JM elektronik posiada w swojej ofercie lokalizatory geolokalizcyjne firmy Abeeway (Actility). Głównym konsumentem energii w trackerach GPS pracujących w sieci GSM jest transmisja danych z wykorzystaniem sieci komórkowych. Za energooszczędnością trackerów Abeeway (Actility) odpowiada w głównej mierze charakterystyka transmisji danych w sieci LoRaWAN, co pozwala wydłużyć ekstremalnie czas pracy na pojedynczym ładowaniu lub jednym komplecie ogniw (do miesięcy, a nawet lat).
W Volvo w oparciu o Gateway Kerlink zbudowano sieć LoRaWAN w której zasięgu znajduje się cały parking zakładu produkcyjnego. Na koniec procesu produkcji do kabiny ciągnika siodłowego włożony zostaje lokalizator, a sam pojazd zaparkowany na rozległym parkingu. Każda ciężarówka w Volvo realizowana jest na zlecenie konkretnego Klienta. Lokalizatory Abeeway (Actility) pozwalają niemal natychmiastowo odnaleźć ciężarówkę, która ma wyruszyć do Klienta z parkingu. System rejestrów, numerowanych miejsc i innych rozwiązań, które mogły ulegać łatwym błędom i przekłamaniom w wyniku pracy ludzi został zastąpiony nieomylną geolokalizacją.
Śledzenie pojazdów specjalnych
Nie tylko ciągniki siodłowe mogą korzystać z lokalizatorów ale również pojazdy wymagające specjalnego nadzoru takie jak: bankowozy, pojazdy straży pożarnej czy wozy ratownictwa medycznego. Pojazdy te poruszają się po infrastrukturze miejskiej, gdzie GSM jest mocno zagłuszany przez ilość występujących urządzeń i zakłóceń, a pojazdy te wymagają stałego podglądu na ich lokalizacje.
W przypadku bankowozów istnieje ryzyko, że celem uprowadzenia pojazdu sygnał GSM może być celowo zakłócany. Modulacja LoRa - w porównaniu do GSM - jest w praktyce nie do zakłócenia.
Co więcej, w sytuacji katastrofy budowlanej czy naturalnej (powódź, pożar, trzęsienie ziemi) czy zamachu terrorystycznego, bardzo łatwo jest „rozstawić” tymczasową sieć LoRaWAN o zasięgu wielu kilometrów, aby mieć pod kontrolą lokalizację pojazdów ratunkowych i specjalistycznych, niezależnie od zasięgu sieci GSM, która w przypadku utraty zasilania szybko przestanie nadawać.
Lokalizatory sieci LoRaWAN wymagają dostępu do serwera LoRaWAN, co można zapewnić bezpośrednio lub poprzez Internet, np dzięki sieci satelitarnej Starlink.
Transport wodny
Trackery Abeeway (Actility) doskonale sprawdzą się w transporcie wodnym, zarówno śródlądowym, jak i morskim. Na akwenach, które objęte są zasięgiem sieci LoRaWAN można w łatwy sposób lokalizować statki, barki, kutry rybackie, łodzie żaglowe i motorowe, czy nawet skutery wodne. Dzięki energooszczędności trackerów Abeeway (Actility) śledzenie obiektu na wodzie możliwe jest przez cały sezon bez wymiany baterii. Dzięki wodoszczelności lokalizatora oraz dobrej propagacji fali możliwa jest również lokalizacja obiektu nawet po jego zatonięciu do określonej głębokości. Takie rozwiązanie w znacznym stopniu ułatwia nadzór właścicielom czy pracę służbom ratowniczym. Nawet jeśli incydent z udziałem obiektu wyposażonego w lokalizator korzystający z technologii LoRaWAN miałby miejsce w przestrzeni nie objętej zasięgiem sieci LoRaWAN, w łatwy i bardzo szybki sposób można tą sieć tam doprowadzić przy pomocy gateway.
Sprzęt na budowie
Podobnie w przypadku prac budowlanych wykonywanych na dużych powierzchniach, nie objętych siecią GSM (budowa dróg, lotnisk, kopalnie odkrywkowe), można śledzić sprzęt budowlany z wykorzystaniem prostej w uruchomieniu sieci LoRaWAN. Za pomocą lokalizatora Abeeway (Actility) można kontrolować, czy koparki, ładowarki, wywrotki itp. nie są przedmiotem nieautoryzowanego użytku. Poza sezonem budowlanym z kolei, nawet jeśli urządzenia są pozbawione zasilania, lokalizator pomaga chronić sprzęt przed kradzieżą.
Przedstawiamy Industrial Tracker V2 oraz Compact Tracker
Każdy z tych modeli trackerów Abeeway (Actility) posiada unikatową specyfikację.
Ich wspólną cechą jest podwójna lokalizacja GPS, gdzie jeden układ jest energooszczędny, a drugi szczególnie precyzyjny (GLONASS).
Komunikacja LoRaWAN jest dwukierunkowa co pozwala zmieniać funkcjonalność trackera pod względem użycia GPS jak i częstotliwości logowania się do sieci LoRaWAN. Korzystanie z energooszczędnej technologii trasmisji w sieci LoRaWAN pozwala prezentowanym trackerom pracować wiele miesięcy, a nawet lat, bez konieczności wymiany ogniw. To czas pracy nieosiągalny dla lokalizatorów opartych na transmisji w sieci GSM.
Lokalizator Industrial Tracker V2 jest przeznaczony do pracy w przemyśle
Urządzenie może pracować na zewnątrz jak i w środku pomieszczenia, w zakresie temperatur od -15°C do +65°C. Urządzenie ma wymiary 145mm x 76mm x 42mm oraz wagę 240g.
Industrial Tracker posiada certyfikat IP65, co oznacza że urządzenie jest odporne na kurz oraz silny strumień wody. W pracy wykorzystuje on dwie technologie geolokalizacyjne: GPS o niskim poborze mocy i GPS precyzyjny (GLONASS)
Industrial Tracker posiada wbudowane ogniwo litowo-tionylowe o pojemności 19Ah co, zależnie od częstotliwości odczytów, pozwala na wielomiesięczną, a nawet wieloletnią pracę.
Wewnątrz pomieszczeń, alternatywnie do GPS można uzyskać lokalizację w oparciu o WiFi i łączność Bluetooth.
Lokalizator Compact Tracker
Lokalizator posiada certyfikat wodoszczelności IP68, co dopuszcza jego pracę w długotrwałym zanurzeniu w wodzie oraz certyfikat ATEX. Za jego zasilanie odpowiadają 3 ogniwa litowo-tionyowe o łącznej pojemności 8Ah. Opcjonalnie może on zostać wyposażony w czujnik ciśnienia, głośnik oraz przełącznik magnetyczny (przy rezygnacji z ATEX i normy IP68). Posiada on dokładnie te same technologie geolokalizacyjne i łączności, co model Industrial Tracker (energooszczędny GPS, precyzyjny GPS (GLONASS), LoRaWAN, BT, WiFi).
Compact Tracker waży 190g oraz ma wymiary 112mm x 66mm x 33mm. Posiada on największy zakres temperaturowy z lokalizatorów Abeeway (Actility) od -20°C do +65°C.
Industrial Tracker | Compact Tracker | |
Certyfikat IP | IP65 | IP68 |
Zakres temperaturowy | -15°C do +65°C | -20°C do +65°C |
Certyfikat ATEX | Nie | Tak |
Ogniwo | Litowo-tionylowe 19Ah | 3x ogniwo litowo-tionylowe 2.7Ah (w sumie 8Ah) |
Lokalizacja | GPS energooszczędny, GPS precyzyjny (GLONASS), Bluetooth (TAGi), WiFi (accesspoint) | GPS energooszczędny, GPS precyzyjny (GLONASS), Bluetooth (TAGi), WiFi (accesspoint) |
Komunikacja | LoRaWAN, Bluetooth, WiFI | LoRaWAN, Bluetooth, WiFi |
Dodatkowe opcje | Brak | Głośnik, czujnik ciśnienia, przełącznik megnetyczny, (dodatkowe opcje mogą mieć wpływ na ATEX oraz szczelność) |
Wymiary | 145mm x 76mm x 42mm | 112mm x 66mm x 33mm |
Waga | 240g | 190g |
Warto podkreślić, że Industrial Tracker i Compact Tracker posiadają możliwość komunikowania się poprzez BLE oraz WiFi oferując dodatkowe narzędzie do lokalizacji, które może zostać wykorzystane wewnątrz budynków.
Do czego jeszcze mogą zostać użyte lokalizatory Abeeway (Actility)?
Inwentaryzacja narzędzi i kontrola przebywania osób w strefach niebezpiecznych
Bluetooth może zostać użyty do przeprowadzania inwentaryzacji narzędzi oraz wszelkich akcesoriów wyposażonych w TAGi, oraz wykrywania wyposażonych w nie ludzi celem kontroli przebywania w strefach niebezpiecznych.
Lokalizacja w oparciu o WiFi polega na pomiarze najsilniejszego sygnału i identyfikacji lokalizacji najbliższego accesspointa i wykrycia momentu przełączenia między accesspointami.
Przesyłki pod szczególnym nadzorem
Kolejnym scenariuszem użycia trackerów Abeeway (Actility) jest niezależny nadzór nad przesyłkami szczególnej wartości. Tracker wystarczy umieścić w paczce, aby podróżował wraz z przesyłką. Dzięki projektowi otwartej Helium>>, w przypadku skorzystania z usług LongFi, niezależne od aplikacji kurierskiej śledzenie przesyłki staje się bardzo proste. Lokalizację można wyświetlać na telefonie czy poprzez stronę internetową.
Ochrona dla luksusowych i kolekcjonerskich pojazdów
W podobny sposób można także zabezpieczać szczególnie wartościowe pojazdy (kolekcjonerskie czy luksusowe), gdzie z wykorzystaniem otwartej sieci hotspotów Helium (LongFi) właściciel może kontrolować lokalizację pojazdu w razie jego kradzieży – niezależnie od sieci GSM zakłócanej przez złodziei.
Podsumowując: korzystając z lokalizatorów znacznie podnosimy bezpieczeństwo zarówno ludzi jak i cennego ruchomego mienia.
Wszystkie powyższe scenariusze nie byłoby możliwe bez zalet sieci LoRaWAN, w której pracują lokalizatory Abeeway (Actility). Do zalet sieci LoRaWAN zaliczyć należy:
Sieć LoRaWAN można zbudować w oparciu o własne Gateway przy wsparciu JM elektronik, gdzie nasza firma jest jednym z największych w Polsce popularyzatorów technologii LoRaWAN, lub w oparciu o wiedze szeroko dostępną w Internecie.
Kluczowym dostawcą w Europie Gateways w projektach Smart, w tym w Polsce jest firma Kerlink z Francji, a JM elektronik został wyróżniony tytułem wyłącznego dystrybutora w Polsce, w wyniku odnoszonych sukcesów w sprzedaży i wdrożeniach, z prawem sprzedaży w Czechach, Słowacji, Rumunii i Bułgarii.
Więcej informacji o rozwiązaniach Kerlink w różnych gałęziach przemysłu znajdą Państwo pod linkiem>>
Chcąc korzystać z sieci LoRaWAN nie jest konieczna nawet budowa własnej sieci. Bardzo popularny stał się także projekt sieci otwartej Helium, z której można korzystać nieodpłatnie dysponując wyłącznie trackerami Abeeway (Actility)
Także większość zamieszkałych rejonów w Polsce jest już objęta zasięgiem sieci Helium, opartej na LoRaWAN.
Przedsiębiorcy chcący połączyć geolokalizację ze zdobywaniem środków Helium (kryptowaluta HNT) mogą także taki projekt zrealizować>>
Przedstawicieli firm zainteresowanych urządzeniami firmy Abeeway (Actility) oraz możliwościami sieci LoRaWAN (także w wersji Helium), prosimy o kontakt mailowy pod adres sprzedaz[at]jm.pl Nasi inżynierowie chętnie udzielą Państwu szczegółowych informacji na temat lokalizatorów firmy Abeeway(Actility).
Ceny i dostępność trackerów Abeeway (Actility) prezentujemy w Potalu B2B. Jeżeli nie mają Państwo jeszcze nieodpłatnego konta – zapraszamy do jego założenia pod linkiem>>
Portal B2B umożliwia: