Pojazdy autonomiczne, jak wózki AVG, poruszają się bezpiecznie po halach produkcyjnych i magazynowych korzystając ze Sztucznej Inteligencji, która za pomocą kamer i lidaru rozpoznaje otoczenie, w tym przeszkody. Prezentujemy AIE900-XNX produkcji Axiomtek wspierający technologię AI NVIDIA Jeston Xavier NX, dedykowany współpracy z kamerami i lidarem.
Firma Axiomtek specjalizuje się w rozwiązaniach dedykowanych specjalistycznym zastosowaniom, a w jej ofercie znajdziemy szereg komputerów panelowych, embedded i singleboard.
Ekonomiczny i dostępny komputer panelowy GOT318WL-845-PCT od Axiomtek 18.5” dla hal produkcyjnych i magazynów>> |
W ofercie Axiomtek nie mogło także zabraknąć wydajnego komputera przystosowanego do pracy z AI.
AIE900-XNX to komputer w architekturze ARM dedykowany pojazdom autonomicznym, który wyróżnia się na tle konkurencyjnych rozwiązań wspierających NVIDIA Jetson Xavier NX, gotowymi do wykorzystania interfejsami dla kamer i lidaru.
Komputer AIE900-XNX to komputer o dużej wydajności przystosowany do pracy z AI w kontekście szybkiego przetwarzania obrazu, dzięki czemu może on być wykorzystywany w pojazdach autonomicznych takich jak wózki AGV, a także do monitorowania ruchu ulicznego, rozpoznawania tablic rejestracyjnych w czasie rzeczywistym, wykrywania zagrożeń, zatorów drogowych, incydentów czy wypadków, czy sortowania przesyłek i kontroli jakości produktów na taśmach podajnikowych.
W komputerze przystosowanym do AI nie mogło zabraknąć technologii od „zielonego giganta”. Dla jeszcze lepszej wydajności oraz niezawodności w procesach AI, komputer AIE900-XNX wykorzystuje platformę NVIDIA Jetson Xavier NX. Platforma ta wyposażona została w potężny 6-rdzeniowy procesor NVIDIA Carmel ARM v8.2 wpierany przez 384-rdzeniowy procesor graficzny oparty na architekturze NVIDIA Volt oraz 8GB 128-bitowej pamięci RAM LPDDDR4x. Takie połącznie pozwoliło uzyskać do 21 przyspieszonych procesów TOPS (Trillion Operations per Second), jest to metryka stosowana w branży AI, opisująca ile operacji matematycznych może wykonać chip w czasie jednej sekundy.
Firma Axiomtek przy projektowaniu komputera AIE900-XNX podjęła współpracę z oToBrite, producentem wysokiej klasy kamer wykorzystywanych w branży automotive oraz algorytmów wizyjnych dla AI oraz oprogramowania dla ECU (Electronic Control Unit – jednostka rejestrująca parametry pracy pojazdu).
AIE900-XNX oferuje opcjonalnie możliwość podłączenia kamer z wykorzystaniem 5 portów Ethernet 10/100/1000 Mb/s, z czego 4 porty zapewniają możliwość zasilania PoE do 30W. Do portów tych można podłączyć także lidar, który może komunikować się z NVIDIA Jetson Xavier NX bezpośrednio.
Opcjonalnie, dzięki współpracy z oToBride, komputer może korzystać z czterech dedykowanych dla kamer SerDes portów. Liczba czterech portów nie jest przypadkowa, gdyż zapewnia pełne spektrum widzenia 360 stopni.
Do szybkiego przesyłu danych w trybie bezprzewodowym, niezbędnych w pojazdach autonomicznych, czy aplikacjach działających w czasie rzeczywistym, komputer wykorzystuje technologię 5G, dzięki możliwościom wykorzystania karty rozszerzenia na złączu M.2.
Oprócz współpracy z kamerami i lidarem AIE900-XNX zapewnia wydajną współpracę z urządzeniami automatyki przemysłowej lub sensorami/sterownikami pojazdu, z wykorzystaniem dwóch portów szeregowych COM/CAN (RS-232/422/485), a także 8-pinowego złącza DIO (Digital Input/Output).
Dla potrzeb użytkownika komputer Axiomteka oferuje port HDMI, który odtwarza obraz w rozdzielczości 4K lub 2K, a także dwa szybkie porty USB 3.2.
AIE900-XNX posiada 16 GB wbudowanej pamięci na dane znajdującej się w NVIDIA Jetset, a także jeden slot M.2 M2280 do którego możemy podłączyć dysk SSD i tym samym rozbudować pamięć urządzenia. Komputer posiada także możliwość odczytu danych z karty SD.
W roli systemu operacyjnego polecany jest Linux Ubuntu 18.4.
W zależności od wybranej specyfikacji, komputer dodatkowo może posiadać pełnowymiarowy slot PCI Express Mini Card, dodatkowe złącze M.2 B3050/3042 oraz slot na kartę SIM.
Komputer AIE900-XNX wyróżnia się niewielkim rozmiarem 239 x 185.3 x 79.4 mm, co przy wadze 3,45 kg ułatwia jego aplikację w pojeździe autonomicznym. Szeroki zakres temperaturowy pracy -30°C do 60°C umożliwia wykorzystanie jednostki w aplikacjach outdoor.
Sama obudowa pozbawiona jest otworów wentylacyjnych, a chłodzenie realizowane jest pasywnie. Bezwentylatorowe chłodzenie pasywne wpływa na większą niezawodność komputera (brak ruchomych elementów) oraz ograniczenie zanieczyszczeń, jakie mogłyby wniknąć do wnętrza urządzenia poprzez otwory wentylacyjne, powodując awarie.
JM elektronik jest firmą wspierającą rozwój polskich dostawców AI, oferując im rozwiązania dostosowane do ich potrzeb. Axiomtek dołączył do dostawców JM elektronik oferujących produkty NVIDIA, lecz nie można pominąć szeregu propozycji wspierających OpenVino Microsofta.
Więcej informacji o komputerach dedykowanych AI oraz samej technologii sztucznej inteligencji znajdą Państwo na dedykowanej stronie>>
Jeżeli są Państwo zainteresowani wszystkimi komputerami firmy Axiomtek zapraszamy do odwiedzin naszego Portalu zakupowego B2B>>
Jeżeli nie mają Państwo jeszcze NIEODPŁATNEGO konta, to rekomendujemy jego założenie>>
Portal B2B umożliwia: