Automatyka przemysłowa nasycona jest w wysokim stopniu komputerami. Komputery te stanowią bramy sygnałowe, węzły dla sterowników i urządzenia Indsutrial IoT. Pracując we wspólnych szafach automatyki, w towarzystwie osprzętu elektrycznego, styczników, bezpieczników etc., bramy te muszą być odporne na przepięcia, które mogą odłożyć się na okablowaniu transmisyjnym.
Co więcej, pracując w szafach z automatyką komputery przemysłowe powinny posiadać kompaktowe rozmiary, pasywne chłodzenie, szeroki zakres temperaturowy (szafy mogą pracować także w otwartym terenie) oraz koniecznie system mocowania na szynę DIN, gdyż jest to standard w osprzęcie elektrycznym.
Taki właśnie jest komputer Axiomtek ICO520, zapewniający izolację dla portów szeregowych i Ethernet do 1,5kV, z montażem na szynę DIN, kompaktowym rozmiarem, chłodzeniem pasywnym i szerokim zakresem temperaturowym pracy od -40 do 70 st. C
Firma Axiomtek już w ostatnim czasie zaprezentowała nam swój kompaktowych rozmiarów komputer montowany na szynę DIN iNA200, przeznaczonym do roli platformy bezpieczeństwa i węzła sieci Ethernet, zarówno światłowodowego, jak i kablowego.
Tym razem skupimy naszą uwagę na jego minimalnie większym gabarytowo bracie, a mianowicie jednostce ICO520.
W porównaniu z iNA200 najbardziej rzuca nam się w oczy większa dostępność portów wykorzystywanych do komunikacji z urządzeniami automatyki przemysłowej. Na froncie widzimy dwa porty szeregowe oraz dwa cyfrowe złącza I/O, 8-bitowe (jedno złącze wejściowe, a drugie wyjściowe).
Naszą uwagę przykuwają także 4 porty Ethernet o przepustowości 2,5GbE.
Wszystkie te złącza są zabezpieczone przed przepięciami do 1,5kV, co predysponuje ICO520 do współpracy z urządzeniami energetyki zawodowej, systemami ładowarek pojazdów elektrycznych, jednostek nadzoru stacji transformatorowych, węzłów energetycznych, wszędzie, gdzie na okablowaniu sygnałowym może wystąpić przepięcie w wyniku przebicia lub indukcji.
Aż cztery porty Ethernet umożliwią pracę w pętli, co pozwala na bezawaryjną pracę nawet w przypadku uszkodzenia pojedynczego przewodu sieci.
Pochylając się nad specyfikacją ICO520 zauważamy możliwość zastosowania aż 4 jednostek centralnych, procesorów od wersji ekonomicznych opartych na architekturze Celeron, kończąc jednakże na najbardziej wydajnych procesorach Intel i7 w najnowszej 12 generacji Alder Lake.
Za wydajność komputera odpowiada jeden z czterech procesorów dwunastej generacji firmy Intel:
Pomimo swojej wysokiej wydajności są to procesory, gdzie dużą wagę przywiązano do energooszczędności, co z kolei pozwoliło na zastosowanie chłodzenia pasywnego i zamkniętej obudowy ze standardem szczelności IP40. Brak elementów ruchowych w postaci wentylatora i otworów obudowy niezbędnych dla wymuszonego chłodzenia, zwiększa niezawodność komputera oraz zdolność do pracy w zanieczyszczonej pyłem, kurzem, mgiełką olejową czy też opiłkami, atmosferze.
Wydajność komputera wspiera także obsługę sieci Ethernet z prędkością aż 2,5GbE na każdym z portów.
Wydajna jednostka ICO520 oprócz roli bramy dla Industrial IoT wspiera obsługę oprogramowania wymagającego dużej mocy obliczeniowej, w szczególności aplikacji do inspekcji optycznej, Industrial AI czy systemów SCADA, a to dlatego, że oprócz szybkiego Ethernetu, komputer wyposażono w dwa wyjścia grafiki o wysokiej rozdzielności – na froncie znajduje się złącze DisplayPort, a w górnej powierzchni obudowy umieszczono port HDMI.
Na froncie znajdziemy także dwa szybkie porty USB 3.0 stanowiące interfejsy do podłączenia peryferii: skanerów, klawiatur, wag, drukarek etykiet etc.
Na płycie głównej znajdziemy także slot na szybką pamięć RAM DDR4-3200, która maksymalnie może mieć rozmiar 32GB. Tak duża przestrzeń adresowa pamięci RAM wspiera wydajność obliczeniową komputera.
Wewnątrz obudowy komputera ICO520 znajdziemy aż trzy rozwiązania przeznaczone dla dysków:
Wlutowana pamięć eMMC, dostępna jako opcja, występuje często w aplikacjach w których komputer musi być szczególnie odporny na wstrząsy i wibracje. Wlutowana pamięć na płycie głównej zapewnia bowiem najlepszą odporność mechaniczną.
Na górnej powierzchni obudowy komputera możemy znaleźć 5 złącz antenowych.
Zależnie od potrzeb, można z pomocą umieszczonych tam anten, obsłużyć transmisję WiFi lub w sieci komórkowej.
Dodatkowe funkcjonalności możemy uzyskać również dzięki zastosowanym złączą rozszerzeń. Na płycie głównej znajdziemy złącze M.2, do którego będziemy mogli podpiąć moduł 5G lub wyprowadzić kolejne złącze USB 3.0. Znajdziemy tam również dwa pełno wymiarowe gniazda PCI Express Mini Card przeznaczone dla modułów LTE lub WiFi oraz mSATA.
Łączność z siecią komórkową jest zapewniona dzięki dwóm gniazdom SIM, jedno będące na złączu M.2, a drugie na pełnowymiarowej karcie PCI Express Mini Card.
Pomimo zastosowania wielu złącz oraz portów, komputer dalej posiada kompaktowe rozmiary (83×110×155 mm) oraz niską wagę (około 1,50 kg).
ICO520 posiada bardzo szeroki zakres temperatur od -40°C do +70°C, co umożliwia umieszczenie go zarówno we wszelkiego rodzaju chłodniach jak i halach, gdzie utrzymywana jest wysoka temperatura. Dzięki tak szerokiemu zakresowi temperaturowemu, komputer umieszczony może być także w szafie pracującej na wolnym powietrzu.
Firma Axiomtek jest światowym producentem niezawodnych i innowacyjnych komputerów przemysłowych. Axiomtek nieustannie prowadzi badania i śledzi potrzeby rynku, oferując komputery doskonale dostosowane do potrzeb.
JM elektronik jest wieloletnim partnerem Axiomtek w zakresie dostaw specjalizowanych komputerów przemysłowych, do grona których zaliczyć należy ICO520.
Osoby zainteresowane bliższą specyfikacją techniczną ICO520 zapraszamy do kontaktu z naszymi inżynierami aplikacyjnymi pod adresem e-mail iit[at]jm.pl.
Wszystkie komputery z oferty Axiomtek znajdą Państwo w naszym Portalu zakupowym B2B>>
Jeśli nie mają Państwo jeszcze NIEODPŁATNEGO konta, to namawiamy do jego założenia>>
Portal B2B umożliwia: