Nowe technologie w dziedzinie zasilania mogą zastąpić mniej efektywne i nieekologiczne rozwiązania, takie jak na przykład akumulatory kwasowo-ołowiowe.
Dzięki specjalnej konstrukcji, superkondensatory posiadają ogromną pojemność, liczoną w faradach, co pozwala na zgromadzenie dużej ilości energii w niewielkiej objętości (duża gęstość mocy). Co więcej, element ten tak samo szybko oddaje energię, jak ją przyjmuje.
Superkondensatory doskonale grają rolę uzupełniających „podręcznych magazynów energii”. Sprawdzają się w układach rekuperacji pojazdów elektrycznych, ładując się podczas odzyskiwania energii hamowania.
Dodatkowo, dużą popularnością cieszą się moduły 16V, które łączy się równolegle z akumulatorami samochodowymi. W mroźny poranek, kiedy akumulator ołowiowy posiada ogromną rezystancję wewnętrzną i zmniejszoną pojemność, superkondensator oddaje duży prąd potrzebny do uruchomienia rozrusznika. Zmniejszone są wahania napięcia zasilania, związane z włączeniem odbiorników.
W pojazdach elektrycznych superkondensatory świetnie uzupełniają tradycyjne źródła energii.
Superkondensatory bardzo dobrze sprawdzą się w układach zasilania awaryjnego UPS gdzie dotychczas stosowano wyłącznie akumulatory żelowe.
W przypadku akumulatorów żelowych czy kwasowych, podwyższenie temperatury o 10 stopni obniża ich trwałość dwukrotnie. W stosunku do superkondensatorów akumulatory posiadają mniejszą liczbę cykli ładowania.
Odważni producenci zasilaczy UPS już wdrażają rozwiązania oparte tylko i wyłącznie na superkondensatorach. Elementy te obsłużą dziesiątki tysięcy cykli oraz nie tracą swojej pojemności wraz z temperaturą jak klasyczne akumulatory żelowe. To dlatego, mimo większego początkowego kosztu inwestycji, zastosowanie superkondensatorów zwróci się z nawiązką w czasie eksploatacji.
W urządzeniach IoT wykorzystujących komunikajcę wireless, superkondensatory pozwalają na zmianę chemii ogniwa zasilającego na litowo-tionylową. Ogniwa litowo-tionylowe wyróżniają się dużą gęstością energii oraz znacznie dłuższym czasem eksploatacji liczonym w latach, w porównaniu do najpopularniejszych ogniw litowych. Niedogodność w stosowaniu chemii litowo-tionylowej polega na relatywnie niewielkim maksymalnym prądzie rozładowania, który może być zbyt niski przy szpilkowej charakterystyce zapotrzebowania na energię układów transmisji bezprzewodowej. Superkondensatory w połączeniu z ogniwami litowo-tionylowymi pozwalają na zapewnienie energii w momentach występowania chwilowych zwiększonych poborów mocy.
Zastosowanie superkondensatorów będzie jednym z tematów szkolenia online, które odbędzie się 21.01.2021 o 10:30 dedykowane tematyce zasilania urządzeń IoT.
Szkolenie poprowadzi ekspert Power Solutions z kilkunastoletnim doświadczeniem i będzie prowadzone w języku polskim.
Czas trwania: 90 minut. Liczba uczestników, pomimo formuły on-line, jest ograniczona warunkami technicznymi. Organizator szkolenia przewidział także atrakcyjne nagrody konkursowe, w tym zestawy złożone z ogniw litowo-tionyowych i superkondesatorów.
Więcej informacji na temat szkolenia oraz jego agenda dostępna jest pod linkiem >>
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat superkondensatorów, skorzystaj również z wiedzy eksperckiej dostępnej w postaci webinarów, dostępnych po zarejestrowaniu się na Portalu Zakupowym B2B.
Zachęcamy do założenia bezpłatnego konta w Portalu zakupowym B2B>>