Miniaturowe komputery jednopłytkowe należą obecnie do najpopularniejszych urządzeń Industrial IoT. Ich zastosowanie w aplikacjach przemysłowych, smart building i smart home, smart retail i vending podyktowany był możliwościami dotychczas oferowanymi wyłącznie przez duże gabarytowo komputery, niewielkimi rozmiarami ułatwiającymi ich zabudowę a także przystępnością.Ostatnie dwa lata to okres perturbacji na rynku komputerów rozmiaru maliny. Axiomtek, uznany producent komputerów przemysłowych, swoją najnowsza propozycją komputera KIWI310 wychodzi naprzeciw potrzebom rynku, proponując platformę dostępną logistycznie i przystępną cenowo, przy jednocześnie zachowaniu kompatybilności systemowej i długim czasem dostępności.
Trend popularyzacji mini-singleboard spowodował masowe stosowanie ich w aplikacjach przemysłowych, smart home czy smart building, smart vending i retail, POS i digital signage.
Na rynku komputerów jednopłytkowych ostatnie dwa lata pełne były perturbacji. Brak półprzewodników, w szczególności brak dostępności wybranych procesorów spowodował u niektórych producentów wydłużenie czasów dostaw do nawet kilkudziesięciu tygodni. Producenci komputerów, w szczególności niskobudżetowych, chcąc zapewnić dostępność, decydowali się na częste zmiany konstrukcyjne, zmieniając platformę procesora na chwilowo bardziej dostępną, co z kolei generowało problemy po stronie aplikacji Industrial IoT, które przestawały być kompatybilne z dotychczas zgodną platformą sprzętową.
Jak integratorzy przekonywali się w praktyce, zmiana producenta komputerów jednopłytkowych na bardziej dostępnego w danym momencie lub wolniej drożejącego, skutkowała także niespodziankami w postaci zwiększonej awaryjności urządzeń u Klientów.
Firma Axiomtek zdecydowała się wyjść naprzeciw potrzebom rynku wprowadzając do oferty komputer SBC 1,8” z procesorem Intel Celeron N3350 zapewniając jego szybką dostępność i przystępność cenową, oraz dostępność w czasie. Co więcej, komputer o wdzięcznej nazwie KIWI310 jest kompatybilny aż z trzema systemami operacyjnymi: Linux, Windows i Android.
Warto także odnotować, że komputer KIWI został przez producenta dostosowany do aplikacji wymagających pracy ciągłej, co można ocenić na podstawie wlutowanych kości pamięci RAM, dysku oraz oferowaniu metalowej obudowy (metal-case) ułatwiającej zabudowę komputera i podnoszącej walory użytkowe bezawaryjnej pracy. Wlutowanie największych „kości” – pamięci i dysku – zwiększa odporność komputera na uszkodzenia wynikające z wibracji czy wstrząsów, gdzie nie sprawdza się montaż z wykorzystaniem podstawek czy złącz. Co prawda wyposażenie komputera jednopłytkowego w pamięć i dysk podnosi jego cenę, lecz Innodisk zadbał o finalną przystępność cenową komputera modelu KIWI310.
Axiomtek zadbał, aby komputer KIWI310 był kompatybilny z Linux i Windows, a nawet Android. (Android wymaga wskazania na etapie składania zamówienia ze względu na konieczność zainstalowania dedykowanego firmware jeszcze przed opuszczeniem fabryki.)
Za wydajną prace komputera KIWI310 odpowiada procesor Intel Celeron N3350 o taktowaniu 1.1GHz. Zastosowanie wydajnego układu od Intela jest warte odnotowania na rynku jednopłytkowych komputerów w rozmiarze 1,8”, konkurujących z popularnymi „owocowymi platformami” w których stosuje się zwykle dedykowane procesory. Zastosowanie procesora Celeron N3550 pozwala na zaoferowanie dłuższej ochrony inwestycji ze względu na długi czas wsparcia oferowany przez Intela. Dodatkowo w KIWI310 procesor wspierany jest zintegrowanym układem graficznym Intel 9 generacji oraz 2/4GB pamięci RAM LPDD4 wlutowanej na stałe.
Układ graficzny zapewnia obsługę grafiki w jakości HD 1920 x 1080 z wykorzystaniem portu mikro HDMI, które to złącze z kolei pozwala na obsługę audio.
Tak uzbrojony KIWI310 sprawdzi się więc w digitalsignage czy POS. Także branża smart building, smart home czy smart vending konkuruje jakością interface graficznego, a smart vending wręcz stosuje już wizualne kampanie reklamowe dla produktów serwowanych przez dane urządzenie, w czym wydatnie będzie widoczne wsparcie układem graficznym Intel 9 generacji oraz 2/4GB pamięci RAM do wykorzystania na potrzeby najbardziej zaawansowanego interface.
Za miejsce na dane odpowiada 32/64 GB dysk w technologii flash eMMC wlutowany na płytę PCB. Zwiastujące dużą wydajność komponenty zamknięto na płytce w niewielkim rozmiarze 1,8”: 85 x 86 mm dzięki czemu KIWI310 idealnie wpasuje się w urządzenia o niewielkich gabarytach czy ciasnych przestrzeniach montażowych.
Dzięki kompatybilności z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi staję się on idealną uniwersalną platformą dla rożnego rodzaju aplikacji vendingowych i retailowych, smart home i smart building. Szeroki zakres temperaturowy pracy od 0°C d 60°C pokrywa w pełni warunki w jakich pracuje elektronika w tych właśnie aplikacjach, zlokalizowanych wewnątrz budynku lub, jak w maszynach vendingowych, z kontrolowaną temperaturą wewnątrz urządzenia, celem zapewnienia optymalnej temperatury dla drukarki biletów, paragonów, lub sprzedawanych produktów spożywczych. Komputer posiada system monitorowania pracy, który umożliwia podgląd temperatury pracy urządzenia oraz warunków zasilania.
Do tego typu złącza możemy między innymi podłączyć karty/modemy zapewniające komplikacje bezprzewodową czy akcelerator graficzny Intel Movidius Myriad X Vison, który przekształci komputer w pełnoprawne urządzenie dedykowane aplikacjom bazującym na technologii AI.
Wykorzystanie złącza M.2 dla modemu pozwala zapewnić transmisję danych niezależnie od miejsca pracy czyniąc urządzenie wyposażone w komputer KIWI310 mobilnym.
Na rynku coraz częściej pojawiają się karty wyposażone w eSIM obsługujące standardy 5G, lecz także niższe prędkości transmisji w sieci komórkowej, jak LTE.
W przypadku wykorzystania złącza M.2 dla potrzeb akceleratora KIWI310 doskonale sprawdzi się w roli komputera kasy samoobsługowej, gdzie kamery podpięte z wykorzystaniem szybkich portów USB umożliwią kontrolę, czy skanowane kody odpowiadają produktom wykładanym z koszyka.
Niezbędne w każdej aplikacji Industrial IoT są porty I/O które umożliwiają podłączenie zewnętrznych peryferiów do komputera. KIWI310 posiada na górnej części płytki dwa porty USB 2.0, dwa szybie porty USB 3.2, gigabajtowy port Ethernet ze standardem PoE, złącze USB-C służące do zasilania oraz port Micro HDMI dzięki któremu możliwe jest podpięcie zewnętrznego monitora wraz z audio. Aż 4 porty USB pozwalają na połączenie ze skanerem, touchpanelem, drukarką biletów czy fiskalną, klawiaturą a nawet kamerą, czy wieloma innymi peryferiami.
W smart vending, POS czy też po prostu w Indstrial IoT powszechne jest, jednakże stosowanie innych, mniej wysublimowanych urządzeń, uruchamiających silniczki, włączających sygnalizatory świetlne czy dźwiękowe, grzałki, mieszadełka, czy obsługujących szereg sensorów kontrolujących położenie elementów mechanicznych czy warunki fizykochemiczne.
Warte odnotowania jest zlokalizowanie na boku obudowy 40 pinowego złącza GPIO umożliwiającego podłączenie czujników lub niewielkich wyświetlaczy z interfejsem I2C. Złącz obsługuje również standard UART.
Firma Aximtek zapewnia dostawy fabrycznej, bezwentylatorowej obudowy zaprojektowanej dla KIWI310. To bardzo ważne w budżetowych aplikacjach od których wymaga się bezawaryjnej pracy, aby wyeliminować ryzyka mechaniczne podczas eksploatacji komputera, jakimi mogą być uszkodzenia wywołane brakiem profesjonalnego montażu komputera jednopłytkowego. Obudowa dostarczana przez Axiomtek umożliwia pewne zamocowanie KIWI310 wewnątrz szafy, na ścianie obudowy, pod blatem czy w innym dogodnym dla finalnej aplikacji miejscu, zapewniając bezawaryjną eksploatację.
Axiomtek Założona w 1990 roku na Tajwanie firma Axiomtek jest jednym z wiodących dostawców kompleksowych rozwiązań w zakresie komputerów przemysłowych i wbudowanych. Axiomtek posiada biura w USA, Niemczech, Włoszech oraz Chinach, a marka ta jest znana i uznana niemal na całym świecie.
W szerokiej ofercie tego producenta znajdziemy m.in. komputery jednopłytkowe (płyty główne, system-on-module, singleboards), komputery panelowe i wbudowane, platformy „digital signage”, komputery medyczne, monitory dotykowe i urządzenia sieciowe.
Produkty Axiomtek to kreatywne rozwiązania spełniające wszelkie wymagania klientów. Zaawansowana technologia i dbałość o aspekty jakościowe pozwala oferować produkty niezawodne i innowacyjne. Firma dysponuje wykwalifikowaną kadrą inżynierską i nowoczesnym parkiem maszynowym, pracuje w oparciu o system jakości ISO9001 oraz ISO 13485: 2003, spełnia także standardy środowiskowe wymagane przez ISO 14001.
Firma JM elektronik oferuje komputery Axiomtek szczególnie w tych obszarach, gdzie aplikacje wymagają zastosowania konkretnego, wysoce wyspecjalizowanego sprzętu, niedostępnego u innych producentów.
Jeżeli nie mają Państwo jeszcze założonego bezpłatnego konta na Portalu zakupowym B2B, to serdecznie zachęcamy do jego założenia.
Rejestracja znajduje się pod linkiem>>
Portal B2B umożliwia: