LoRaWAN zapewnia łączność mierzoną w kilometrach z wyróżniającą się propagacją i odpornością na zakłócenia. Lokalizatory GPS w sieci LoRaWAN pracują latami bez wymiany ogniw, co predysponuje ich wykorzystanie także w obiektach ruchomych czy pojazdach pozbawionych źródła zasilania. Tak długi okres jest nieosiągalny w technologiach GSM/LTE. Mowa tu o naczepach, wagonach, łodziach, maszynach budowlanych, ale i o przesyłkach paletowanych. Transmisja odbywa się w otwartym, nielicencjonowanym paśmie, niewymagającym ponoszenia opłat na rzecz operatorów telekomunikacyjnych. Poznaj szereg gotowych do użycia rozwiązań LoRaWAN dla Smart Logistic/Transportation/Warehousing/Assets.
Odwiedź stoisko 38, 14.06.2023 Evertiq Expo lub napisz od nas pod adres wireless[at]jm.pl, gdzie czeka nasz Product Manager.
Technologia LoRaWAN może konkurować z siecią GSM, szczególnie tam, gdzie nie ma pokrycia sieciami komórkowymi. Zaledwie kilka Gateway pozwala zapewnić zasięg sieci LoRaWAN na wielokilometrowych otwartych powierzchniach.
Do czego mogą zostać użyte lokalizatory wykorzystujące sieć LoRaWAN?
Korzystając z trackerów znacznie podnosimy bezpieczeństwo zarówno ludzi, jak i cennego ruchomego mienia. Zróżnicowane potrzeby użytkowników w sieciach LoRaWAN są przyczyną, dla której JM elektronik posiada w swojej ofercie szereg lokalizatorów wykorzystujących sieć LoRaWAN.
Lokalizatory przemysłowe świetnie nadają się do umieszczenie ich np. w wagonach pociągu, ciężarówkach czy też na pojazdach poruszających się po obiekcie produkcyjnym. Z myślą o tym zastosowaniu powstały lokalizatory Abeeway (Actility).
Industrial Tracker może pracować na zewnątrz, jak i w środku pomieszczenia, w zakresie temperatur od -15°C do +65°C. Urządzenie posiada certyfikat IP65, co oznacza że urządzenie jest odporne na kurz oraz silny strumień wody.
Lokalizator Compact Tracker posiada certyfikat wodoszczelności IP68, co dopuszcza jego pracę w długotrwałym zanurzeniu w wodzie oraz certyfikat ATEX.
Zależnie od przeznaczenia trackery Abeeway (Actility) zasilane są standardowymi ogniwami litowo-tionyowymi lub akumulatorami litowo-jonowymi (wówczas z możliwością doładowania), co pozwala na ich wielomiesięczną, a nawet wieloletnią pracę.
JM elektronik zapewnia wybór, podobnie jak Kerlink, wiodący w Europie producent Gateway, którego urządzenia są wykorzystane w Polsce we wszystkich projektach Smart City w sieci LoRaWAN.
W Volvo w oparciu o Gateway Kerlink zbudowano sieć LoRaWAN w której zasięgu znajduje się cały parking zakładu produkcyjnego. Lokalizatory Abeeway (Actility) pozwalają niemal natychmiastowo odnaleźć ciężarówkę, która ma wyruszyć do Klienta z parkingu.
Chcąc korzystać z sieci LoRaWAN nie jest konieczna nawet budowa własnej sieci. W tym celu powstał projekt sieci otwartej Helium (LongFi), z której można korzystać nieodpłatnie dysponując wyłącznie trackerami.
Mimo, iż kurs kryptowalut jest bardzo dynamiczny, a od dłuższego czasu na rynku zauważalny jest jego drastyczny spadek, warto monitorować kondycję krytpowaluty Helium. W przeciwieństwie do wielu powstałych wirtualnych walut, Helium służy wymianie korzyści pomiędzy dostawcami urządzeń i aplikacji LoRaWAN, a osobami zapewniającymi im publiczny, światowy zasięg. Głównym zadaniem hotspota Helium jest rozprzestrzenianie zasięgu LoRaWAN, na co przede wszystkim ma wpływ antena i jej położenie.
Analizując mapę zasięgu Helium można stwierdzić, że wiele powierzchni Polski, w szczególności uprzemysłowione czy gęsto zaludnione, jak obszar Górnego Śląska, gdzie znajduje się siedziba firmy JM elektronik, jest w znaczącym stopniu pokryta zasięgiem sieci. Postanowiliśmy, więc sprawdzić jak infrastruktura radzi sobie w potencjalnie komercyjnych projektach.
Analiza pokonanej trasy i zasięgu sieci Helium pozwala wnioskować, że technologia lokalizacji oparta na GPS+LoRaWAN, spełnia funkcjonalne wymagania stawiane urządzeniom lokalizacyjnym. Industrial Tracker, umieszczony podczas podróży na siedzeniu pasażera, z wysoką precyzją określał swoją lokalizację (wręcz do 1 metra), a informacja o niej była wysyłana zgodnie z zaplanowanym harmonogramem (co dwie minuty) ze skutecznością zasięgu przekraczającą 95%.
W zależności od trackera, występują wersje urządzeń wyposażone w sensory pomiaru temperatury, akcelerometry, co pozwala użyć lokalizatorów LoRaWAN jako Datalogger, czyli urządzeń gromadzących dane o warunkach, w jakich odbywał się transport i przechowywanie. Czy sprzęt elektroniczny był przedmiotem wstrząsów i wibracji, czy leki lub mięso podlegały w trakcie transportu odmrażaniu lub przegrzewaniu – wszystko to będzie transmitowane, gdy tylko lokalizator znajdzie się w sieci LoRaWAN.
Ponadto, wybrane modele lokalizatorów można wyposażyć w Bluetooth, co okazuje się przydatne w procesie inwentaryzacji, gdyż wyposażenie powiązane, podlegające inwentaryzacji, może być wyposażone w beacon, co pozwala na odczyt, czy nadal są „na wyposażeniu” miejsca oznakowanego trackerem LoRaWAN.
Podobnie wybrane lokalizatory są w stanie połączyć się do sieci Wi-Fi.
Smart Asset Management może wstąpić na jeszcze wyższy poziom, gdy uświadomimy sobie, jak niski jest koszt budowy infrastruktury dla sieci LoRaWAN, w porównaniu z wartością chronionego w jej zasięgu mienia.
Personalne lokalizatory powstały z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa ludzi, a także zwierząt. W sytuacji katastrof naturalnych, pożarów, powodzi, trzęsień ziemi czy zamachów terrorystycznych, sieć GSM może ulec uszkodzeniu, a przez to nie zapewni poprawnej pracy trackerów GPS+GSM. Dzięki sieci LoRaWAN można w prosty sposób zapewnić stałe pokrycie zasięgiem, niemal bez ingerencji w środowisko, poprzez wykorzystanie pojedynczych Gateway. Bramy wymagają dostępu do serwera sieciowego LoRaWAN, który może być realizowany z wykorzystaniem Internetu, także satelitarnego Starlink.
Propagacja LoRaWAN zapewnia zasięg w lesie, w trakcie pożaru, na otwartym zbiorniku wodnym, a nawet po lawinie!
Micro Tracker jest urządzeniem kieszonkowym, które zawiera pełną funkcjonalność lokalizatora GPS+LoRaWAN, łącząc zalety obu tych technologii. Świetnie sprawdzi się zarówno na terenie firmy czy zakładu produkcyjnego, jak i w otwartym terenie. Micro Tracker posiada certyfikaty ATEX ZONE 2 dla atmosfery wybuchowej oraz wodoszczelności IP65.
Warto także zwrócić uwagę na lokalizator GPS LGT92 z możliwością komunikacji przy pomocy sieci LoRaWAN. Wbudowany mikrokontroler STM32Cube HAL w urządzeniu, dostosowuje parametry pracy urządzenia, tak aby maksymalnie wydłużyć czas pracy na baterii. Tracker LGT92 wyposażony został w moduł GPS małej mocy L76-L oraz 9-osiowy akcelerometr, który umożliwia wykrywanie ruchu. Posiada również uchwyt na smycz, dzięki czemu można założyć go na szyję, czy umocować do bagażu.
Należy nadmienić, że lokalizatory w zminiaturyzowanej wersji, mogą stanowić bezpośrednie wyposażenie służb mundurowych, w szczególności ratunkowych. Przełożeni w prosty sposób są w stanie na mapie lokalizować bieżące i precyzyjne położenie strażaków, ratowników czy policjantów. Co więcej, w sytuacji zagrożenia, użytkownik wyposażony w tracker może wezwać pomoc wykorzystując przycisk funkcyjny SOS.
Odwiedź stoisko 38, 14.06.2023 Evertiq Expo lub napisz od nas pod adres wireless[at]jm.pl, gdzie czeka nasz Product Manager.
Jeśli nie możesz nas odwiedzić, weź udział w bezpłatnym szkoleniu Wirtualny Wireless Day przeprowadzonym przez naszą firmę – zestaw 10 materiałów video, dotyczących urządzeń końcowych, Gateway, serwerów LoRaWAN i aplikacyjnych.
Zapisy znajdą Państwo pod niniejszym linkiem>>
Jeśli nie mają Państwo jeszcze bezpłatnego konta w naszym Portalu zakupowym B2B, to serdecznie zapraszamy do rejestracji>>
Portal B2B umożliwia: