Sztuczna inteligencja zmienia nasze życie. Ostatnio przedstawialiśmy Państwu zasadę działania AI i sprzęt wspierający sztuczną inteligencję w procesach diagnostycznych>>
Dzisiaj przedstawiamy komputer przemysłowy, który jest przedstawicielem warstwy sprzętowej, na której wykonywany jest finalny kod AI (Inference).
Komputer TANK AIoT (Artificial Intelligence of Things) Developer Kit może być wyposażony w procesor Intel Xeon lub Core i5/i7 6 lub 7 generacji oraz pamięć DDR4, która w zależności od wyboru procesora, może mieć od 8 do nawet 32 GB. Komputer posiada 2 sloty przeznaczone na dysk 2.5”. Komputer dostarczany jest fabrycznie z dyskiem HDD 1TB (przy zastosowaniach w warunkach przemysłowych rekomendujemy zamianę dysku na SSD).
Prezentowany komputer został wyposażony w dużą liczbę portów I/O przeznaczonych do komunikacji z otaczającymi go urządzeniami automatyki przemysłowej. Posiada m.in. 4 porty USB 3.0, 4 porty USB 2.0, 2 x RJ-45, 2x RS-232/422/485 (DB9), 4x RS-232 (2x Rj-45, 2x DB-9 z ochroną izolacji do 2,5 KV), VGA, HDMI, wyjście liniowe i mikrofonowe oraz 2 porty LAN (Ethernet przemysłowy). Dwa sloty na magistrali PCIe przeznaczone są do podłączenia akceleratorów Mustang, które będą omawiane w oddzielnej publikacji.
Prezentowany komputer przemysłowy jest dostosowany do pracy 24/7. Odporność na wstrząsy i wibracje potwierdza norma MIL-STD-810G 514.6 C-1., chłodzenie wspomagane jest wbudowanym, trwałym wentylatorem.
Zestaw może pracować pod kontrolą systemu Windows 10 / Linux Ubuntu 16.04 LTS.
Komputer może pracować w aplikacjach wykorzystujących sztuczną inteligencję do symulacji i wnioskowania (Inference):
Smart Factory
Analiza jakościowa i inspekcja optyczna – analiza obrazu elementów na podajniku i automatyczna kwalifikacja jakościowa tych elementów. W przemyśle spożywczym sortowanie owoców na klasy czy kontrola słodyczy przed ich automatycznym pakowaniem. W przemyśle elektronicznym kwalifikacja jakościowa po etapach montażu SMT. W obróbce metalu kontrola jakości produkcji realizowanej w maszynach CNC. Systemy bezpieczeństwa zapobiegające wkroczeniu robota czy zautomatyzowanego wózka transportowego w magazynie w przestrzeń zajmowaną chwilowo przez człowieka.
Smart Healthcare
Dla poszczególnych warstw, w których powstaje system ekspercki AI firma iEi proponuje dedykowany sprzęt, co widać szczególnie dobrze na przykładzie zastosowania AI do diagnostyki zwyrodnień plamki żółtej w oku lub wykrywania guzów mózgu w oparciu o obrazy z rezonansu magnetycznego.
Rozpoznawanie twarzy
Analiza twarzy za pomocą AI odnotowuje gwałtowny wzrost zainteresowania w różnych obszarach zastosowania. AI określa nie tylko cechy ludzkie, takie jak płeć, wiek i wyraz twarzy, ale także identyfikuje tożsamość. Identyfikacja tożsamości znajduje zastosowanie w handlu detalicznym, finansach i medycynie i ochronie mienia. Rosnącą popularnością cieszą się aplikacje rejestrujące czas pracy oraz zarządzające dostępem do pomieszczeń w oparciu o rozpoznawanie twarzy.
Analiza tablic rejestracyjnych
Analiza tablic rejestracyjnych pojazdów może zostać wdrożona na autostradach w celu elektronicznego poboru opłat. Może być także wykorzystana jako metoda katalogowania ruchu drogowego oraz pomóc w zapewnieniu zwiększonego bezpieczeństwa poprzez tworzenie danych o podejrzanych pojazdach w bardziej wydajny sposób. Rozpoznawanie tablic rejestracyjnych wykorzystywane jest w systemach poboru opłat za wykorzystanie miejsc parkingowych. Systemy takie mogą być eksploatowane zarówno przez Straż Miejską jak i administratorów odpłatnych parkingów.
Osoby zawodowo zainteresowane wspólnym z JM elektronik zdobywaniem wiedzy o AI w oparciu o doświadczenia zebrane przez iEi prosimy o kontakt pod adresem e-mail: iit@jm.pl
Jesteśmy w stanie zapewnić Państwu dostęp do materiałów technicznych, a po uzgodnieniu zasad współpracy, także do środowisk testowych.
Pełna oferta firmy JM elektronik dotycząca komputerów przemysłowych znajduje się na stronie>>