie informację o liczbie osób, przez co zachowana jest ochrona wrażliwych danych osobowych (wizerunków). Dzięki takim kamerom można efektywnie zarządzać przepustowością miejsc publicznych oraz monitorować poziom zatłoczenia w określonych strefach. Dzięki podzieleniu monitorowanego obszaru na sektory, można użyć kamery z AI do kontroli czy podróżni nie próbują zbytnio zbliżyć się do brzegu peronu lub też nie wtargnęli do niebezpiecznych stref, jak torowiska.

Podobnie można wykrywać obecność ludzi w zamkniętych lub wyłączonych z ruchu pomieszczeniach, przejściach podziemnych, poczekalniach.

WYSIWYG - milesight-vs121_miniatura.jpg VS121 od Milesight – monitorowanie obecności ludzi i zliczanie osób w oparciu o AI, z zachowaniem pełnej anonimowości oraz transmisją danych w sieci LoRaWAN>>


W sytuacjach zagrożenia technologie, takie jak inteligentne wyłączniki „panic button”, stają się nieocenione. Umożliwiają szybkie wezwanie pomocy w przypadku wypadku, ewakuacji, napadu czy innych nieprzewidzianych sytuacji. Natomiast tablice oceny czystości czy jakości obsługi dają klientom możliwość wyrażenia opinii o jakości usług w miejscach takich jak kasy, punkty informacyjne, restauracje czy toalety publiczne. Takie bezpośrednie informacje zwrotne są kluczem do ulepszania standardów i dostosowywania się do potrzeb klientów.

WYSIWYG - ws101-502_miniatura.jpg Smart Button, Panic Button, Smart Switch – poznaj sprytne WS101 i WS502, które zdalnie włączają i wyłączają w sieci LoRaWAN urządzenia – jak chcesz, skąd chcesz i kiedy chcesz, wraz z monitorowaniem parametrów zasilania czy zużycia energii – propozycja dla Smart Building/Home od Milesight>>


Z ciekawym przypadkiem można zetknąć się w projekcie, gdzie sieć LoRaWAN służy do transmisji odczytów z sensorów drgań umieszczonych na filarach i pylonach mostów. Niezawodność i energooszczędność umożliwiają monitorowanie stanu kluczowych elementów infrastruktury przez nawet 10 lat bez wymiany baterii.

WYSIWYG - smart-metering-lorawan_miniatura.jpg

Budowa sieci LoRaWAN w oparciu o bramy produkcji Kerlink>>

Oszczędzanie energii zużywanej na oświetlenie,
ogrzewanie czy klimatyzację

W erze rosnącej świadomości ekologicznej oraz potrzeby ograniczania nadmiernego zużycia energii, inteligentne zarządzanie oświetleniem w przestrzeniach miejskich i wewnętrznych staje się kluczem do tworzenia bardziej zrównoważonych i oszczędnych rozwiązań.

Oświetlenie sztuczne, które jest uzależnione od natężenia dostępnego oświetlenia zewnętrznego, pozwala na zoptymalizowanie zużycia energii. Dzięki specjalnym czujnikom światła, systemy oświetleniowe mogą dostosowywać intensywność światła sztucznego w zależności od tego, ile światła naturalnego wnika do pomieszczenia. W dni słoneczne, kiedy dostępne jest dużo światła zewnętrznego, oświetlenie sztuczne może być zredukowane do minimum lub nawet całkowicie wyłączone, przynosząc znaczące oszczędności energetyczne.

Co więcej, integracja czujników ruchu i liczników osób do systemów oświetleniowych umożliwia dostosowywanie natężenia oświetlenia do obecności ludzi w danym obszarze. Jeśli w pomieszczeniu nie ma aktywności lub liczba osób jest niska, oświetlenie może zostać przyciemnione lub wyłączone. W przeciwnym razie, kiedy wykryty jest ruch lub w pomieszczeniu przebywa więcej osób, oświetlenie może zostać zwiększone do optymalnego poziomu.

Zestaw inteligentnych wyłączników umożliwia wielokanałowe, równoległe sterowanie oświetleniem, bez konieczności prowadzenia dodatkowych tras kablowych czy komplikowania instalacji elektrycznej.

WYSIWYG - milesight-smarthome-ws202_miniatura_v2.jpg WS202 to sensor natężania światła oraz ruchu od Milesight pracujący w sieci LoRaWAN, pozwalający obniżyć zużycie energii i zwiększyć bezpieczeństwo>>


Najistotniejsze z punktu widzenia energooszczędności jest precyzyjne sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją, a nawet wentylacją. Sensor jest w stanie precyzyjnie mierzyć temperaturę, a także wilgotność i CO2. System połączonych czujników w sieci LoRaWAN może wypracować sekcyjne, a nawet punktowe sterowanie systemami klimatyzacji i ogrzewania, czy wentylacji.

WYSIWYG - deunis Comfort i Motion 225.jpg Adeunis Comfort i Motion - poznaj nowe możliwości smart building/smart home jakie daje sieć LoRaWAN>>


Wszystkie scenariusze wykorzystania LoRaWAN w Smart Building/Home znajdują się pod linkiem, wraz z propozycjami doboru urządzeń.

WYSIWYG - wertykal-lorawan-smart_miniatura.jpg Rozwiązania LoRaWAN dla Smart Building/Home i Smart Industry>>

Lokalizacja, czyli Smart Logistic i Transportation
bardziej Smart

Śledzenie lokalizacji wagonów i kontenerów

Dzięki technologii LoRaWAN, firmy logistyczne i kolejowe mogą łatwo śledzić lokalizację wagonów towarowych i kontenerów. Ważną zaletą jest to, że urządzenia LoRaWAN, takie jak tracker Abeeway, mogą działać przez wiele miesięcy na jednym zestawie baterii. To pozwala na monitorowanie aktywów, które nie mają stałego źródła zasilania.

WYSIWYG - lorawan-smartlogisic_miniatura.jpg Rozwiązania LoRaWAN dla logistyki, transportu, magazynowania i lokalizacji personelu - wiele lat lokalizacji bez wymiany ogniw, także w terenie poza zasięgiem GSM>>


Śledzenie ciągników siodłowych i naczep, maszyn budowlanych czy cennego wyposażenia

Chociaż te pojazdy mają własne źródło zasilania, nie zawsze są one własnością firmy transportowej. Dzięki LoRaWAN, tracker Abeeway może być mechanicznie umieszczony w pojeździe, umożliwiając precyzyjne śledzenie lokalizacji bez ingerencji w instalacje pojazdu.

Monitorowanie paczek i cennych przedmiotów 

Lokalizatory bazujące na LoRaWAN są idealne do śledzenia cennych przesyłek i przedmiotów. Bez względu na to, czy chodzi o cenne obrazy, biżuterię czy nawet ule z pszczołami, technologia ta gwarantuje dokładne informacje o lokalizacji w czasie rzeczywistym.

Podniesienie bezpieczeństwa prac budowlanych 

Poza sezonem, gdy te maszyny są nieczynne, technologia LoRaWAN pozwala na ich ciągłe monitorowanie. Dzięki temu można szybko zareagować w przypadku podejrzanej aktywności lub kradzieży.

Ciekawym case study jest zastosowanie sieci LoRaWAN do monitorowania prac maszyn w trakcie budowy tuneli metra. W opisywanym przypadku beacony BT stanowiły punkty odniesienia, znaczniki lokalizacji, a umieszczony na maszynie tracker podawał poprzez sieć LoRaWAN odczyt najbliższego beacona, co pozwalało na zlokalizowanie maszyn w tunelu nawet przy kompletnym braku sygnału GPS. W projekcie tym wykorzystano fakt, że sieć LoRaWAN gwarantuje dobre zasięgi wewnątrz tuneli, dzięki dobrej propagacji sygnału radiowego w modulacji LoRa.

WYSIWYG - smart-metering-lorawan_miniatura.jpg

Budowa sieci LoRaWAN w oparciu o bramy produkcji Kerlink>>


Warto zwrócić uwagę na lokalizatory firmy Abeeway, która posiada w swojej ofercie przemysłowe lokalizatory wykorzystujące technologię LoRaWAN do transmisji ustalonej w sensorze lokalizacji.

WYSIWYG - lora-na-kolei-dworcu_obrazek_01.jpg

Lokalizatory wyróżnia między innymi:

Wysoka Odporność na Warunki Atmosferyczne

Lokalizatory Abeeway są projektowane z myślą o trudnych warunkach eksploatacji. Ich poziom szczelności, w zależności od wersji, wynosi od IP65 do IP68. Oznacza to, że są odporne na działanie pyłów i wilgoci – od zanurzenia i mycia pod ciśnieniem, przez pracę w atmosferze zapylenia, aż po ekspozycję na deszcz.

Wszechstronne Źródła Zasilania

Firma oferuje trackery zasilane zarówno standardowymi ogniwami litowo-tionylowymi, jak i akumulatorami litowo-jonowymi. W przypadku tych drugich istnieje możliwość doładowania, co zwiększa czas działania urządzenia.

Odporność Termiczna

Lokalizatory Abeeway są projektowane do pracy w ekstremalnych temperaturach. Zakres temperaturowy wynosi od -20°C do +65°C, co sprawia że nadają się do różnorodnych zastosowań, od chłodni przemysłowych po gorące pustynie.

Bezpieczeństwo w Środowiskach Wybuchowych

Wybrane modele trackerów spełniają kryteria ochrony przeciwwybuchowej ATEX, co pozwala na ich zastosowanie w przemyśle chemicznym, petrochemicznym czy górnictwie.

Dodatkowe Funkcjonalności

W zależności od potrzeb, klienci mogą wybierać lokalizatory wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak przełącznik magnetyczny, czujnik ciśnienia, głośnik, a także możliwość transmisji Bluetooth czy Wi-Fi.

Zaawansowane Technologie Lokalizacji

Wybrane modele trackerów Abeeway nie ograniczają się tylko do technologii GPS. Są wyposażone w energooszczędny GPS oraz GLONASS, co pozwala na najwyższej precyzji odczytu w oparciu o wiele sieci satelitarnych, gwarantując dokładność lokalizacji w każdych warunkach.

Odwiedź nas na stoisku E49 targów TRAKO
w Gdańsku w dniach 19-22.09.2023

Serdecznie zapraszamy na targi TRAKO, które odbędą się 19-22.09 września w Gdańsku w halach AmberExpo. To największe w Europie targi techniki kolejowej. Samo wydarzenie odbywa się co dwa lata, na zmianę z targami w Berlinie. Tradycyjnie targi stanowią wyjątkową okazję do zapoznania się z najnowszymi technologiami i innowacyjnymi rozwiązaniami w dziedzinie transportu kolejowego. Będziemy mieli przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu, prezentując nasze produkty na stoisku numer 49.

WYSIWYG - trako-2023_miniatura.jpg JM elektronik zaprasza na stoisko E49 Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO w dniach 19-22.09.2023 do Gdańska – komputery, Gateways, routers, switches, szereg akcesoriów, montaż kontraktowy, elementy indukcyjne customizowane oraz cały świat rozwiązań LoRaWAN>>


Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące naszych produktów oraz doradzą w wyborze najbardziej odpowiednich rozwiązań dla Państwa indywidualnych potrzeb.

Osoby, które zadeklarują swoją obecność na targach TRAKO poprzez zgłoszenie uczestnictwa na adres mailowy targi[at]jm.pl, otrzymają od nas wyjątkowy prezent podczas ich wizyty na naszym stoisku.

Więcej informacji o targach TRAKO znajdą Państwo pod linkiem>>

Zainteresowanych propozycjami urządzeń LoRa, dalszymi informacjami technicznymi i cenami zakupu, zapraszamy do kontaktu pod adresem e-mail: wireless[at]jm.pl

Alternatywnie ceny, dostępność i dokumentacja, dostępna jest dla zalogowanych użytkowników Portalu zakupowego B2B JM elektronik. Bezpłatne konto można założyć pod linkiem>>

Portal B2B umożliwia:

 • wgląd w asortyment wraz z informacjami o oferowanych produktach, zdjęciami, kartami katalogowymi, informacjami o produktach podobnych czy powiązanych, 
 • składania zapytań ofertowych, 
 • podgląd stanów magazynowych,
 • uzyskania informacji o przewidywanym czasie oczekiwania na produkt,
 • sprawdzenia potwierdzonej daty najbliższej dostawy interesującego asortymentu,
 • zamawiania produktów,
 • podglądu we wszystkie oferty, zamówienia, faktury i płatności firmy,
 • założenia subkont dla pracowników z możliwością ustanowienia ograniczonego dostępu do oferowanych modułów, 
 • korzystanie z udostępnianej w kanale B2B bazy wiedzy, internetowych szkoleń i przewodników oraz zarządzanie zgodą na otrzymywanie newslettera,
 • dokonanie zgłoszenia reklamacyjnego oraz sprawdzenie statusu reklamacji,
 • sprawdzenie numeru WZ i numer listu przewozowego,
 • DARMOWĄ wysyłkę!
Ozdobna grafika stopki
System B2B by

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszego sklepu do indywidualnych potrzeb klientów. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego sklepu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że bedą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności