JM Logo
Wróć

Pobierz szkolenie prezentujące najpopularniejsze serwery sieciowe LoRaWAN wraz z procesem konfiguracji Gateway

2022-07-28

LoRaWAN staje się powszechnym standardem komunikacji bezprzewodowej w smart metering, smart city i smart building.

Ponad 170 krajów na świecie posiada wdrożone sieci LoRaWAN, ponad 80% populacji w 15 z 30 krajów o najwyższym PKB jest w zasięgu LoRaWAN. Istnieje ponad 155 publicznych operatorów LoRaWAN! Gdy dodamy do tego ponad 10 000 sieci prywatnych, ponad 2,2 miliona bram i 200 milionów wdrożonych i uruchomionych urządzeń końcowych możemy sobie uzmysłowić, na jaką skalę wykorzystywana już jest LoRaWAN. Przyjmuje się, że w szczycie popularności liczba urządzeń końcowych może wzrosnąć z obecnych 200 milionów do 5 miliardów!*>>

W ostatnim roku na dynamiczny wzrost uzytkowników sieci LoRaWAN miała budowa powszecjnie dostępnej sieci LongFi (Helium) w której pracuje już niemal milion Gateways i którą wspierają nawet kryptowaluty>> 

WYSIWYG - mapa helium.jpg

JM elektronik jako jeden z największych popularyzatorów sieci LoRaWAN w Polsce zaprasza na szkolenia stacjonarne, które odbędą się 20.09.2022 w Gdańsku, 21.09.2022 w Warszawie, 22.09.2022 w Krakowie i 23.09.2022 we Wrocławiu. 

Szkolenia Wireless Day w całości będą poświęcone budowie sieci LoRaWAN we wszystkich jej aspektach: 

  • wybór Gateway i jego rejestracja w różnych serwerach sieciowych LoRaWAN (TTN, LoRioT, Chirpstack, SPN, WMC, Helium); 
  • uruchomienie sensorów i ich powiązanie z serwerem aplikacyjnym; 
  • przybliżenie zasad działania sieci Helium (LongFi) wraz procesem rejestracji hotspota;  
  • parametryzacja trackerów GPS+LoRaWAN i demonstracja ich współpracy z siecią Helium; 
  • przedstawienie szeregu case studies z całego świata z obszarów smart: metering/ city /agriculture /logistic w tym projektów zrealizowanych z sukcesem w Polsce.

Uczestnicy będą mieli okazję osobiście zapoznać się z szeregiem urządzeń pracujących w sieci LoRaWAN, które będą do dyspozycji uczestników podczas warsztatów. 

Wireless Day to już siódma edycja nieodpłatnych szkoleń organizowanych przez JM elektronik, w których dotychczas wzięło udział już ponad 1000 uczestników, inżynierów, menedżerów działów badań i rozwoju, pracownikó naukowych i najlepszych studentów technicznych uczelni, redaktorów pism i portali specjalistycznych.

Zapraszamy do rejestracji chęci uczestnictwa pod linkiem>> prosimy nie zwlekać - liczba miejsc ograniczona!>> 

WYSIWYG - Wireless Day 7 edycja.png

Budowa sieci LoRaWAN - ułatwiamy wybór serwera sieciowego 

Jednym z przedmiotów szkolenia będzie wybór serwera sieciowego LoRaWAN.

WYSIWYG - schemat działania LoRa 1a.png

Wybór serwera sieciowego ma kluczowe znaczenie dla aplikacji. Chcą dokonać najlepszego wyboru, trzeba przybliżyć najpierw budowę sieci LoRaWAN a nastepnie poznać szereg dostępnych dla inżynierów serwerów, z ich zaletami i ograniczeniami. 

Na sieć LoRaWAN składa się hardware i software. 

W części sprzętowej rozróżniamy urządzenia (węzły) końcowe (inaczej end-points) jak sensory>> czy lokalizatory>> oraz Gateways (bramy dostępowe, koncentratory). 

Energooszczędność transmisji pozwala na wielomiesięczną, a nawet wieloletnią pracę sensorów czy lokalizatorów na jednym komplecie baterii, co pozwala na ich lokalizację w miejscach pozbawionych dostepu do zasilania, bez konieczności kucia ścian celem doprowadzenia przewodów (w obiektach medycznych, muzeach, centrach konferencyjnych, galeriach handlowych, budynkach) czy w miejscach, gdzie zasilanie sieciowe jest źródłem potencjalnego zagrożenia (jak studzienki kanalizacyjne, skrzynki licznikowe instalacji gazowych). 

Budowa własnej sieci LoRaWAN jest prosta technicznie, nie wymaga bowiem uzyskiwania zezwoleń na przeprowadzenie prac budowlanych, a nielicencjonowane pasmo umożliwia eksploatację sieci bezprzewodowej bez ponoszenia dodatkowych opłat. W praktyce wystarczy zawiesić Gateway w dogodnej lokalizacji z zasilaniem i zapewnić połączenie z Internetem. Wybór Gateway ma kluczowe znaczenie dla projektu, o czym może przekonać się każdy administrator sieci, który wybrał zawodny sprzęt, gdy był zmuszony zimą do wspinaczki po oblodzonym dachu, w celu identyfikacji przyczyny awarii Gateway. JM elektronik wybrał najlepszego europejskiego producenta Gateway Kerlink, członka stowarzyszenia LoRa Alliance, którego bramy pracują niezawodnie i bezpiecznie w tysiącach sieci w Europie, bramy wyposażone w niepodważalne certyfikaty i dopuszczenia>>

W części software wyróżnić można serwer sieciowy LoRaWAN oraz serwer aplikacyjny. 

Serwer aplikacyjny odpowiada za wizualizację danych pozyskiwanych od urządzeń końcowych, natomiast za organizację transmisji pomiędzy serwerem alikacyjnym a Gateway odpowiada serwer sieciowy. 

Wybór serwera sieciowego jest równie istotny jak wybór Gateway. Zależnie od potrzeb aplikacji mamy do wyboru serwery sieciowe LoRaWAN działające do pewnego rozmiaru instalacji na zasadach sieci otwartej, nawet nieodpłatnej, jak i rozwiązania odpłatne, oferujące w zamian funkcjonalności niedostępne w rozwiązaniach mniej komercyjnych. 

Jakie serwery sieciowe są do wyboru i jak w praktyce odbywa się konfiguracja oprogramowania

Zapraszamy do zapoznania się ze szkoleniem video, które w praktyce prezentuje połączenie Gateway z najpopularniejszymi serwerami sieciowymi LoRaWAN:

WYSIWYG - The things network.pngTTN (The Things Network) – jeden z popularniejszych LoRaWAN Network Server. Bramki zarejestrowane w tej sieci przekazują pakiety także zarejestrowanych w tej sieci urządzeń. Nie potrzebujemy więc własnego gatewaya - chcąc przekazać dane do serwera, wystarczy nam tylko, że jakiś gateway pracuje w okolicy. Jednakże gdy właściciel wyłączy swoją bramkę lub zmieni LNS to utracimy możliwość przesyłania danych na serwer z naszych urządzeń, dlatego chcąc stworzyć sieć, nad którą mamy pełną kontrolę, tak czy inaczej lepiej wyposażyć się we własne bramki i zarejestrować je w TTN.  

Duża popularność TTN wiąże się z nieodpłatnością korzystania z serwera sieciowego, lecz istnieją tu poważne ograniczenia, takie jak wysyłanie maksymalnie 10 downlinków (informacji z serwera do urządzenia) w ciągu każdej doby i dotyczy to także potwierdzeń dostarczenia wiadomości.

 

WYSIWYG - LORIOT.pngLoriot – jeden z dostępnych LoRaWAN Networ Server umożliwiający zbieranie danych z sieci LoRaWAN. W darmowej wersji posiada on ograniczenia takie jak maksymalna liczba rejestrowanych urządzeń końcowych ograniczona do 30 i możliwość utworzenia tylko jednej aplikacji. Nie utworzymy więc w tym rozwiązaniu darmowej sieci z ilością urządzeń większą niż 30, jednakże do przetestowania komunikacji LoRaWAN (w której wykorzystamy maksymalnie kilka urządzeń) sprawdzi się bardzo dobrze.

 

WYSIWYG - chirpstack.pngChirpStack – jedno z popularniejszych darmowych rozwiązań. Cały serwer dostępny jako open source można nieodpłatnie i samodzielnie zainstalować i skonfigurować na urządzeniu pracującym na systemie Linux. Zaletą korzystania z ChirpStacka jest niezależność (mamy własny, prywatny, dostosowany do swoich potrzeb serwer), jednakże w przypadku wystąpienia problemów także jesteśmy skazani na samych siebie (open source).

WYSIWYG - Kerlink logo 1.png

SPN (Small Private Network) – jest to LoRa Network Server autorstwa Kerlink. SPN instalowany jest bezpośrednio na stacji bazowej (Gateway) i może on działać w dwóch konfiguracjach: 

  • jako gateway MONO, czyli pojedyncza bramka z zainstalowanym serwerem; 
  • jako Master/Slave (1 Master + do maks. 19 Slave’ów), wtedy sieć działa tak, że gateway (lub kilka gatewayów) odbiera wiadomość przekazuje ją do Mastera, na którym jest zainstalowany serwer, oprogramowanie w Masterze sprawdza, który gateway odebrał wiadomość z najlepszymi parametrami radiowymi i tę wiadomość zapisuje, a inne (zduplikowane) odrzuca.

SPN posiada także wiele zalet jak m.in. możliwość uruchomienia serwera aplikacyjnego Node-Red także na bramie, przez co nie ma potrzeby zakupu nawet hostingu, a także możliwość zdalnego podglądu logów z bramki, zmiana ustawień parametrów radiowych, obsługa Remote HTTP REST, Remote FTP, Local FTP, a także regularne aktualizacje i wsparcie od strony producenta. Minusem jest to, że jest to oprogramowanie płatne (jednorazowo).  

WMC (Wanesy Management Center) – to także rozwiązanie oferowane przez producenta bram, firmę Kerlink. WMC jest serwerem działającym w chmurze. Możemy „wydzierżawić” dostęp do serwera korzystając z chmury Kerlinka lub za dopłatą postawić taki serwer we własnej lokalizacji. WMC posiada wiele wbudowanych narzędzi ułatwiających zarządzanie siecią oraz jej diagnostykę takie jak m.in.: „Multicast group” umożliwiające wysłanie danych jednocześnie do całej floty urządzeń końcowych, możliwość generowania wykresów z ogromnej ilości danych zebranych przez bramki, możliwość zdalnego dostępu do stacji, wykonywania planowanych o konkretnej godzinie aktualizacji, generowania wykresu analizy widma, przekazywania danych do serwera aplikacyjnego za pomocą interfejsów MQTT oraz HTTP oraz wiele innych. WMC posiada także wsparcie producenta i jest to rozwiązanie odpłatnie licencjonowane, w którym ponosimy koszty abonamentowe w zależności od ilości bramek i urządzeń, z których korzystamy.  

WYSIWYG - Helium logo.jpg

Helium – jest to serwer sieciowy wykorzystywany w przypadku bramek z oprogramowaniem umożliwiającym wydobywanie kryptowalut Helium (HNT)>> Jest to LoraWAN Network Server zasadniczo nieodpłatny, działający w otwartej, globalnej sieci LoRaWAN o nazwie LongFi sieci, jednakże jeśli chcemy transmitować dane, to konieczne jest zakupienie „Data Credits”. 1 DC umożliwia przesłanie paczki do 24 bajtów danych, a minimalnie możemy kupić 1 000 000 DC, za kwotę kosztuje 10$. Dysponując własną bramą zarejestrowaną w sieci LongFi można przekonwertować wydobywaną przez nią kryptowalutę na kredyty DC, co przy dobrej lokalizacji pozwala cieszyć się przelicznikiem 1 000 000 DC za 1 HNT każdego dnia. Konsola Helium nie posiada jednak zbyt wielu funkcjonalności ani narzędzi. Służy ona bardziej w celu przekazania informacji do serwera aplikacyjnego. 

Zapraszamy do zapoznania się ze szkoleniem video, podczas którego mogą Państwo prześledzić jak wygląda proces rejestracji gateway Kerlink w szeregu serwerów sieciowych LoRaWAN

 

Szkolenie dostępne jest dla zalogowanych użytkowników Portalu B2B JM elektronik. Jeśli nie posiadają Państwo konta w Portalu B2B rekomendujemy jego założenie. Bezpłatne konto w Portalu B2B można założyć pod linkiem>>

Portal B2B umożliwia:

  • skorzystanie z udostępnianej w kanale B2B bazy wiedzy, internetowych szkoleń i przewodników oraz zarządzanie zgodą na otrzymywanie newslettera,
  • wgląd w asortyment wraz z informacjami o oferowanych produktach, zdjęciami, kartami katalogowymi, informacjami o produktach podobnych czy powiązanych, 
  • składania zapytań ofertowych, 
  • podgląd stanów magazynowych,
  • uzyskania informacji o przewidywanym czasie oczekiwania na produkt,
  • sprawdzenia potwierdzonej daty najbliższej dostawy interesującego asortymentu,
  • zamawiania produktów,
  • podglądu we wszystkie oferty, zamówienia, faktury i płatności firmy,
  • założenia subkont dla pracowników z możliwością ustanowienia ograniczonego dostępu do oferowanych modułów, 
  • dokonanie zgłoszenia reklamacyjnego oraz sprawdzenie statusu reklamacji,
  • sprawdzenie numeru WZ i numer listu przewozowego,
  • DARMOWĄ wysyłkę!
Ozdobna grafika stopki
System B2B by

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszego sklepu do indywidualnych potrzeb klientów. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego sklepu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że bedą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności