We współczesnych halach produkcyjnych czy magazynach, zarządzanie odbywa się przy pomocy komputerów, które w nieustanny sposób monitorują prace maszyn, a także otaczające je środowisko, będąc niezastąpionymi jako interfejsy HMI, terminale systemów ERP, WMS, MES czy stacje zobrazowania procesów technologicznych SCADA.
Firma Aplex wypuściła na rynek nową serię komputerów panelowych Helio 9C. Są one wyposażone w najnowsze podzespoły, które zapewniają wysoką wydajność, a także niezawodność i bezpieczeństwo. Sądząc po funkcjonalności i rozwoju, seria Helio zdobędzie szereg zadowolonych Klientów.
Aplex znany jest z dostarczania specjalistycznych komputerów przemysłowych, które znajdują zastosowania w przemyśle.
AEx to linia komputerów i monitorów przemysłowych certyfikowanych ATEX do pracy w środowisku zagrożonym wybuchem. Linia ta zawiera ciekawe rozwiązania mechanicznej modułowości pozwalające na fizyczne rozdzielenie jednostki komputera i wyświetlacza, przy zachowaniu certyfikatu ATEX dla zarówno zestawu, jak i rozdzielonych urządzeń.
Linia Vitam znana jest z obudów ze stali nierdzewnej, co predysponuje ją w zastosowaniach przemysłowych przy produkcji żywności.
Jej naturalnym rozwinięciem jest seria PhanTam, dedykowana farmacji i produkcji żywości wymagającej najwyższych standardów czystości, gdzie komputery uzupełniono w szereg rozwiązań redukujących możliwość wystąpienia skażenia mikrobiologicznego. Komputery te można myć myjkami ciśnieniowymi i agresywnymi środkami, a ich obudowy wykonane są ze stali nierdzewnej. Aplex ma duże doświadczenie w tego typu rozwiązaniach, zbierane także w poprzednich latach w ramach linii Fabs. Seria PhanTam posiada także modułową budowę.
Seria Archmi to komputery przeznaczone do pracy w trudnych warunkach przemysłowych. Aluminiowe obudowy zapewniają wysoką ochronę na potencjalne uszkodzenia mechaniczne a wysoka szczelność i bezwentylatorowe chłodzenie, zapobiega przenikaniu do wnętrza potencjalnych zanieczyszczeń z hali fabrycznej, takich jak pyłów czy mgiełek.
Rozwinięciem koncepcji poprzednich linii produktowych jest seria Helio, która łączy wytrzymałość rodziny Archmi z aluminiową obudową z modułowością spotykaną w serii PhanTam czy AEx, pozwalającą na rozdzielenie jednostki komputerowej od wyświetlacza.
Modułowość, czyli możliwość rozdzielenia jednostki komputerowej od wyświetlacza, jest czymś więcej, niż tylko zabiegiem mechanicznym. Dzięki temu rozwiązaniu, Aplex oferuje wyższy poziom elastyczności doboru komputera, przy możliwych do wprowadzenia oszczędnościach po stronie logistyki. Oto bowiem komputer, ten sam, będący w istocie jednostką embedded, może zostać dodany do każdego wyświetlacza z serii, począwszy od małych 10,1” jednostek, kończąc na 21,5”. Ilość BOMów po stronie producenta istotnie spada przy zachowaniu pełnej skali kombinacji. Biorąc pod uwagę wydłużające się czasy dostaw w całej branży, każde rozwiązanie potencjalnie skracające czas produkcji, jest wyczekiwane przez rynek.
Modułowość umożliwia także rozwiązanie, w którym sam wyświetlacz może zostać wykorzystany w roli monitora przemysłowego. Ponieważ komputery Helio posiadają dwa wyjścia grafiki o dużej rozdzielczości, można wyobrazić sobie pracę jednego komputera z dwoma wyświetlaczami, będącymi nie do rozróżnienia dla operatora, zapewniającymi ergonomię.
Także aspekt rozbudowy wydaje się przy zachowaniu modułowości istotnie prostszy. W systemie Helio, można wymienić jednostkę komputerową, bez wymiany wyświetlacza i odwrotnie, wymienić wyświetlacz na przykład na jaśniejszy, zachowując już posiadaną jednostkę komputerową.
Jeśli weźmiemy pod uwagę sprytne rozwiązania mechaniczne, umożliwiające pracę z montażem w systemie VESA do wysięgnika, czy też montaż ramkowy rodem z open-frame, można spodziewać, że Helio wzbudzi zainteresowanie Klientów.
Komputery serii Helio 9C wyposażone zostały w procesor i3 oraz i5 firmy Intel. Są to modele i3-115G4E oraz i5-114G7E 11 generacji, które zapewniają wydajną pracę nawet podczas bardzo wymagających aplikacji. Helio może więc służyć z powodzeniem jako jednostka SCADA, przetwarzająca szereg danych numerycznych, a nawet platforma sprzętowa dla aplikacji realizujących identyfikację wizualną w systemach kontroli jakości.
W komputerach Helio zostały umieszczone dwa sloty 260 pin, w których można umieścić pamięć RAM DDR4 o maksymalnym rozmiarze 64GB oraz prędkości 320MHz. Dysk twardy montowany jest na złączę M.2 2280, które wspiera standard SATA3 oraz PCIe.
Pomimo dużej wydajności procesora zachowano chłodzenie pasywne. Rozwiązania bezwentylatorowe charakteryzują się wyższą niezawodnością, wynikającą z eliminacji elementów ruchomych, a chłodzenie pasywne stwarza lepsze warunki dla zachowania szczelności obudowy. Chłodzenie pasywne to także ograniczenie przepływu powietrza z zewnątrz do wnętrza obudowy komputera, co biorąc pod uwagę potencjalne zanieczyszczenia w powietrzu hali produkcyjnej, także wpływa korzystnie na wydłużenie czasu pracy jednostki. Na krawędziach obudowy umieszczono specjalne zatrzaski, które ułatwiają montaż komputera panelowego na płaskiej powierzchni, jak w monitorach open-frame. Dodatkowo na całym obwodzie umieszczono uszczelkę. Aplex chwali się, że zaprezentowane rozwiązanie zostało opatentowane, więc tym bardziej warto zwrócić uwagę na szczegóły mechanizmu mocowania.
Komputer posiada kompletną szczelność frontu przed dostawaniem się kurzu oraz wody, potwierdzoną certyfikatem IP66.
Aluminiowa obudowa jest żebrowana, gdyż stanowi radiator, co ułatwia odprowadzanie ciepła. Warto podkreślić jednakże estetyczne wykonanie obudowy, dzięki czemu komputer dobrze prezentuje się nawet w instalacjach w odsłoniętej zabudowie, na przykład w montażu na ramieniu VESA.
Dodatkowo seria Helio posiada specjalną osłonę – pokrywę – w dolnej części komputera, którą zakłada się celem osłonięcia złącz i przewodów. Tak proste rozwiązanie, w praktyce okazuje się bardzo skuteczne, gdy chcemy zabezpieczyć złącza i przewody lub też ukryć je, podnosząc estetykę montażu na ramieniu VESA.
Pokrywa dostępna w modelach 15.6” oraz 21.5”.
Komputery panelowy serii Helio dostępne są z wyświetlaczami o rozmiarach od 10.1 aż do 21.5 cala, które zapewniają doskonałą jakość obrazu oraz reakcję na dotyk (pojemnościowy touch panel). Wszystkie rodzaje wyświetlaczy wykonane są w technologii IPS, dzięki czemu zapewniają szerokie kąty widzenia.
Jasność ekranu – w zależności od wybranego modelu – może wynosić nawet 1000 nitów. Taka jasność pozwala na komfortową pracę w pełny oświetleniu, w aplikacjach stosowanych np. na zewnątrz budynków.
Poniższa tabela przedstawia różnice pomiędzy poszczególnymi modelami:
Model | Przekątna | Jasność | Rozdzielczość | Pobór mocy |
Helio-910CP | 10.1” | 350 nitów | 1280x800 | 48W (i3-115G4E) |
Helio-910CPH | 10.1” | 1000 nitów | 1280x800 | 48W (i3-115G4E) |
Helio-916CP | 15.6” | 400/450 nitów | 1920x1080 | 70W (i3-115G4E) |
Helio-916CPH | 15.6” | 1000 nitów | 1920x1080 | 70W (i3-115G4E) |
Helio-921CP | 21.5” | 250 nitów | 1920x1080 | 92W(i3-115G4E) |
Helio-921CPH | 21.5” | 1000 nitów | 1920x1080 | 92W(i3-115G4E) |
Przemysłowy komputer musi zapewnić komunikację z urządzeniami automatyki przemysłowej.
Standardowo komputery Helio oferują:
Firma Aplex oferuje wiele opcjonalnych rozszerzeń, dzięki którym użytkownik może spersonalizować komputer do własnych potrzeb, w tym w zakresie komunikacji bezprzewodowej.
Oprócz dodatkowych portów szeregowych RS-232/422/485, Aplex oferuje opcjonalnie moduł komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi + Bluetooth, moduł LTE, a także dodatkowe porty LAN.
W obudowie przewidziano 6 gniazd antenowych, które można wykorzystać w komunikacji bezprzewodowej.
Ciekawym rozwiązaniem oferowanym przez firmę Aplex, jest także możliwość dokupienia specjalnej baterii podtrzymującej zasilanie, w przypadku niespodziewanego odłączenia zasilania. Takie rozwiązanie uchroni dane przed uszkodzeniem oraz ich bezpowrotną utratą.
Panelowy komputer od Aplex, może pracować w zakresie temperaturowym od 0°C do 50°C (taka właśnie temperatura panuje w większości hal produkcyjnych, wymagana przy pracy ludzi). Istnieje jednak możliwość opcjonalnego zwiększenia zakresu temperaturowego pracy do od -20°C do 60°C. Ten rozszerzony zakres może mieć istotne znaczenie dla potrzeb aplikacji outdoor oraz może łączyć się z wcześniej poruszoną potrzebą wykorzystania wyświetlacza o większej jasności, która w modelach Helio wynosi nawet 1000 nitów.
Zapraszamy Państwa do obejrzenia materiału wideo poświęconego komputerom serii Helio 9C.
Osoby zainteresowane specyfikacją techniczną oraz ofertą cenową komputerów APLEX Helio 9C zapraszamy do kontaktu pod adresem e-mail: iit[at]jm.pl.
Chętnie doradzamy w szerokim aspekcie doboru sprzętu z przeznaczeniem Industrial IT. Współpracujemy zarówno z użytkownikami końcowymi, jak i integratorami, firmami wdrażającymi systemy HMI/ERP/WMS/MES/SCADA.
Komputery przemysłowe to bardzo ważna część naszej oferty, a komputery panelowe to specjalność JM elektronik.
W naszym Portalu Zakupowym znajdą Państwo nie tylko panelowy komputer serii Helio, ale także szereg innych komputerów firmy Aplex>>
Jeżeli nie mają Państwo jeszcze NIEODPŁATNEGO konta, to rekomendujemy jego założenie>>
Portal B2B umożliwia: