Zamów polecane produkty
JM Logo
Wróć

LoRaWAN dla Smart Building/Home - przegląd rozwiązań

2023-05-15

Sieć LoRaWAN cieszy się popularnością, przykuwając coraz większą uwagę globalnej społeczności. LoRaWAN to protokół komunikacyjny, opracowany z myślą o komunikacji na dalekie odległości i przy niewielkim poborze energii. Wieloletnia praca bez wymiany baterii, odporność na zakłócenia, brak konieczności kucia tras kablowych dla zasilania czy transmisji danych, wręcz wielokilometrowe zasięgi predysponują LoRaWAN do masowego stosowania w Smart Building/Home.

Czy wiesz, że w Polsce w budynkach i w domach, w sieci LoRaWAN pracuje już kilkaset tysięcy urządzeń?
Odwiedź nas na Święcie Wireless 14.06.2023 w Krakowie, Evertiq Expo i przekonaj się sam>>

Odwiedź stoisko 38, 14.06.2023 Evertiq Expo lub napisz od nas pod adres wireless[at]jm.pl, gdzie czeka nasz Product Manager.

Gdzie najlepiej sprawdzi się sieć LoRaWAN?

Budynki biurowe i użytkowe
Galerie handlowe
Obiekty muzealne
Hotele
Urzędy
Szpitale
Domy i kompleksy mieszkaniowe

WYSIWYG - adeunis-comfort_miniatura_v2.jpg Kontroluj poziom CO2 dzięki Adeunis Comfort CO2 pracującemu w sieci LoRaWAN>>

Przewagi LoRaWAN w Smart Buildingu i Smart Home

Sieć LoRaWAN posiada bardzo dobrą propagację sygnału radiowego, co pozwala uruchomić bezprzewodową transmisję danych na odległość liczoną w kilometrach, także w miejscach niedostępnych dotychczas dla innych sieci radiowych, w obiektach podziemnych czy bogatych w zakłócenia elektromagnetyczne.

Ponadto LoRaWAN posiada rekordowe niskie zapotrzebowanie na energię modułów transmisji LoRa, co pozwala zasilać urządzenia bateryjnie przez wiele miesięcy a nawet lat, dzięki czemu nie ma potrzeby doprowadzania przewodów zasilania do urządzeń komunikujących się w sieci LoRaWAN. 

Brak konieczności doprowadzania jakichkolwiek przewodów – czy to zasilających (zasilanie z baterii) czy to sygnałowych (skuteczna transmisja bezprzewodowa na odległości liczone w kilometrach) powoduje, że urządzenia wyposażone w transmisję LoRaWAN stają się idealnym rozwiązaniem dla galerii handlowych, budynków historycznych, muzeów, czy szpitali.

Wartym podkreślenia jest fakt, że LoRaWAN to sieć bezprzewodowa o kilometrowych zasięgach, lecz pracująca w otwartym paśmie, czyli nie ma potrzeby opłacania żadnych abonamentów operatorom komórkowym. Koszt budowy własnej sieci LoRaWAN jest promilem kosztów budowy sieci komórkowej, gdyż już kilkaset złotych wystarcza, aby uruchomić własną sieć LoRaWAN.

Zróżnicowane potrzeby użytkowników w sieciach LoRaWAN są przyczyną, dla której JM elektronik poszerza ofertę o nowe rodzaje sensorów i urządzeń automatyki.

WYSIWYG - lorawan-smarthome_obrazek_00-v2.jpg

Dla komfortu – wilgotność, temperatura, a nawet CO2

W ofercie JM elektronik znajduje się szereg urządzeń do precyzyjnego pomiaru temperatury i wilgotności. Kontrola temperatury wręcz niezależnie od systemu sterowania HVAC (klimatyzacji/ogrzewania/wentylacji) ma zapobiegać marnotrawstwu energii przez użytkowników. Kontrola CO2 z kolei, pozwala zapewnić optymalny poziom wentylacji oraz usunąć zagrożenie oddychania niezdrowym powietrzem, co ma miejsce, jeśli z powodu oszczędzania energii ograniczamy wentylację.

WYSIWYG - wertykal-lorawan-smart_obrazek_02.jpg

Pierwszym z prezentowanych tego typu urządzeniem jest Adeunis Comfort, który idealnie sprawdzi się w aplikacjach wymagających pracy w ściśle określonej temperaturze i wilgotności powietrza, jako czujnik zbierający te informacje z danej lokalizacji oraz przekazujący je do serwera. Urządzenie zasilane jest za pomocą wymiennej baterii, co powoduje, że jego eksploatacja może być liczona w latach.

Warto odnotować, że Adeunis Comfort zapewnia także pomiar CO2.

WYSIWYG - Adeunis Comfort i Motion 225.jpg Adeunis Comfort i Motion - poznaj nowe możliwości smart building/smart home jakie daje sieć LoRaWAN>>


Milesight EM300-TH to zaawansowany czujnik, który pozwala na bieżące monitorowanie temperatury i wilgotności powietrza. Sensor posiada funkcję alarmową, która ostrzega o ryzyku zamarznięcia instalacji, czy też awarii centralnego ogrzewania, ale także pozwala na kontrolę użytkowników czy nie przegrzewają pomieszczeń wbrew zasadom oszczędzania energii.

Sensor EM300-TH posiada certyfikat IP67, co potwierdza że może być stosowany zarówno na zewnątrz (np. miejsca zagrożone zalaniem, węzły budynkowe kanalizacyjne i c.o.), jak i wewnątrz pomieszczeń (np. piwnice, baseny, okolice sauny, siłownie), a nawet – przez pewien czas – w zanurzeniu.

WYSIWYG - milesight-smarthome-em300-th_miniatura_v2.jpg Czujnik temperatury i wilgotności EM300-TH od Milesight działający w sieci LoRaWAN oraz posiadający własną aplikację>>


Kolejną propozycją jest LSN50v2 firmy Dragino. Czujnik zapewnia wysoką niezawodność oraz długoterminową stabilność pomiarów. LSN50v2 we współpracy z sondą SHT31 obsługuje funkcje alarmu temperatury oraz wilgotności. Idealnie sprawdzi się tam, gdzie można go wykorzystać do sterowania instalacjami HVAC lub do niezależnego monitoringu parametrów klimatyzacji, wentylacji czy ogrzewania, np. w chłodni spożywczej w hotelu, kostnicy w szpitalu lub domu pogrzebowym, kuchni wyposażonej w sprzęt ze stali nierdzewnej, czy pancernych witrynach ekspozycyjnych w muzeach. Podobną rolę pełni czujnik Milesight EM500-PT100.

WYSIWYG - aimtec-amed_miniatura-v2.jpg Szczegółowy przegląd urządzeń Dragino wykorzystujących technologię LoRaWAN>>
WYSIWYG - EM500-PT100_miniatura.jpg Rezystancyjny czujnik temperatury EM500-PT100>>


Kontrola otwarcia okien, a w zasadzie upewnienia się, że nie są otwarte, jest kluczowa w stosowaniu klimatyzacji czy ogrzewania.

WYSIWYG - drzwi-dragino_miniatura-v2.jpg Zapraszamy na szkolenie wideo z obsługi kontaktronowego czujnika otwierania drzwi, okien LDS02-EU868 pracującego w sieci LoRaWAN>>
Dla bezpieczeństwa

Sensory LoRaWAN idealnie sprawdzają się w instalacjach, których zadaniem jest dozór, także w przeciwwłamaniowych.

WYSIWYG - wertykal-lorawan-smart_obrazek_03.jpg

Sensor WS202 umożliwia uwzględnianie w oświetleniu pomieszczenia obecność osób, wyłączając to oświetlenie po pewnym czasie od ustania ruchu lub włączając po jego wykryciu.

WYSIWYG - milesight-smarthome-ws202_miniatura_v2.jpg WS202 to sensor natężania światła oraz ruchu od Milesight pracujący w sieci LoRaWAN, pozwalający obniżyć zużycie energii i zwiększyć bezpieczeństwo>>


Adeunis Motion
to urządzenie umożliwiające wykrywanie obecności i ruchu w pomieszczeniach. Wyposażone jest w wejście cyfrowe oraz przycisk, które mogą służyć jako wyzwalacz dla alarmu.

WYSIWYG - deunis Comfort i Motion 225.jpg Adeunis Comfort i Motion - poznaj nowe możliwości smart building/smart home jakie daje sieć LoRaWAN>>


Ciekawym urządzeniem wykorzystującym transmisję w sieci LoRaWAN jest czujnik otwarcia drzwi oraz okien LDS02-EU868. Kontrola procesu otwierania/zamykania realizowana jest poprzez kontrolę zwarcia/rozwarcia styków kontaktronu mieszczonego we wnętrzu LDS02-EU868, pobudzanego magnesem dostarczanym w komplecie wraz z urządzeniem. Dzięki urządzeniu, informacje o otwarciu drzwi, mogą trafić wprost na telefon właściciela pomieszczenia znajdującego się w danej chwili, nawet na drugim końcu świata.

WYSIWYG - drzwi-dragino_miniatura-v2.jpg LDS02-EU868: szczegółowy przegląd urządzeń Dragino wykorzystujących technologię LoRaWAN>>
Dla oszczędności energii elektrycznej – steruj oświetleniem

WYSIWYG - wertykal-lorawan-smart_obrazek_04.jpg

Należy zwrócić uwagę, że powyższe urządzenia można wykorzystać nie tylko w instalacjach antywłamaniowych czy dozoru, ale również w systemach sterowania oświetleniem w biurach, na klatkach schodowych, w hotelach czy nawet w domach. Urządzenia mierzą jasność światła, co pozwala dostosować oświetlenie w pomieszczeniu, czy zapalać zmierzchowo lampy.

Wykrywanie wycieków i zalań – przeciwdziałaj stratom

Wykrywanie wycieków wody oraz alarmowanie o tym zdarzeniu odpowiednich osób w czasie rzeczywistym jest idealnym przykładem rozwiązania IoT. Dzięki LoRaWAN szybko dowiesz się o wycieku wody i zminimalizujesz ryzyko strat.

WYSIWYG - wertykal-lorawan-smart_obrazek_05.jpg

Adeunis Water Leak Cable oraz Water Leak Spot to czujniki umożliwiające wykrycie wycieku wody na ziemi, wokół lub pod obiektem, sprzętem, a także w pomieszczeniu.

WYSIWYG - Adeunis czujniki LoRaWAN 225.jpg Adeunis Field Test Device, LoRaWAN Delta P, Dry Contact, Temp / Temp 2S – nowe urządzenia i czujniki w ofercie JM elektronik>>


Sensor EM310-UDL umożliwia pomiar odległości do lustra cieczy. Czujnik Milesight, dzięki szczelności obudowy IP67 i zakresowi temperaturowym -15 do 60 st. C doskonale spełnia wymagania środowiskowe. Łącząc Milesight EM310-UDL w sieci LoRaWAN z systemem ostrzegania, możemy uzyskać niezwykle prosty w obsłudze, niemal bezkosztowy w utrzymaniu i niedrogi w instalacji system ostrzegawczy przed wystąpieniem ryzyka powodzi błyskawicznej, przelania się zbiorników oczyszczalni, przepełnienia systemu kanalizacji itp.

WYSIWYG - milesight-em310-udl_miniatura_v2.jpg Ultradźwiękowy sensor odległości Milesight EM310-UDL z transmisją danych w sieci LoRaWAN zamknięty w szczelnej obudowie IP67>>
Budynek naprawdę Smart

Wbrew obiegowym opiniom, zliczanie ludzi nie jest prostym zadaniem. Ze względu na wolność osobistą, trudno jest tak zarządzać potokiem osób, aby zliczanie było efektywną funkcją przecinania wiązki licznika. Zastosowanie AI w kamerach przemysłowych pozwala policzyć ludzi, jednakże prawo zabrania rejestracji wizerunku osób dla celów komercyjnych, bez wyraźnej na to ich zgody. To powoduje, że Sztuczna Inteligencja uruchomiona w systemie monitoringu, w galeriach handlowych naruszałaby prawo.

WYSIWYG - wertykal-lorawan-smart_obrazek_00.jpg

VS121 to czujnik pracujący w sieci LoRaWAN, zliczający ilość osób znajdujących się w pomieszczeniu, na podstawie wbudowanej kamery wyposażonej w Sztuczną Inteligencję, lecz bez naruszania prawa, dzięki zgodności z RODO i brakiem informacji PII (informacje umożliwiające identyfikację osoby) z samą transmisją danych.

WYSIWYG - milesight-vs121_miniatura.jpg VS121 od Milesight – monitorowanie obecności ludzi i zliczanie osób w oparciu o AI, z zachowaniem pełnej anonimowości oraz transmisją danych w sieci LoRaWAN>>


AI pozwala wykluczyć przedmioty, roboty, wózki uzyskując, według testów producenta VS121, 98% dokładności obliczeniowej. Urządzenie wyróżnia także transmisja danych sieci LoRaWAN, co pozwala na zupełnie nowe scenariusze użycia:

 • wykrywanie ludzi wkraczających na zastrzeżony obszar;
 • liczenie ludzi w galeriach handlowych; 
 • zarządzanie wolnymi biurkami w Open Office;
 • liczenie osób czekających w kolejkach do kasy czy windy;
 • a nawet liczenie uczestników konferencji, klientów restauracji, tłumu w foyer.

VS121 to urządzenie, które dla swojej klasy nie ma odpowiednika, przez co umożliwia wdrożenie zupełnie nowych korzyści poprzez połączenie AI z LoRaWAN.

A gdyby LoRaWAN zarabiała sama na siebie i na Ciebie?

Dotychczas sieć LoRaWAN rozwijała się najszybciej w projektach biznesowych, przy czym sieci tak powstałe, były ograniczane wyłącznie do urządzeń występujących w danym projekcie. Prywatne, niepubliczne sieci LoRaWAN występują najczęściej właśnie w projektach biznesowych.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby LoRaWAN stała się siecią dostępną publicznie. W tych okolicznościach firma Helium Systems stworzyła technologię LongFi, czyli połączenie protokołu bezprzewodowego LoRaWAN i technologii blockchain Helium. Za zapewnianie zasięgu publicznego dla sieci LoRaWAN, właściciele Gateway otrzymują Helium, specjalną kryptowalutę.

Inwestowanie w kryptowaluty wielu osobom zapewniło ogromne zyski, i to mimo relatywnie małego zaangażowania kapitałowego. Niestety są też tacy, którym przyniosło to naprawdę dotkliwe straty.

Kurs kryptowalut jest bardzo dynamiczny, a od dłuższego czasu na rynku zauważalny jest jego drastyczny spadek. Wpływa na to wiele czynników, takich jak: regulacje prawne, ataki, kradzieże, manipulacje rynkiem, czy nagonka medialna.

Choć wojna na Ukrainie spowodowała poważną przecenę kryptowalut, gdyż inwestorzy wolą w niepewnych czasach złoto i twarde waluty, to jednak biorąc pod uwagę, że rynek kryptowalut jest wciąż młody, istnieje szansa na ponowny skok.

Powiązanie kryptowaluty z technologią sieci LoRaWAN stanowi zachętę dla spontanicznego rozwijania zasięgu sieci, tak aby stała się ona dostępna dla wszystkich urządzeń IoT. Sieć LongFi nie tylko oferuje korzyści ze wszystkich cech sieci LoRaWAN, ale również pozwala właścicielom bram na „kopanie” kryptowaluty Helium Network Token (HNT).

Założeniem Technologii Helium LongFi jest wbudowanie w kompatybilną bramkę LoRaWAN oprogramowania BlockChain tak, aby z jednej strony utworzyć sieć Helium, a z drugiej strony umożliwić czerpanie korzyści za rozpowszechnieni zasięgu LoRaWAN drogą wydobywania kryptowaluty.

Technologia LongFi została opublikowana jako opensource, co pozwoliło zewnętrznym producentom opracować kompatybilne Gateway (Hotspoty), a jednocześnie konkurować między sobą, co zapewnia kupującym ochronę.

WYSIWYG - Kerlink i Helium 225.png Nowy dostawca sieci LoRaWAN zmieniający globalnie reguły gry: Helium>>


Warto monitorować kondycję krytpowaluty Helium, gdyż w przeciwieństwie do wielu powstałych wirtualnych walut, Helium służy wymianie korzyści pomiędzy dostawcami urządzeń i aplikacji LoRaWAN, a osobami zapewniającymi im publiczny, światowy zasięg.

Większość Gateway z oferty JM elektronik może pracować z dwoma serwerami LoRaWAN jednocześnie, co oznacza, że sieć Helium (LongFi) może pełnić rolę sieci backupowej, lub przeciwnie, głównej, a w miejscach bez pokrycia można samemu zbudować zasięg.

Zdrowa konkurencja pracująca dla Ciebie

Z myślą o wspieraniu i promowaniu globalnego przyjęcia standardu LoRaWAN, wiodącego LPWAN, powstało otwarte stowarzyszenie non-profit LoRa Alliance, zrzeszające już ponad 500 firm. Od czerwca 2015 roku, gdy opublikowano specyfikację LoRaWAN v.01, lista podmiotów przystępujących do LoRa Alliance nieustannie rośnie, a wraz z dostępnością rozwiązań technicznych równie dynamicznie rośnie liczba aplikacji wykorzystujących LoRaWAN. Od kilku lat, sieć LoRaWAN zyskuje na popularności także w Polsce, gdzie pracuje kilkaset tysięcy sensorów, nakładek i liczników.

Kupując produkt z certyfikacją LoRaWAN możesz mieć pewność jego poprawnego działania, a szereg konkurentów w otwartym standardzie LoRa zapewnia Ci wybór oraz konkurencyjne ceny.

Kerlink – wiodący w Europie producent Gateway i wiodący członek LoRa Alliance

JM elektronik zapewnia wybór, podobnie jak Kerlink, wiodący w Europie producent Gateway, którego urządzenia są wykorzystane w Polsce we wszystkich projektach Smart City w sieci LoRaWAN.

Począwszy od „kieszonkowych” Gateway iZpetoCell, poprzez indoor iFemtoCell, outdoor iStation, aż po „autostrady LoRaWAN” zapewniane przez iBTS – wszystko to znajdziesz u jednego dostawcy, gwarantującego Ci jakość i bezpieczeństwo danych. 

WYSIWYG - kerlink-urzadzenia_miniaturka.jpg Przegląd gateway LoRaWAN firmy Kerlink>>


Każdy się zgodzi, że większym wyzwaniem jest wspinanie się w zimie na oblodzony maszt, jak oszczędzanie poprzez zakup bardziej awaryjnych Gateway!

Odwiedź nas na Święcie Wireless 14.06.2023 w Krakowie, Evertiq Expo i przekonaj się sam>>

Odwiedź stoisko 38, 14.06.2023 Evertiq Expo lub napisz od nas pod adres wireless[at]jm.pl, gdzie czeka nasz Product Manager.

JM elektronik wspiera w pozyskaniu wiedzy o LoRaWAN

Jeśli nie możesz nas odwiedzić, weź udział w bezpłatnym szkoleniu Wirtualny Wireless Day przeprowadzonym przez naszą firmę – zestaw 10 materiałów video, dotyczących urządzeń końcowych, Gateway, serwerów LoRaWAN i aplikacyjnych.

Zapisy znajdą Państwo pod niniejszym linkiem>>

WYSIWYG - szkolenie_obrazek.png

Jeśli nie mają Państwo jeszcze bezpłatnego konta w naszym Portalu zakupowym B2B, to serdecznie zapraszamy do rejestracji>>

Portal B2B umożliwia:

 • wgląd w asortyment wraz z informacjami o oferowanych produktach, zdjęciami, kartami katalogowymi, informacjami o produktach podobnych czy powiązanych, 
 • składania zapytań ofertowych, 
 • podgląd stanów magazynowych,
 • uzyskania informacji o przewidywanym czasie oczekiwania na produkt,
 • sprawdzenia potwierdzonej daty najbliższej dostawy interesującego asortymentu,
 • zamawiania produktów,
 • podglądu we wszystkie oferty, zamówienia, faktury i płatności firmy,
 • założenia subkont dla pracowników z możliwością ustanowienia ograniczonego dostępu do oferowanych modułów, 
 • korzystanie z udostępnianej w kanale B2B bazy wiedzy, internetowych szkoleń i przewodników oraz zarządzanie zgodą na otrzymywanie newslettera,
 • dokonanie zgłoszenia reklamacyjnego oraz sprawdzenie statusu reklamacji,
 • sprawdzenie numeru WZ i numer listu przewozowego,
 • DARMOWĄ wysyłkę!
Ozdobna grafika stopki
System B2B by

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszego sklepu do indywidualnych potrzeb klientów. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego sklepu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że bedą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności