Od sześciu już lat, sieć LoRaWAN zyskuje na popularności także w Polsce. Warto uświadomić sobie, że w krajowych sieciach LoRaWAN pracuje kilkaset tysięcy urządzeń, głównie w Smart Metering, ale i Smart Building, Smart Home czy Smart City. Tak dynamiczny rozwój napędzany jest otwartym standardem, dzięki któremu różni producenci konkurują o uwagę Klientów. JM elektronik, jako największy w Polsce propagator LoRaWAN, poszerzył właśnie swoją ofertę o szereg sensorów i koncentratorów firmy DRAGINO. W dalszej części artykułu przybliżymy najciekawsze z nich.
Modulacja LoRa posiada bardzo dobrą propagację sygnału radiowego, co pozwala uruchomić bezprzewodową transmisję danych na odległość liczoną w kilometrach, także w miejscach niedostępnych dotychczas dla innych sieci radiowych, w obiektach podziemnych czy obfitujących w zakłócenia elektromagnetyczne. Energooszczędność transmisji LoRa pozwala nawet na wieloletnie bateryjne zasilanie urządzeń końcowych. Nie trzeba już układać kabli zasilających, kuć ścian i zapewniać stałych źródeł zasilania. Pasmo, w którym komunikuje się sieć LoRaWAN to pasmo nielicencjonowane, więc pod warunkiem dostosowania się do norm i regulacji, jesteśmy w stanie korzystać z tej technologii całkowicie bezpłatnie, co oznacza, że po zainwestowaniu w sprzęt nie musimy ponosić dodatkowych abonamentów na rzecz operatorów telekomunikacyjnych.
Sieć LoRaWAN zapewnia z jednej strony bezpieczeństwo, a z drugiej standaryzację, więc wolną konkurencję producentów sprzętu i oprogramowania. To wszystko spowodowało, że i w Polsce w sieciach LoRaWAN działa już kilkaset tysięcy sensorów, nakładek i liczników.
Zróżnicowane potrzeby użytkowników w sieciach LoRaWAN są przyczyną, dla której JM elektronik poszerza ofertę o nowe rodzaje sensorów i urządzeń automatyki produkcji Dragino.
Firma Dragino posiada w swojej ofercie czujnik służący do precyzyjnego pomiaru temperatury i wilgotności LSN50v2.
Jest to czujnik wykorzystujący sieć LoRaWAN do przesyłania danych na serwer. Czujnik, jaki został wykorzystany w LSN50v2 to SHT31 firmy Sensirion. Jest on w pełni skalibrowany, zlinearyzowany oraz kompensowanym temperaturowo wyjściem cyfrowym.
Czujnik temperatury działa w zakresie od -40°C od 80°C, jego dokładność pomiarów wynosi ±0.2, a rozdzielczość 0.01°C, natomiast czujnik wilgotności działa w zakresie 0 ~ 99.9% RH, dokładności ±2% RH oraz rozdzielczości 0.01% RH.
Czujnik zapewnia wysoką niezawodność oraz długoterminową stabilność pomiarów. SHT31 jest zamocowany w wodoodpornej obudowie, zapobiegającej wewnętrznej kondensacji pary wodnej. Sonda zamocowana jest na przewodzie o długości 3 metrów.
LSN50v2 we współpracy z sondą SHT31 obsługuje funkcje alarmu temperatury oraz wilgotności, dzięki czemu, gdy pomiar odchyla się od zadanych wartości, użytkownik otrzyma powiadomienie i będzie w stanie natychmiast podjąć odpowiednie działanie.
Dragino LSN50v2 zasilany jest przy pomocy baterii 8500mAh Li-SOCI2 (litowo-tionylowa), która przy wykorzystaniu sieci LoRaWAN jest w stanie zasilać urządzenie nawet przez 10 lat.
Każdy LSN50v2 posiada swój unikatowy klucz do rejestracji w sieci LoRaWAN, co ułatwia szybką, a nawet zautomatyzowaną rejestrację w sieci.
Czujnik Dragino LSN50v2 idealnie sprawdzi się w aplikacjach Smart Building i Smart Home, gdzie można go wykorzystać do sterowania instalacjami HVAC lub do niezależnego monitoringu parametrów klimatyzacji, wentylacji czy ogrzewania. Niezależny monitoring parametrów ogrzewania jest wysoko ceniony przez właścicieli nieruchomości. O zbędne przegrzewanie pomieszczeń nie trudno, gdy bezpośredni użytkownicy nie odpowiadają z własnego budżetu za koszty ogrzewania.
Bez takiego czujnika jak Dragino LSN50v2 apele o obniżenie temperatury w urzędach celem oszczędzania energii pozostają w większości bez odzewu, bowiem brak systemu kontroli tej temperatury uniemożliwia egzekwowanie zaleceń administratorów budynków.
Dragino LSN50v2 może stanowić także uzupełnienie sieci odczytowych Smart Metering w zakresie:
Zasilanie bateryjne pozwala na montaż urządzenia w dowolnym miejscu, bez dewastacji pomieszczeń, a sieć LoRaWAN zapewnia transmisję danych od piwnic, po dach budynków.
Ciekawym urządzeniem wykorzystującym transmisję w sieci LoRaWAN jest czujnik otwarcia drzwi oraz okien LDS02-EU868.
Większość z nas pamięta tradycyjne urządzenia wydające sygnał dźwiękowy po otwarciu drzwi sklepu. Sygnał ten informował obsługę, że do sklepu wszedł Klient. LDS02-EU868 pozwala realizować funkcje kontroli dostępu bez wad sygnalizatorów dźwiękowych, jakim było ryzyko zignorowania lub niedosłyszenia powiadomienia.
Dzięki LDS02-EU868, informacje o otwarciu drzwi, mogą trafić wprost na telefon właściciela pomieszczenia znajdującego się w danej chwili, nawet na drugim końcu świata.
Zasada działania LDS02-EU868 jest prosta.
Kontrola procesu otwierania/zamykania realizowana jest poprzez kontrolę zwarcia/rozwarcia styków kontaktronu mieszczonego we wnętrzu LDS02-EU868, pobudzanego magnesem dostarczanym w komplecie wraz z urządzeniem. Dodatkowo estetyczny design, pozwala cieszyć się kontrolą otwarcia drzwi czy okien.
Urządzenie przy pomocy sieci LoRaWAN będzie okresowo przesyłać dane każdego dnia, jak i w przypadku wystąpienia akcji otwarcia lub zamknięcia drzwi/okna. Dane te poprzez sieć LoRaWAN trafiają do bramy, skąd poprzez Internet mogą dotrzeć do dowolnego miejsca na świecie, a więc do pokoju obok lub z wykorzystaniem satelit Starlink, nawet do amazońskiej dżungli.
Urządzenie mierzy czas, przez jaki obiekt pozostawał otwarty oraz zlicza całkowitą ilość rozłączeń styków.
LDS02-EU868 posiada również funkcję alarmu. Użytkownik może ustawić w oprogramowaniu dostarczonym wraz z urządzeniem, opcje alarmu na poszczególne urządzenie i gdy dojdzie do zmiany stanu styków, użytkownik zostanie o tym powiadomiony. Dodatkowo można ustawić alarm czasowy, i gdy okno lub drzwi będą otwarte przez dłuższy niż zadany czas, dostaniemy powiadomienie. Użytkownik jest także w stanie, na bieżąco zobaczyć stan zamknięcia/otwarcia wszystkich monitorowanych drzwi i okien.
LDS02-EU868 jest zasilane przy pomocy dwóch baterii AAA. Dzięki energooszczędnym właściwościom sieci LoRaWAN, baterie te mogą zapewnić od około 16000 do nawet 70000 wysłanych pakietów. Ilość wysłanych pakietów jest zależna od sygnału sieci. Przy dobrym zasięgu transmisja jest bardziej energooszczędna.
Jest to dobry przykład, że dzięki technologii LoRaWAN, nawet tak proste urządzenia mogą zyskać szereg nowych funkcji, a jednocześnie wydłużyć czas pracy na baterii.
Technologia LoRaWAN może konkurować z siecią GSM, szczególnie tam, gdzie nie ma pokrycia sieciami komórkowymi. Zaledwie kilka Gateway pozwala zapewnić zasięg sieci LoRaWAN na wielokilometrowych otwartych powierzchniach.
Co więcej, rezygnacja z karty SIM w lokalizatorze na rzecz sieci LoRaWAN, może uwolnić użytkownika od konieczności wnoszenia opłat abonamentowych.
W miejscach górzystych, czy zalesionych, w miejscach o małym zaludnieniu, a także w miejscach dotkniętych katastrofami naturalnymi, trudność w dostępie do źródeł zasilania preferuje stosowanie bardziej energooszczędnych metod transmisji danych jak GSM, pozwalających na długotrwałe zasilanie bateryjne przez wiele dni, tygodni, a nawet miesięcy czy lat.
Warto zwrócić uwagę na lokalizator GPS LGT92 z możliwością komunikacji przy pomocy sieci LoRaWAN.
Ten personalny lokalizator nie tylko wyróżnia zastosowanie technologii LoRaWAN, ale również wbudowany mikrokontroler STM32Cube HAL, który dostosowuje parametry pracy urządzenia, tak aby maksymalnie wydłużyć czas pracy na baterii.
Wykorzystując technologię LoRaWAN, lokalizator LGT-92 umożliwia wysłanie danych na duże odległości przy niskiej szybkości transmisji. Modulacja LoRa to komunikacja przy pomocy pasma z rozproszonym widmem, co zapewnia wysoką odpornością na zakłócenia.
Tracker LGT92 wyposażony został w moduł GPS małej mocy L76-L oraz 9-osiowy akcelerometr, który umożliwia wykrywanie ruchu. Pracą, zarówno GPS, jak i akcelerometru, możemy sterować przy pomocy mikrokontrolera STM. Aktualizacje możemy przeprowadzić przez wbudowany port MicroUSB, a otwarte biblioteki producenta ST Microcontrolers umożliwiają samodzielne przeprogramowanie lokalizatora w kierunku rozwinięcia funkcjonalności urządzenia.
Można wykorzystać do wywołania reakcji przycisk znajdujący się na obudowie i diodę, sygnalizującą stan pracy.
Urządzenie zasilane jest przy pomocy dwóch baterii AA. Tracker w trybie spoczynku pobiera jedynie 77uA, a korzystając z transmisji LoRaWAN zużycie prądu waha się od 24 do 150mA.
LGT92 zostało zaprojektowane z myślą o pracy w ruchu. Posiada uchwyt na smycz, dzięki czemu można założyć go na szyję, czy umocować do bagażu. Wygodę użytkowania poprawiają również niewielkie rozmiary urządzenia 85×48×15 mm oraz niska waga (bez ogniw to 55g).
Jeżeli chcemy wykorzystać LoRaWAN w roli mostu do sterowania odległymi urządzeniami automatyki, to sterownik Dragino LT-22222-L-EU868 umożliwi takie działanie.
Dragino LT-22222-L-EU868, umożliwia sterowanie podłączanymi urządzeniami wykorzystując transmisję w sieci LoRaWAN.
Dragino LT-22222-L-EU868 posiada:
Sterownik umożliwia podłączenie posiadanych już urządzeń oraz czujników pod wybrane wejście i kontrolowanie ich na dalekie odległości, z wykorzystaniem zasięgu sieci LoRaWAN. Celem wykorzystania LT-22222-L-EU868 nie jest więc energooszczędność – sterownik wymaga zewnętrznego zasilania – lecz zapewnienie zasięgu w odległych fizycznie miejscach, gdzie nie ma dobrej alternatywy dla bezprzewodowej transmisji danych.
Sterownik może być wykorzystywany do kontroli systemów nawadniających, w których możemy sterować zdalnie poszczególnymi sekcjami.
Sterownik sprawdzi się w instalacjach Smart City, gdzie przy niewielkim budżecie, umożliwia uzyskanie oszczędności na drodze sterowania stycznikami oświetlenia ulicznego, a w szczególności jego szybsze wyłączanie przy braku ruchu.
Sterownik LT-22222-L-EU868 znajdzie zastosowanie także jako koncentrator danych z czujników pracujących w pętli prądowej czy cyfrowych.
Wewnątrz obudowy LT-22222-L-EU868 znajdziemy mikrokontroler STM32L072CZT6, który nadzoruje pracę urządzenia. Podobnie jak w przypadku lokalizatora GPS, dostępne są biblioteki ST Microcontrolers, które po przeprogramowaniu mikrokontrolera, rozszerzają funkcjonalność urządzenia.
Służymy wiedzą i pomocą naszych inżynierów aplikacyjnych, którzy stanowią dla naszych Klientów pierwszą linię wsparcia. Zapraszamy do kontaktu pod adresem wireless[at]jm.pl.
Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat wykorzystania sieci LoRaWAN, zapraszamy na zapisanie się na bezpłatne szkolenie Wirtualny Wireless Day przeprowadzone przez naszą firmę.
Naszą aspiracją jako organizatora, był taki dobór tematyki oraz praktycznej strony warsztatów, by każdy uczestnik był w stanie samodzielnie uruchomić i zarządzać siecią LoRaWAN, wraz z sensorami. W programie szkolenia uczestnicy zapoznawani byli z wszystkimi warstwami sieci LoRaWAN, począwszy od urządzeń końcowych, poprzez Gateways, serwery LoRaWAN, aż po serwery aplikacyjne.
Podczas szkolenia przeprowadziliśmy rejestrację video poszczególnych bloków, co pozwala nam teraz zaproponować Wirtualne szkolenia Wireless Day – zestaw 10 materiałów video, dotyczący urządzeń końcowych, Gateway, serwerów LoRaWAN i aplikacyjnych.
Zapisy znajdą Państwo pod niniejszym linkiem>>
Osoby zainteresowane urządzeniami korzystającymi z technologii LoRaWAN, zarówno Dragino, jak i innych producentów, zapraszamy do założenia konta na Portalu Zakupowym B2B>>
Jeśli nie mają Państwo jeszcze NIEODPŁATNEGO konta, to namawiamy do jego założenia>>
Portal B2B umożliwia: