Zamów polecane produkty
JM Logo
Wróć

Retrofit maszyn produkcyjnych z wykorzystaniem InGateway IoT od InHand przyniesie Ci dodatkowy zwrot z poczynionych wcześniej inwestycji

2024-01-25

Szereg maszyn i urządzeń nie starzeje się technicznie w tempie uzasadniającym ich złomowanie. Częściej mamy do czynienia z moralnym starzeniem technologii. Ostatnie 20 lat przyniosło istotne zmiany w rynku pracy. Wyższe koszty pracy wymagają automatyzacji czynności serwisowych, tak aby mniejszym nakładem roboczogodzin uzyskać ten sam wysoki poziom bezawaryjnej i ciągłej pracy, a wyższe koszty zużycia energii wymagają indywidualnego monitorowania jej zużycia.

Niepewność i zmieniające się wymagania rynkowe utrudniają decyzje o inwestycji w wymianę parku maszynowego, gdy posiadany jest nadal sprawny, pomimo, że nie daje dostępu do korzyści oferowanych przez najnowsze technologie cyfrowe wspierające zarządzanie serwisem i produkcją.

Retrofit to właśnie rozwiązanie wychodzące naprzeciwko potrzebom przedsiębiorców, których rentowność zależy od bezawaryjnej pracy maszyn, które choć nadal sprawne technicznie, nie są wyposażone w systemy monitorujące i komunikujące ich stan techniczny. Retrofit pozwala dobudować brakującą funkcjonalność bez ingerencji w działające rozwiązania wykonawczej automatyki przemysłowej.

InHand raportuje, że projekty retrofitowe są przyczyną wzrostu sprzedaży w szczególności Gateway serii IG500 i IG900. InGateway to linia urządzeń, gdzie standardowa funkcjonalność routerów, zapewniających komunikację z wykorzystaniem sieci LTE, z udostępnieniem WiFi i Ethernet, wyposażono w szereg portów I/O oraz platformę sprzętową obsługującą środowisko programistyczne oraz transmisję danych do chmury.

Zapraszamy do zapoznania się z przykładowymi projektami zrealizowanymi w oparciu o linię urządzeń InGateway.

Seria IG500

Przykłady zastosowania InHand Gateway serii 500 to:

 • zdalne monitorowanie sprężarek powietrza,
 • zdalny monitoring maszyn do formowania wtryskowego,
 • rozwiązanie sieciowe inteligentnej dystrybucji zasilania niskiego napięcia.

Jak widać większość wyżej wymienionych projektów obejmuje projekty retrofitowe, uwzględniające zdalne monitorowanie sprężarek, ekstruderów i wtryskarek, zasilania sieciowego, a nawet urządzeń stosowanych w diagnostyce laboratoryjnej czy pracy robotów.

WYSIWYG - inhand-ingateway-retrofit_obrazek_01-2.jpg

IG502-FQ58-IO-W-G umożliwia realizację projektów retrofitowych dzięki wyposażeniu router w procesor ARM Cortex-A8, pamięć RAM 512MB oraz pamięć flash 8GB eMMC. W środowisku zbliżonym do Linux, na którym zbudowano System on Module dla procesora, producent zapewnił możliwość realizacji kodu oprogramowania Python.

WYSIWYG - inhand-ingateway-retrofit_obrazek_02-2.jpg

InGateway oferuje oprócz funkcjonalności routera LTE, zapewniającego sieć bezprzewodową WiFi, opcjonalnie BT BLE 4.0 i dwoma portami Ethernet, 4 cyfrowe porty I/O, a także porty szeregowe RS232/485 oraz port USB 2.0

Przemysłowa konstrukcja, odporność na zakłócenia elektromagnetyczne, wstrząsy i wibracje, a także szeroki zakres temperaturowy już od -20°C do 70°C predysponuje InGateway do zastosowań w trudnych warunkach eksploatacji.

InHand zaprasza na krótki film prezentujący praktyczną obsługę InGateway w oparciu o oprogramowanie dostarczane przez producenta.

Warto przybliżyć projekt wykorzystania IG502 w projekcie monitoringu pracy sprężarek.

WYSIWYG - inhand-ingateway-retrofit_obrazek_03.jpg

Sprężarki powietrza, jako wielkogabarytowe urządzenia mechaniczne, podczas długotrwałego użytkowania generują znaczne potrzeby w zakresie konserwacji posprzedażnej i rozwiązywania problemów. Wysokie zużycie energii i koszty konserwacji wzmacniają skutki awarii, potencjalnie prowadząc do znacznych strat z powodu opóźnionych napraw i wydłużonych przestojów.

Producent sprężarek powietrza, dążąc do poprawy jakości produktów i komfortu użytkowania, dostrzegł zalety łączności sieciowej, umożliwiając personelowi konserwacyjnemu zdalne monitorowanie pracy maszyn, szybkie wykrywanie anomalii i proaktywne rozwiązywanie problemów. 

Zbudowany system opiera się na InGateway502, który fizycznie podłączono do lokalnego sterownika sprężarki, w celu gromadzenia kluczowych parametrów pracy, takich jak temperatura oleju i płynu smarującego, czas pracy, obciążenie, z dalszym ich przesyłaniem do chmury, na której zbudowano platformę zdalnego zarządzania. Klienci mogą w dowolnym momencie przeglądać dane z chmury i analizować je w komputerze lub telefonie komórkowym.

Zespoły konserwacyjne pracują lokalnie w oparciu o dane z systemu utrzymania. Dzięki terminowej konserwacji zapobiegawczej zmniejszono liczbę awarii i wydłużono żywotność sprzętu.

WYSIWYG - inhand-ig902_miniatura.jpg InGateway: jak w routerze DualSIM/LTE, WLAN, Ethernet, Wi-Fi, RS232/485, VPN, Firewall, zdalne zarządzanie lecz dodatkowo SOM na procesorze Cortex A8, programowanie Python, kontener Docker, szereg DIO i protokoły Modbus TCP/IP, Modbus RTU, OPC UA, MQTT, czyli Gateway a może już serwer brzegowy>>

 Seria IG900

InGateway serii 900 stanowią rozwinięcie koncepcji serii 500. Warto zwrócić uwagę na model IG902-H-FQ58-IO-W-G.

W porównaniu do serii 500, InGateway w serii 900 znajdziemy dodatkową funkcjonalność, a w szczególności oprogramowanie Docker, które można wykorzystać do aktualizacji oprogramowania maszynowego. Celem obsługi dodatkowej funkcjonalności, środowisko wewnętrzne InGateway serii 900 zostało rozbudowane z 512 do 1GB pamięci RAM. Także wyższa prędkość Ethernetu pozwala na zwiększenie wydajności w zakresie prędkości transmisji danych do 1GbE.

WYSIWYG - inhand-ingateway-retrofit_obrazek_04.jpg

Firma InHand informuje o zastosowaniu serii IG900 w projekcie monitorowania pracy sterowników PLC na liniach technologicznych, w czym pomaga zgodność z szeregiem protokołów stosowanych przy wymianie danych ze sterownikami PLC.

WYSIWYG - inhand-ingateway-retrofit_obrazek_05.jpg

Zrealizowanie projektu w firmie produkującej napoje, umożliwiło logiczne połączenie elementów pracy linii rozlewniczych pracujących niezależnie od siebie.

Robotom przemysłowym kontrolowanym online z wykorzystaniem transmisji danych LTE przypisuje się zadania sortowania owoców i wyciskania soku. InGateway umożliwia połączenie robotów z AI oraz pozyskuje w czasie rzeczywistym dane o stanie ich pracy, śledzi dostępność i modyfikuje oprogramowanie wykonawcze z wykorzystaniem wewnętrznych zasobów, w sposób bardziej efektywny – np. z wykorzystaniem protokołu OPC UA ze wznowieniem przesyłania danych w punkcie poprzedniego przerwania i przechowywanie poprzednio przesłanych paczek.

W tym samym układzie, InGateway pozyskuje informację z linii rozlewczej, na której przenośnik transportuje butelki puste i pełne po napełnieniu w nalewaku, odpowiadającym także za proces UHT, pozyskując dane poprzez protokół EtherNET/IP i wejścia cyfrowe.

WYSIWYG - inhand-ingateway-retrofit_obrazek_06.jpg

Dane z maszyn pakujących, pozyskać można z kolei z wykorzystaniem protokołu MQTT. IG902 zbiera także dane dotyczące zasilania, celem przeprowadzenia na zgromadzonych danych analizy zużycia energii, łącząc się z miernikami poprzez protokół Modbus.

WYSIWYG - inhand-ingateway-retrofit_obrazek_07-2.jpg

Co istotne, seria IG900 obsługuje usługę InConnect, która pozwala na skonfigurowanie łączności z wykorzystaniem VPN, co znacząco podnosi bezpieczeństwo transmisji, ważne szczególnie przy aktualizacji, zdalnej modyfikacji parametrów czy debugowaniu programów PLC.

Czy zajmując się utrzymaniem maszyn lub będąc kompleksowym dostawcą linii technologicznych dla przemysłu spożywczego, można uzyskać lepszy zwrot z inwestycji, jak kompleksowe umożliwienie zdalnych prac utrzymaniowych dzięki zainwestowaniu zaledwie w InGateway? Bez konieczności wymiany warstwy sprzętowej automatyki, w szczególności sterowników PLC, InGateway od InHand otwiera możliwości dla parku maszynowego pracy sieciowej wyższego poziomu wraz z proaktywną polityką serwisową oraz analizą efektywności poszczególnych maszyn, jak i całego ciągu technologicznego.

Warto zapoznać się z krótką relacją prezentującą szybką instrukcję obsługi InGateway z serii 900.

Poznaj możliwości InHand

InHand specjalizując się w urządzeniach transmisji danych, proponuje pełne spektrum od ekonomicznych routerów do zaawansowanych Gateway, czy wręcz serwerów brzegowych, od standardowych terminali/modemów po wersje customizowane czy zintegrowane z komputerami.

WYSIWYG - wertykal-przemyslowe-routery-modemy_miniatura.jpg Szeroka oferta przemysłowych Routerów i Modemów>>


JM elektronik wspiera Klientów w pilotażu aplikacji, umożliwiając także wypożyczenie sprzętu na testy. Zapraszamy do kontaktu z naszym Product Managerem pod adresem e-mail: iit[at]jm.pl

Informacje o najpopularniejszych produktach InHand znajdą Państwo w Portalu zakupowym B2B, gdzie nieodpłatne konto można założyć pod linkiem>>

Konto w Portalu zakupowym B2B pozwala na uzyskanie informacji o dostępności i cenach urządzeń, a także:

 • wgląd w asortyment wraz z informacjami o oferowanych produktach, zdjęciami, kartami katalogowymi, informacjami o produktach podobnych czy powiązanych, 
 • składania zapytań ofertowych, 
 • podgląd stanów magazynowych,
 • uzyskania informacji o przewidywanym czasie oczekiwania na produkt,
 • sprawdzenia potwierdzonej daty najbliższej dostawy interesującego asortymentu,
 • zamawiania produktów,
 • podglądu we wszystkie oferty, zamówienia, faktury i płatności firmy,
 • założenia subkont dla pracowników z możliwością ustanowienia ograniczonego dostępu do oferowanych modułów, 
 • korzystanie z udostępnianej w kanale B2B bazy wiedzy, internetowych szkoleń i przewodników oraz zarządzanie zgodą na otrzymywanie newslettera,
 • dokonanie zgłoszenia reklamacyjnego oraz sprawdzenie statusu reklamacji,
 • sprawdzenie numeru WZ i numer listu przewozowego.
Ozdobna grafika stopki
System B2B by

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszego sklepu do indywidualnych potrzeb klientów. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego sklepu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że bedą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności