W świecie dynamicznie rozwijających się technologii, komputery jednopłytkowe stały się kluczowym elementem aplikacji i systemów. Od automatyki przemysłowej, przez urządzenia IoT, aż po zaawansowane rozwiązania w dziedzinie sztucznej inteligencji, ze względu na swoją kompaktową konstrukcję, zdolność do działania w ekstremalnych warunkach i elastyczność konfiguracji, są coraz najczęściej wybierane jako mózg tych systemów.
Firma Axiomtek posiada w swojej ofercie szeroką gamę komputerów jednopłytkowych, które charakteryzują się nie tylko wysoką wydajnością, ale także niezawodnością i wysoką jakością wykonania. Komputery dostępne są we wszystkich popularnych standardach, tak aby klient mógł wybrać idealny sprzęt do swoich potrzeb.
Pierwszym komputerem otwierającym zestawienie SBC 3,5” jest model CAPA313HGGA.
Komputery jednopłytkowe CAPA313 łączą w sobie wydajność, kompaktową konstrukcję na płycie 146x104 mm oraz zaawansowane możliwości technologiczne. Przemysłowy rodowód komputerów CAPA313 uwidacznia się w szerokim zakresie temperaturowym pracy: -20°C do +70°C przy pasywnym chłodzeniu.
Uwagę przykuwa niskoprofilowa budowa komputera, dzięki czemu można go umieścić w wąskich przestrzeniach roboczych.
Model CAPA313 może być wyposażony w szereg procesorów od firmy Intel. Do wyboru są między innymi: Intel Celeron N3350 lub Intel Pentium N4200. Pozwala to użytkownikowi wybrać optymalny kosztowo i wydajnościowo procesor dla jego własnej aplikacji.
Jedynie od decyzji przyszłego użytkownika zależy czy preferuje on niską cenę komputera i minimalne zużycie energii, czy maksymalną możliwą wydajność i moc obliczeniową.
Model CAPA313 posiada dwa gniazda SO-DIMM obsługujące do 8 GB pamięci DDR3L, oferując w ten sposób wystarczającą ilość pamięci do zarządzania nawet bardzo wymagającymi zadaniami. Ponadto, CAPA313 jest wyposażony w gniazdo PCIe Mini Card i mSATA, dzięki którym istnieje możliwość rozbudowy o dodatkowe pamięci na dane.
Zależnie od wersji można zamówić komputery rodziny CAPA313 z różną konfiguracją portów. Maksymalnie CAPA313 może zaoferować do:
Jednym z aspektów, które wyróżniają CAPA313, jest jego zdolność do pracy w skrajnych warunkach. Dzięki zastosowaniu technologii Intel's Wide Temperature Technology, ten komputer jednopłytkowy jest zdolny do działania w zakresie temperatur od -20°C do +70°C, co czyni go rozwiązaniem predysponowanym dla zastosowań przemysłowych w automatyzacji, telekomunikacji, ale i w maszynach vendingowych czy aplikacjach znajdujących się w szafach automatyki outdoor.
Kolejną ciekawą propozycją jest model NANO840VHGGA. Jak sama nazwa wskazuje jest on w rozmiarze nano, dzięki czemu idealnie sprawdzi się w aplikacjach, gdzie każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota.
W niewielkim rozmiarze płyty głównej NANO840VHGGA wynoszącym 120x120 mm, przewidziano jeden z dwóch procesorów czterordzeniowych, do wyboru procesor Intel Atom E3845 o taktowaniu 1.91 GHz lub Intel Atom E3827 z taktowaniem 1.75 GHz.
Procesory Intel Atom charakteryzuje niewielkie zużycie energii i przystępna cena, która jednak przekłada się na zdolność przetwarzania dużej ilości danych. Dzięki swojej energooszczędności i niewielkim gabarytom NANO840VHGG, stanowią idealne rozwiązanie dla aplikacji zasilanych z ogniw i akumulatorów, takich które muszą działać nieprzerwanie, a jednocześnie przy minimalny zużyciu energii.
Singleboard NANO840VHGGA obsługuje do 8 GB pamięci DDR3L na jednym gnieździe SO-DIMM. Dodatkowo komputer zapewnia współpracę z dyskami SSD, do których dyspozycji przewidziano gniazdo CFast i złącze SATA-600.
Model NANO840VHGGA został wyposażony w dużą ilość portów, oferując elastyczność w zakresie podłączania urządzeń peryferyjnych. Komputer jednopłytkowy NANO840VHGGA posiada cztery porty USB z czego jeden to USB 3.0, a także wyjście oraz wejście audio, co pozwala na przyłączenie całego szeregu peryferiów.
Komputer posiada bardzo szeroki zakres temperaturowy wynoszący od -40°C do +80°C i jest to wartość rekordowa dla elektroniki. Komputery NANO firmy Axiomtek mogą pracować w pełni zewnętrznych aplikacjach, bez obawy przegrzania czy zamrożenia.
Przemysłowy rodowód komputera potwierdzają także dwa wyjścia LAN, co pozwala zamknąć pętle Ethernet oraz dwa porty szeregowe RS232 i RS232/422/485.
Dodatkowo SBC Axiomteka w rozmiarze NANO wyposażono w złącza VGA, HDMI i LVDS, co pozwala możliwość podłączenia dodatkowych wyświetlaczy i pracę w trybie wieloekranowym.
Szeroki zakres temperaturowy pracy, ale i zwarta mechanicznie konstrukcja odporna na wstrząsy i wibracje oraz wielozłącza występujące w blokach, lutowane w wielu miejscach do ścieżek PCB komputera NANO840VHGGA, predysponuje jego zastosowanie w transporcie, medycynie, systemach zarządzania energią, czy w szeregu systemów IoT, gdzie występują trudne warunki pracy.
W ofercie firmy Axiomtek nie mogło także zabraknąć modeli komputerów jednopłytkowych w rozmiarze PICO. Dostępne są dwa modele PICO316HGA oraz PICO52RHPGG o rozmiarze płyty głównej 100x72 mm.
Rozmiar SBC PICO to najmniejszy gabarytowo standard.
Model PICO316HGA dostępny jest w dwóch wariantach, pierwszy występuje z procesorem Intel Celeron J3455, natomiast drugi z Intel Pentium N4200. Procesory te są dobrze znane ze swojej efektywności energetycznej, a jednocześnie dużej mocy obliczeniowej, dostarczając niezawodnej wydajności nawet w wymagających aplikacjach.
Przy tak niewielkim rozmiarze płyty głównej, PICO316HGA oferuje dwa porty USB 2.0 na złączu pionowym zlokalizowanym na płycie, a także trzy porty w standardzie USB 3.0, z czego dwa z nich na interfejsie USB-C.
To wyjątkowa cecha pozwalająca na obsługę aż pięciu portów USB przeznaczonych do współpracy z peryferiami, dostępnych z płyty głównej o tak małym rozmiarze 100x72 mm.
Za obsługę grafiki odpowiadają gniazdo LVDS oraz HDMI. Dwa porty szeregowe, umieszczone od spodu, pozwalają na współpracę z RS232, a pracę w sieci LAN zapewnia wyjście Gigabit Ethernet w standardzie RJ45.
Drugim modelem komputera w rozmiarze PICO jest PICO52RHPGG.
Jest on napędzany procesorem Intel Celeron 4305UE 8. generacji, a także wspierany przez 32 GB pamięci DDR4 na dwóch gniazdach SO-DIMM, zapewniając szybki dostęp do przechowywanych danych i ułatwiając przetwarzanie wielozadaniowe. Dodatkowo, zapewnia miejsce dla dysku twardego 2,5” SATA lub SSD, zwiększając możliwości przechowywania danych.
Przy tak niewielkim rozmiarze, tak duży rozmiar pamięci i wydajny procesor wymaga zastosowania chłodzenia wymuszonego, zapewnianego przez wbudowany wentylator.
PICO52RHPGG wyposażony jest między innymi w cztery gniazda USB 3.2 Gen2, dwa USB 2.0, dwa porty COM, a także dwa porty Gigabit Ethernet. Do tego dochodzą zintegrowane wyjście HDMI i LVDS, które umożliwiają podłączenie zewnętrznych wyświetlaczy.
Oba modele komputerów PICO wyróżniają rozmiary 100x72 mm, co pozwala wytypować ich zastosowanie we wszystkich aplikacjach wymagających miniaturyzacji, przenośności, mobilności, zajmowania jak najmniejszej przestrzeni.
Q7M311 to komputer wpisujący się w koncepcję SoM (System-on-Module) czy SoC (System-on-Chip). Są to mechanicznie najmniejsze konstrukcje, o wymiarach płytki zaledwie 72x72 mm. Taka płytka SBC wygląda niemal jak procesor, a tymczasem jest to w pełni funkcjonalny komputer. Wszystko to jest możliwe dzięki zintegrowanemu układowi SoC (System-on-a-Chip), który integruje różne komponenty systemu na jednym chipie, co pozwala na optymalizację wydajności i oszczędność energii, oraz co ważniejsze, jeszcze dalej posuniętą miniaturyzację.
Komputery te zyskały największą popularność w aplikacjach IoT, urządzeniach z rodziny Internetu Rzeczy. Uwagę przykuwa długie złącze, zajmujące niemal całą krawędź Q7M311, na którym znajdziemy jeden port szeregowy RS232, przełącznik TX/RX oraz łącznie aż siedem portów USB: 3 x USB 3.0 i 4 x USB 2.0, zapewniające szerokie możliwości podłączenia peryferiów pracujących w tym standardzie.
Urządzenie IoT w tej konfiguracji pełni rolę carryboard, płyty głównej urządzenia, na której znajdują się wszystkie funkcjonalne przetworniki, układy zasilania, elementy interfejsu i standaryzowane złącza, a za połączenie z komputerem, odpowiada jedno wielopinowe złącze krawędziowe komputera Q7M311.
Q7M311 wykorzystuje procesor Intel Pentium N4200 lub Celeron N3350, zapewniając solidne możliwości obliczeniowe. Model ten posiada wbudowaną pamięć 4 GB DDR3L, co pozwala na płynne działanie systemu w większości aplikacji. BIOS dostarczany jest przez firmę AMI, znaną ze stabilności i niezawodności swoich rozwiązań.
Na złączu znajdziemy także port Ethernet 10/100/1000 Mbps, port DDI (jeden port obsługujący standardy DisplayPort, HDMI, DVI) oraz kolejny port LVDS.
Komputer Q7M311 jest w stanie pracować w szerokim zakresie temperaturowym od -20°C do +70°C.
Wartą uwagi jest także rodzina komputerów SBPC SHB150RDGG, które pracują na złączu PICMG 1.3.
Komputery na złączu PCI to jedne z najstarszych koncepcji wykorzystania komputerów jednopłytkowych, lecz nadal bardzo popularnych w przemyśle.
Idea, wedle której dostawcy specjalizowanych kart I/O montowali platery ze złączem PCI w obudowach typu Rack jest nadal popularna. Złącza magistrali umożliwiają komunikację kart z komputerem PC, który w tym układzie odpowiada za Interface i sterowanie kartami I/O, a mechaniczny standard Rack obudowy zapewnia pewne połączenia wymagane w warunkach przemysłowych.
SHB150RDGG to komputer jednopłytkowy o standardowych rozmiarach dla tego rodzaju SBC, wynoszących 308x126 mm, zakończonych charakterystycznym „śledziem” ułatwiającym montaż w obudowie Rack.
Prezentowany komputer wyposażony jest w gniazdo procesorowe Socket LGA1151, które obsługuje 9. i 8. generację procesorów Intel Core i7/i5/i3, Xeon® E (C246), Pentium lub Celeron o mocy do 95W. Dzięki temu, użytkownicy mają możliwość doboru mocy obliczeniowej do swoich specyficznych potrzeb.
Chipset Intel® C246, który obsługuje Intel® vPro, technologię ułatwiającą zdalne zarządzanie i zabezpieczanie systemu.
Axiomtek oferuje pojemność pamięci RAM DDR3 aż do 64 GB na dwóch 288-pinowych gniazdach DIMM 2666/2400 z ECC bez buforowania.
Model SHB150RDGG posiada szeroki zakres portów komunikacyjnych. Z wykorzystaniem „śledzia” udostępniono dwa porty USB 3.2, wyjście graficzne DVI-I i dwa porty Ethernet na złączach RJ45 10/100/1000 Mbps.
Pozostała duża liczba interfejsów dostępna jest przy wykorzystaniu złączy pionowych, zlokalizowanych na płycie głównej. Są to między innymi dwa porty RS-232/422/485 z wyborem trybu przez oprogramowanie, kolejne porty USB w łącznej licznie 10 lub 12, zależnie od procesora (w maksymalnie 2xUSB 3.2, 4xUSB 3.2 6xUSB 2.0), a także DisplayPort++.
Pamięć masowa może być dołączona do komputera z wykorzystaniem aż 6 portów SATA-600, co pozwala na zbudowanie w pełni funkcjonalnej macierzy RAID. Dodatkowo gniazda M.2 Key M 2280 mogą być wykorzystane dla dysku SSD lub instalacji karty WiFi/BT.
Komputer obsługuje rozszerzenia standardu PCIe, umożliwiając współpracę z szeregiem magistral, zależnie od wersji, od najnowszej PCIe x16 Gen 3 do najstarszej PCIe Master.
Powyższy przegląd rozwiązań Axiomtek to nie wszystkie produkty w ofercie naszego Partnera. Prosimy podzielić się z nami swoimi potrzebami, a nasi Product Managerowie chętnie doradzą najlepsze rozwiązania, techniczne i ekonomiczne.
Czekamy na Państwa pytania pod adresem iit[at]jm.pl
Osobom, które preferują samodzielne zdobywanie wiedzy zapraszamy do naszego Portalu B2B, gdzie oprócz wyżej wymienionych modeli znajdą Państwo informacje techniczne i katalogi producenta.
Zalogowani użytkownicy mogą zapoznać się z cenami, dostępnością i przeprowadzić samodzielnej zakup wybranych produktów.
Możliwość rejestracji nieodpłatnego konta>>
Portal B2B umożliwia ponadto: