Zamów polecane produkty
JM Logo
Wróć

Power Solutions - o bateriach i ogniwach wiemy prawdopodobnie wszystko

2021-05-07

JM elektronik - dlaczego warto z nami współpracować

 • Dedykowany zespół inżynierów aplikacyjnych - nieodpłatnie wspieramy Klientów wiedzą naszych inżynierów, co przekłada się na skrócenie czasu wprowadzenia nowego produktu na rynek, redukcją kosztów i zmniejszeniem ryzyka decyzji technicznych;
 • Stabilność i wiarygodność - jesteśmy obecni na rynku od prawie 30 lat budując konsekwentnie pozycję jednego z największych polskich dystrybutorów. Współpraca z nami oznacza pewność i terminowość dostaw, przewidywalność cen zakupu.;
 • Atrakcyjne ceny dzięki nawiązywaniu bezpośredniej współpracy wyłącznie z wiarygodnymi producentami - Przez lata nawiązaliśmy bezpośrednie umowy handlowe/dystrybucyjne z wyselekcjonowanymi pod względem wysokiej wiarygodności światowymi producentami, co pozwala nam zaoferować atrakcyjne ceny produktów;
 • Customizacja budująca przewagę i transfer know-how wprost od producentów - Bezpośrednie relacje z producentami pozwalają nam zaproponować Klientom rozwiązania dopasowane dokładnie do ich potrzeb, dzięki którym mogą oni zbudować swoją przewagę nad konkurencją. Transfer wiedzy wprost od producentów pozwala tą przewagę utrzymywać w kolejnych wspólnie realizowanych projektach;
 • Kompleksowa obsługa - Nasza firma oferuje rozszerzone portfolio usług – także kontraktowy montaż elektroniki EMS - co pozwala nam odciążać Klientów w ich codziennych działaniach pozwalając zająć się ważnymi decyzjami strategicznymi.
 • Dostęp do bazy wiedzy:
  Baza wiedzy dostępna bez opłat. 
  Szereg szkoleń on-line i video w jakości HD realizowanych przez ekspertów. 
  ZAKUPY ON-LINE W DEDYKOWANYM KANALE - W PORTALU B2B.
 • Transport, logistyka, bezpieczeństwo – transport baterii i ogniw wiąże się z wieloma obostrzeniami i regulacjami (np. ADR, DGR dla towarów niebezpiecznych), które trzeba ponieść. Korzystając z naszych usług masz pewność że odciążymy Cię z obowiązku pamiętania o nich. Towar otrzymasz bezpośrednio z naszego magazynu zlokalizowanego w Polsce bez konieczności wypełniania deklaracji i dokumentów przewozowych oraz innych dodatkowych zmartwień w postaci cła, czy kar za przechowywanie palet w magazynie przewoźnika, złego oklejenia czy ostreczowania paczki.
 • Jako nieliczni zapewniamy wsparcie projektowe eksperta Power Solutions z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży bateryjnej i źródeł zasilania

 

 

                          

 

                           

Wszystkie szkolenia są dostępne dla zalogowanych użytkowników w Portalu Zakupowym B2B. Zapisanie do portalu B2B jest nieodpłatne. Zachęcamy do założenia konta >> 

 

O bateriach wiemy prawdopodobnie wszystko!

Jako dystrybutor, który specjalizuje się w ogniwach do zastosowań profesjonalnych i konsumenckich, dajemy Państwu możliwość wyboru z setek produktów zgromadzonych w Portalu B2B JM elektronik, gotowych do zakupu on-line.  

WYSIWYG - JM elektronik IRE2021 2480 v1.jpg

Wiele popularnych modeli jest dostępnych od ręki, przez co po 24 godzinach mogą znaleźć się w Państwa firmie: na stole laboratoryjnym działu R&D lub w sprzedawanym przez Państwa urządzeniu.  

Wraz z naszymi dostawcami rozwijamy rodzinę produktów customizowanych: na przykład takich, które pracują w temperaturze do +150oC czy ogniw zawierających precyzyjnie dostrojony układ PCM czy BMS.  

Dodatkowo możliwe jest zamówienie ogniw i pakietów ogniw wyposażonych w wiązkę i złącze z dowolnie wybranym wtykiem (wtykiem z np. katalogu MOLEX czy JST). 

WYSIWYG - powers_solution_2023-ogniwa.jpg

Pobierz katalog Power Solutions>>

 

Ogniwa Primary (jednorazowe)

Ogniwa jednorazowe są nadal najbardziej rozpowszechnionym rodzajem ogniw. W zasilaniu elektroniki w poprzednich dekadach najpopularniejsze były ogniwa cynkowo-węglowe, wyparte dziś w większości przez ogniwa alkaliczne. Ogniwa srebrowe w zegarkach elektronicznych, a ogniwa cynkowo-powietrzne w aparatach słuchowych są przykładami zastosowań specjalistycznych ogniw typu primary. 

Najciekawszym trendem w naszej ocenie jest stosowanie ogniw primary opartych na chemii litowej. 

Szczególnie warte zainteresowania są jednorazowe ogniwa specjalistyczne oparte na chemii litowo-tionylowej Li-SOCl2 czy litowo-manganowej Li-MNO2. 

Ogniwa primary litowo-tionylowe wyróżnia relatywnie największa gęstość energii, stabilny przebieg krzywej rozładowania oraz trwałość sięgająca 10 lat. To wszystko powoduje, że chemia litowo-tionylowa warta jest polecenia wszędzie tam, gdzie oczekiwany jest wieloletni okres pracy urządzenia na zasilaniu bateryjnym, w szczególności: 

 • w smart meteringu, np. do zasilania elektronicznych liczników wody z możliwością ich zdalnego odczytu 
 • smart building, smart home do zasilania sensorów pracujących bez zewnętrznego zasilania i transmitujących bezprzewodowo dane z wykorzystaniem sieci LPWAN (Low Power WAN) jak LoRaWAN np.  
 • w systemach HVAC sensory temperatury i wilgotności,  
 • w systemach bezpieczeństwa i dozoru w sensorach pomiaru natężenia oświetlenia czy wykrywania ruchu 
 • w smart industry do zasilania układów pomiarowych automatyki przemysłowej, w miejscach, gdzie nie dysponujemy sieciowymi źródłami zasilania, transmitujących bezprzewodowo dane z wykorzystaniem sieci LPWAN (Low Power WAN) jak LoRaWAN np. 
 • przetworników analogowo-cyfrowych do pomiaru napięcia i natężenia prądu;
 • sensorów temperatury, różnicy ciśnień;
 • stanu logicznego (0,1);
 • kontroli poziomu cieczy czy wycieku;
 • szeregu innych. 

  WYSIWYG - Ogniwa primary.png

Ogniwa primary litowo-manganowe Li-MNO2 mają mniejszą gęstość energii, jak ogniwa oparte na chemii Li-SOCL2, lecz do ich zalet można zaliczyć istotnie wyższy dopuszczalny prąd obciążenia, w odniesieniu do ogniw litowo-tionylowych oraz większą możliwość wpływania na kształt baterii. Poza standardowymi rozmiarami ogniw istnieje możliwość zamówienia ogniw płaskich o kształcie wskazanym przez zamawiającego, co istotnie zwiększa swobodę designu urządzenia elektronicznego. 

Baterie litowo-tionylowe (Li-SoCl2) znajdą zastosowanie m.in. w różnego rodzaju aplikacjach Smart Building i Smart Metering, urządzeniach I​oT oraz opomiarowaniu mediów. Łączą wieloletnią trwałość (tzw. shelf life), bardzo niskie samorozładowanie, dużą gęstość energii oraz płaską charakterystykę rozładowania. To zalety, które stanowią o ogromnej popularności ogniw serii ER w zastosowaniach profesjonalnych i konsumenckich. Ogniwa są produkowane w wielu formatach oraz standaryzowanych rozmiarach. Istnieją wersje oznaczone literą M (suffix), o zwiększonej wydajności prądowej (High Power Type).

Baterie litowo-manganowe (Li-MnO2) znajdą zastosowanie m.in. w różnego rodzaju aplikacjach Smart Building i Smart Metering, urządzeniach IoT oraz opomiarowaniu mediów. Są często stosowane w przyrządach pomiarowych, aparatach fotograficznych, szczególnie wyposażonych w lampę błyskową. Łączą wieloletnią trwałość (tzw. shelf life), niskie samorozładowanie, dużą gęstość energii oraz zdolność do oddawania dużej mocy. To zalety, które stanowią o ogromnej popularności ogniw serii CR w zastosowaniach profesjonalnych i konsumenckich. Ogniwa są produkowane w wielu formatach oraz standaryzowanych rozmiarach. Istnieją wersje o budowie wewnętrznej „spiral” optymalizowane do pracy z większym prądem (High Power Type). Wersje „bobbin” z kolei posiadają większą gęstość energii (High Energy Type). Ich napięcie wyjściowe jest nieco niższe od napięcia ogniw litowo-tionylowych i wynosi 3,0V.

WYSIWYG - Szkolenie z ogniw i baterii 225 1.jpg  Pobierz szkolenie z ogniw i baterii - przegląd rynkowy dostępnych technologii>>
 

Ogniwa Secondary (wielorazowe, podlegające ładowaniu, akumulatory)

Powszechna dbałość o ekologię powoduje, że w szeregu urządzeń elektronicznych codziennego użytku ogniwa primary, jak ogniwa alkaliczne, wypierane są wymiennymi akumulatorami, najczęściej opartymi na chemii litowo-jonowej. W szeregu urządzeń elektronicznych instalowane są jednakże ogniwa wielorazowe, podlegające ładowaniu bez wyjmowania z urządzenia. 
 
Wiedza o parametrach i zaletach ogniw litowo-jonowych jest powszechna, ogniwa Li-Ion  nie są jednakże jedynym rodzajem ogniw. Opracowano inne, specjalistyczne rodzaje chemii, Li-Po (litowo-polimerowa) o charakterystycznym płaskim kształcie i LiFP (litowo-żelazowa), warte uwagi każdego projektanta elektroniki. 
 
Ogniwa litowo-polimerowe rozpowszechnione są w urządzeniach elektronicznych premium, jak smartfony, tablety, laptopy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ogniwa te można kształtować, nadając im kształt dogodny dla designera – koła, elipsy czy wielokątu. Także, co prawda w ograniczonym zakresie, możliwe jest odkształcenie powierzchni płaskiej. 
WYSIWYG - Ogniwa secondary.png
 
Szczególną rolę do odegrania mają ogniwa litowo-żelazowe. Ogniwa te, choć o mniejszej gęstości energii, cechuje najwyższa liczba cykli ładowania, największy prąd obciążenia i najwyższy prąd ładowania. Ogniwa jonowo-żelazowe powinni poznać wszyscy projektanci e-mobility – a mogą znaleźć zastosowanie zarówno elektrycznych hulajnogach, skuterach jak i w autobusach miejskich. Wielką zaletą ogniw jonowo-żelazowych jest ich wyższe, jak w innych ogniwach litowych, bezpieczeństwo pożarowe. 
 
 
 
 

Ogniwa hybrydowe i superkondensatory

WYSIWYG - ER14250-HR14250-EEMB-.png

Baterie litowo - tionylowe (Li-SoCl2) znajdą zastosowanie m.in. w różnego rodzaju aplikacjach Smart Building i Smart Metering, urządzeniach IoT oraz opomiarowaniu mediów. Tam, gdzie wartość szczytowa prądu w impulsie osiąga większe natężenie, np. w trakcie transmisji bezprzewodowej, ogniwa uzupełniane są superkondensatorem tworząc zestaw (tandem). Oznacza to większą wydajność prądową i dobre zabezpieczenie przez zjawiskiem pasywacji. Taki tandem nazywany jest często baterią hybrydową i jest dostępny w wielu wariantach wykonania. Kombinacja baterii ER i superkondensatora HR cechuje się dużą gęstością energii oraz dużą wydajnością prądową. Atutem jest niskie samorozładowanie oraz duża trwałość. To idealna propozycja do zasilenia wymagających urządzeń IoT.
 
Superkondensatory znajdują także coraz powszechniejsze zastosowanie eliminując akumulatory żelowe w układach UPS czy też w systemach start-stop. 
 
 

Standaryzacja wymiarów ogniw

WYSIWYG - Portfolio EEMB.png

Formaty ogniw są zróżnicowane, od płaskich i pastylkowych poprzez cylindryczne, aż do ogniw typu block. Prawie każdy z nas spotkał się z ,,paluszkami" - to potoczna nazwa ogniw w formacie AA i AAA. Na tym przykładzie widać, że producenci używają oznaczeń literowych, aby opisać format. Innym sposobem oznaczania jest stosowanie nazw, takich jak np: Mignon czy Baby. Bardzo często rozmiar jest oznaczany za pomocą cyfr, np: ER14250, gdzie oznaczenie zawiera średnicę i długość ogniwa. Oczywiście oznaczenia są standaryzowane przez IEC (nazewnictwo LR6 dla popularnego ogniwa cylindrycznego AA to nie przypadek). Zdarza się, że jeden rodzaj ogniwa jest oznaczony za pomocą dwóch czy trzech nazw, co wynika z zamiennego ich stosowania w nomenklaturze europejskiej i amerykańskiej. 

Co więcej, jedne formaty zyskują na popularności, gdy z innych projektanci rezygnują. Przykładem ,,wymarłego" formatu jest popularna wiele lat temu bateria 3R12 potocznie zwana baterią płaską. Przykładem debiutanta jest nowy format ogniw litowo-jonowych secondary typu 21700, który pojawił się na rynku pięć lat temu i staje się coraz popularniejszy. Nowy format oferuje dużą pojemność i gęstość energii. Warto znać trendy.

WYSIWYG - Szkolenie ABC ogniw 225 1.jpgPobierz szkolenie ABC ogniw>>

Pakiety zabezpieczone PCM

WYSIWYG - lowbattery3.png

Urządzenia elektroniczne wymagające wyższego napięcia, niż oferują standardowe ogniwa mogą być zasilane przy wykorzystaniu przetwornicy DC/DC podwyższającej napięcie, lecz aby uniknąć strat i kosztów dodatkowych układów elektronicznych, alternatywnie mogą być zasilane z zastosowaniem pakietów ogniw.

Szeregowe lub szeregowo-równoległe połączenie ogniw sprawia jednak wyzwanie prostym układom ładowania.

Zastosowanie gotowych, opracowanych przez producentów pakietów ogniw fabrycznie zabezpieczonych układami PCM stanowi bardzo dobre rozwiązanie w tym zakresie. Układy PCM dbają z jednej strony o to, aby prąd ładowania nie był przekroczony, z drugiej odpowiadają za równomierne obciążenie ogniw i zabezpieczenie przed przekroczeniem dopuszczalnego prądu rozładowania, zabezpieczenie przez zwarciem, co skutkuje dłuższą ich eksploatacją i bezawaryjnością.

WYSIWYG - EEMB pakiety bateryjne 225.jpg Więcej informacji na temat pakietów zabezpieczonych PCM pod linkiem>>

 

Pakiety customizowane i ogniwa dedykowane

We współpracy z projektantami producenci ogniw proponują dostarczanie pakietów customizowanych, o parametrach odmiennych, jak standardowe ogniwa.
 
Pakiety te mogą składać się z ogniw dedykowanych lub standardowych fabrycznie ze sobą łączonych elektrycznie, i co równie ważne, mechanicznie, tak aby stanowić solidny blok. Pakietowanie stosuje się w układach zasilania e-mobility - hulajnóg, skuterów, rowerów a nawet quadów elektrycznych - oraz wszędzie tam, gdzie wymaga tego potrzeba.
 
Wybór ogniw oraz ich konfiguracja elektryczna i mechaniczna wymaga specjalistycznej wiedzy zarówno o potrzebach zasilania jak i możliwościach producentów, jaką do dyspozycji swoich Klientów stawia firma JM elektronik w osobach inżynierów aplikacyjnych i Product Managera z dziedziny Power Solutions.
 

Transport ogniw

Zasada działania polegająca na zmianie procesu chemicznego na energię elektryczną jest wspólna dla wszystkich ogniw, zarówno jednorazowych jak i ładowalnych. 
 
Związki chemiczne stosowane w ogniwach nie są obojętne dla otoczenia.
 
Energia elektryczna z kolei może być źródłem ognia, powstałego w wyniku przypadkowego zwarcia biegunów ogniwa lub wielu ogniw.
 
Szczególnie chemia litowo-jonowa Li-Ion i litowo-polimerowa Li-Po wymaga uwagi, bowiem w tych rodzinach ogniw istnieje jeszcze jedno ryzyko, pojawienia się ognia w wyniku mechanicznego uszkodzenia ogniwa i reakcji litu z tlenem znajdującym się w powietrzu.
 
Transport i przechowywanie ogniw podlega regulacjom i zasadom, które warto znać, szczególnie gdy jako projektanci czy producenci elektroniki jesteśmy otoczeni ich dużą liczbą.
 

Baza wiedzy Portalu B2B z dziedziny Power Solutions

Firma JM elektronik dzieli się ze swoimi Klientami i Sympatykami wiedzą swoich inżynierów aplikacyjnych i Product Managera Power Solutions. 

Organizujemy specjalistyczne szkolenia poruszające wyżej wymienioną tematykę i popularyzujące najnowsze trendy. Do dyspozycji naszych Klientów stawiamy także zapis z takiego szkolenia on-line zrealizowanego w 2021 roku, w którym udział wzięło niemal 200 uczestników: managerów R&D, projektantów, elektroników.

Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu e-mail pod adresem powersolutions[at]jm.pl oraz do zapisania się do Portalu B2B, gdzie do Państwa dyspozycji znajduje się szereg szkoleń on-line. 

Zapisanie do portalu B2B jest nieodpłatne. Zachęcamy do założenia konta >> 

Oprócz dostępu do szkoleń, użytkownicy Portalu zakupowego B2B dodatkowo będą w pierwszej kolejności informowani o wspólnych akcjach promocyjnych i marketingowych. Portal B2B umożliwia również: 

 • wgląd w asortyment wraz z informacjami o oferowanych produktach, zdjęciami, kartami katalogowymi, informacjami o produktach podobnych czy powiązanych, 
 • składania zapytań ofertowych, 
 • podgląd stanów magazynowych, 
 • uzyskania informacji o przewidywanym czasie oczekiwania na produkt, 
 • sprawdzenia potwierdzonej daty najbliższej dostawy interesującego asortymentu, 
 • zamawiania produktów, 
 • podglądu we wszystkie oferty, zamówienia, faktury i płatności firmy, 
 • założenia subkont dla pracowników z możliwością ustanowienia ograniczonego dostępu do oferowanych modułów, 
 • korzystanie z udostępnianej w kanale B2B bazy wiedzy, internetowych szkoleń i przewodników oraz zarządzanie zgodą na otrzymywanie newslettera, 
 • dokonanie zgłoszenia reklamacyjnego i sprawdzenie jego statusu, 
 • podgląd nr listu przewozowego,
 • DARMOWĄ wysyłkę!
Ozdobna grafika stopki
System B2B by

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszego sklepu do indywidualnych potrzeb klientów. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego sklepu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że bedą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności