Wbrew obiegowym opiniom, zliczanie ludzi nie jest prostym zadaniem. Ze względu na wolność osobistą, trudno jest tak zarządzać potokiem osób, aby zliczanie było efektywną funkcją przecinania wiązki licznika. Zastosowanie AI w kamerach przemysłowych pozwala policzyć ludzi, jednakże prawo zabrania rejestracji wizerunku osób dla celów komercyjnych, bez wyraźnej na to ich zgody. To powoduje, że Sztuczna Inteligencja uruchomiona w systemie monitoringu, w galeriach handlowych naruszałaby prawo. Czy można znaleźć złoty środek? Wykorzystać AI do wykrywania obecności ludzi i zliczania osób bez naruszenia ich prywatności?
Taka możliwość istnieje i prezentujemy ją w VS121 produkcji Milesight. Urządzenie wyróżnia także transmisja danych sieci LoRaWAN, co pozwala na zupełnie nowe scenariusze użycia:
W galeriach handlowych możemy spotkać się z umieszczonymi na wejściu czujnikami zliczającymi ilość osób, które weszły do sklepu. Niestety tego typu czujniki nie są precyzyjne, ponieważ liczba odwiedzających sklep, zliczana jest na podstawie przecięcia wiązki. Zadajmy sobie pytania, co jeżeli klient wjeżdża do sklepu z wózkiem i wiązka jest przecinana przez każde z jego żeber lub co jeżeli wchodzą dwie osoby obok siebie i następuje jedno przecięcie wiązki?
Istnieje wiele scenariuszy, w których taki czujnik będzie prowadził błędny odczyt, tym samym wprowadzając właściciela w błąd. Niestety błędne wskazania, to błędne wnioski i błędne decyzje biznesowe, gdzie cena wynajmu 1 m² w galerii, często zależy właśnie od jej odwiedzalności.
Firma Milesight wprowadziła na rynek czujnik pracujący w sieci LoRaWAN VS121, zliczający ilość osób znajdujących się w pomieszczeniu, na podstawie wbudowanej kamery wyposażonej w Sztuczną Inteligencję.
AI pozwala wykluczyć przedmioty, roboty, wózki uzyskując, według testów producenta VS121, 98% dokładności obliczeniowej.
Kamera VS121 wyposażona jest w matrycę CMOS o rozdzielczości 2 megapikseli oraz obiektyw o zmiennej ogniskowej, co umożliwia dostosowanie sensora do różnych wymagań związanych z odległością obiektów od kamery. Dzięki temu sensor może być stosowany zarówno do monitoringu małych pomieszczeń, jak i obszarów o dużych wymiarach (maksymalnie do 78m²).
Sensor wykorzystuje technologię WDR, która pozwala na uzyskanie obrazu o dużej dynamice. Dzięki temu możliwe jest rejestrowanie szczegółów, zarówno w słabym, jak i intensywnym oświetleniu, czy o zmiennej dynamice.
Dodatkowo, Milesight VS121 posiada funkcję DNR (Digital Noise Reduction), która redukuje szumy na obrazie, co pozwala na uzyskanie jeszcze lepszej jakości zapisu. Pole widzenia kamery wynosi 190° horyzontalnie oraz 112° wertykalnie.
VS121 może pracować w bardzo szerokim zakresie temperaturowym od -5°C do 55°C, a zasilany jest z portu USB typu C. Wyposażony jest również w technologię Wi-Fi, dzięki której możliwe jest zdalne konfigurowanie urządzenia.
Użytkownik może więc samodzielnie wybrać, czy dane o ilości osób chce transmitować poprzez sieci Wi-Fi czy LoRaWAN.
Sensor VS121 wyposażono w opcje ustawienia niebezpiecznej strefy. W przypadku naruszenia jej przez człowieka, będzie wyzwalany alarm. Dzięki takiej technologii sensor idealnie sprawdzi się do monitorowania niebezpiecznych stref np. na halach produkcyjnych czy na peronach.
W takim przypadku sensor nie będzie reagował na obecność np. robota AGV poruszającego się w niebezpiecznej strefie, a zareaguje na pojawienie się człowieka zbyt blisko maszyny czy na ciągu komunikacyjnym.
Czujnik, dzięki transmisji danych w sieci LoRaWAN może być zintegrowany z systemem bezpieczeństwa maszyn przemysłowych, które będą zatrzymywane, gdy sensor wykryje obecność człowieka w strefie zamkniętej lub też gdzie w wyniku wtargnięcia człowieka zostanie wyzwolony sygnał alarmowy na semaforze.
Sensor może zostać umieszczony również przy taśmie produkcyjnej czy sortowej, gdzie będzie monitorowana liczba aktualnie pracujących osób, co może umożliwić dostosowanie prędkości transportu do liczby operatorów.
Sensor VS121 posiada możliwość ustawienia 16 niezależnych regionów, w których będzie wykrywał obecność lub które będą wyłączone z wykrywania obecności. Świetnie sprawdzi się to w aplikacjach dla Open Space, gdzie możliwe jest monitorowanie stanu zajętości biurek oraz krzeseł.
Zastosowanie LoRaWAN otwiera zupełnie nowe możliwości zastosowania VS121 w środowisku przemysłowym (gdzie sieć Wi-Fi jest zbyt narażona na zakłócenia) i na duże odległości, gdzie nie można zapewnić sygnału np. Wi-Fi. LoraWAN doskonale sprawdzi się jako sieć transmisji danych o liczbie uczestników koncertów plenerowych czy meczy. Wystarczy, że kilkoma sensorami VS121 pokryjemy pas wejściowy na teren imprezy masowej, aby znać precyzyjnie liczbę uczestników.
Sieć LoRaWAN przyciąga uwagę dostawców systemów inteligentnych domów i budynków, dostawców systemów HVAC, a także Smart Metering i Smart Factory. Sensory w sieci LoRaWAN pozwalają na modernizację już działających systemów.
Od wielu już lat, JM elektronik popularyzuje sieć LoRaWAN. Pod adresem wireless[at]jm.pl na kontakt czeka dedykowany inżynier aplikacyjny. Regularnie publikujemy przykładowe zastosowania sensorów, lokalizatorów czy Gateway pracujących pod kontrolą sieci LoRaWAN.
W ostatnim czasie publikowaliśmy informacje o rozwiązaniach do zastosowania w Smart Home/Building/HVAC.
Prezentowany czujnik odległości, który może być wykorzystywany do zmniejszania zagrożeń występujących w wyniku błyskawicznych powodzi, do monitoringu wolnych miejsc parkingowych i poziomu zapełnienia kubłów:
Wykrycie ruchu i światła umożliwia inny sensor:
Temperaturę, wilgotność, a nawet CO2 można mierzyć przy wykorzystaniu wielu alternatywnych urządzeń, różnych producentów:
VS121 to urządzenie, które dla swojej klasy nie ma odpowiednika, przez co umożliwia wdrożenie zupełnie nowych korzyści poprzez połączenie AI z LoRaWAN.
Zapraszamy do obejrzenia filmu przedstawiającego urządzenie VS133, którego działanie jest zbliżone do opisywanego wyżej VS121.
Czy warto przyswoić wiedze o sieci LoRaWAN? Zaprszamy do udziału wirtualnym szkoleniu Wireless Day!
Jeżeli są Państwo zainteresowani Sensorem VS121, a także innymi urządzeniami działający w oparciu o sieć LoRaWAN zapraszamy 30.03. na stoisko 31 wystawy TEK.day we Wrocławiu, gdzie zgromadzimy dla odwiedzających wszystko co najlepsze: bramki Kerlink, sensory i lokalizatory Dragino, Milesight, Adeunis i Abeeway. Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem>>
Jeżeli nie mają Państwo jeszcze NIEODPŁATNEGO konta, to zachęcamy do jego założenia>>
Portal B2B umożliwia: