Wybuch pandemii COVID-19 spowodował, że z większym zainteresowaniem zwracamy swoją uwagę na dostępne rozwiązania techniczne wspierające medycynę.
Rynek rozwiązań medycznych w Europie cechuje się wysokim konserwatyzmem i niewiele nowinek technicznych stosowanych już na szeroką skalę w Azji, znalazło zastosowanie w Europie.
COVID-19 zmienił to podejście, bowiem okazało się, że przy przeciążonej służbie zdrowia każde wsparcie diagnostyczne jest na wagę życia.
Włoscy lekarze wykorzystują opracowane w Azji modele diagnostyki koronawirusa i okazują się one wysoce skuteczne.
Wydaje się, że po ustąpieniu pandemii COVID-19 rozwiązania AI nadal będą obecne w diagnostyce.
Kwestią czasu jest, kiedy i w Polsce zaczną powstawać modele AI wspierające ochronę zdrowia, bowiem nie tyle przewaga technologiczna, co wiedza fachowa będzie kluczem do sukcesu, a inżynierów i lekarzy mamy na światowym poziomie.
Zanim jednak zaczniemy opracowywać w Polsce innowacyjne systemy diagnostyczne oparte na AI, trzeba pozyskać bazowy sprzęt i nauczyć się jego obsługi. I tutaj z przyjemnością wesprzemy Państwa wiedzą techniczną naszych strategicznych dostawców, w szczególności firmy iEi, której produkty są stosowane w aplikacjach AI na całym świecie.
Jak jednak działa taka sztuczna inteligencja?
W prosty sposób zobrazowano reguły działania AI na poniższym schemacie prezentującym zasadę działania platformy OpenVINO popularyzowanej przez Intel i kompatybilnej ze sprzętem iEi.
Poniższy rysunek prezentuje jak identyfikowane i interpretowane są obrazy, skutkujące rozpoznawaniem osób na obrazie video.
By powstał system ekspercki konieczna jest warstwa wspierająca uczenie się (Trained Model), następnie warstwa optymalizująca ciąg uczący (Model Optimizer) i konwertująca dane na zależności w systemie eksperckim oraz warstwa w której wykonywany jest finalny kod AI (Inference Engine)
Dla poszczególnych warstw, w których powstaje system ekspercki AI firma iEi proponuje dedykowany sprzęt, co widać szczególnie dobrze na przykładzie zastosowania AI do diagnostyki zwyrodnień plamki żółtej w oku.
Na rysunku widzimy trzy warstwy rozwiązania:
W tym przypadku środowisko pracy oparto na Microsoft Azure.
Poniższy rysunek z kolei podkreśla rolę akceleratorów sprzętowych, których moc obliczeniowa jest niezbędna dla sprawnego działania systemu diagnostycznego AI.
Na poniższym schemacie zaprezentowano system ekspercki wykrywający guzy w mózgu na podstawie rezonansu magnetycznego.
Widać na schemacie, że dane z serwera odczytującego obrazy z MRI trafiają do serwera w warstwie uczącej się AI Training Server, a następnie opracowany na serwerze model ekspercki (AI Trainig Model) jest realizowany w warstwie wykonawczej (Inference Service) znajdującej się przy biurku operatora medycznego.
Zależnie od przeznaczenia systemu będzie to biurko diagnosty, lekarza ale także ratownika medycznego, o ile zastosowanie znajdą modele AI w diagnostyce kardiologicznej w oparciu o odczyt EKG.
Poniżej prezentujemy kolejny przykład zastosowania sprzętu iEi w aplikacji AI służącej ochronie zdrowia, w tym przypadku służącym wykrywaniu chorób jelita grubego.
Warto odnotować, że finalny system ekspercki pracuje w oparciu o Linux (Ubuntu 16.04) i powstał w oparciu o wymieniane już tutaj środowisko OpenVINO i sieć neuronową powstałą w oparciu o środowisko ResNet50.
Wśród przypadków zastosowania AI w oparciu o sprzęt iEi w diagnostyce wymienić można między innymi system identyfikujący i oceniający poziom skoliozy, klasyfikację zmian skórnych w kierunku wykrywania chorób dermatologicznych czy interpretację badań krwi w kierunku identyfikacji chorób.
Podmiotami wszystkich tych systemów są naturalnie ludzie, najpierw Ci którzy prowadzą proces uczenia AI a potem Ci którzy korzystając z ich pracy niosą skuteczniej pomoc pacjentom.
Nie należy tutaj zapominać także o cichych bohaterach AI, którymi są inżynierowie opracowujący środowiska i modele uczące oraz inżynierowie projektujący sprzęt, którego wsparcie okazuje się dzisiaj we Włoszech bezcenne.
Osoby zawodowo zainteresowane wspólnym z JM elektronik zdobywaniem wiedzy o AI w oparciu o doświadczenia zebrane przez iEi prosimy o kontakt pod adresem email: iei@jm.pl
Jesteśmy w stanie zapewnić Państwu dostęp do materiałów technicznych, a po uzgodnieniu zasad współpracy, także do środowisk testowych.
Pełna oferta firmy JM elektronik dotycząca komputerów przemysłowych znajduje się na stronie>>