Technologia Internetu Rzeczy zaczyna odgrywać kluczową rolę w naszym codziennym życiu. Nowe formy komunikacji pomiędzy urządzeniami, takie jak LoRaWAN, przyczyniają się do wzrostu efektywności i możliwości w różnych sektorach – od rolnictwa i zarządzania energią, przez przemysł, aż po inteligentne domy i miasta. Aby jednak zapewnić skuteczne i efektywne funkcjonowanie takiej sieci, potrzebne są specjalne urządzenia zwane kontrolerami LoRaWAN.
Firma Milesight posiada w swojej ofercie dwa kontrolery pracujące w sieci LoRaWAN, są nimi UC100, a także UC300.
Kontroler Milesight UC100 jest to urządzenie, którego celem jest bezprzewodowe przekazywanie informacji przez interfejs RS485/Modbus RTU, gdzie LoRaWAN stanowi most, przedłużenie zasięgu, ale i kontroler off-line w czasie przerw pomiędzy bezprzewodowym wysyłaniem danych.
Jeden kontroler UC100 może być połączony z 16 sensorami i zbierać od nich informacje.
Urządzenie nie tylko odczytuje dane przy pomocy interfejsu RS485, ale może także przy jego pomocy przesyłać polecenia do urządzeń zewnętrznych. Prędkość transmisji wynosi od 1200 do teoretycznie nawet 115200 b/s w transmisji poza siecią LoRaWAN, ale jedynie w modulacji LoRa punkt-punkt (peer-to-peer), czyli D2D (device-to-device).
Na jego obudowie znajduje się port USB-C, przez który odbywa się konfigurująca lokalna, a także zdalne urządzenia. Port może również służyć do zasilania urządzenia. Zasilanie urządzenia może być prowadzone także z portu szeregowego.
UC100 posiada także funkcje autonomiczne, które mogą zostać w prosty sposób zaprogramowane. Dzięki takiemu rozwiązaniu, kontroler jest w stanie sterować urządzeniami samodzielnie, nawet przy braku sieci lub w przerwach, w transmisji danych LoRaWAN. W ten sposób użytkownik zapewnia ciągłość pracy transmisji szeregowej Modbus, która odbywa się przez port szeregowy nawet przy braku łączności.
Urządzenie wspiera także technologię Milesight D2D (Device to Device), która pozwala na komunikacje z innymi urządzeniami firmy Milesight, działającymi na zasadzie peer-to-peer (punkt-punkt) w modulacji LoRa, lecz bez kontroli sieci LoRaWAN. Technologia D2D, proponowana przez Milesight, pozwala na komunikowanie się miedzy sobą urządzeń bez potrzeby wykorzystywania sieci LoRaWAN, a także serwera sieciowego. UC100 może pracować zarówno jako kontroler, gdzie wykorzystywany jest port RS485 do kontroli innych urządzeń, ale także może być on agentem D2D i przy pomocy tego samego portu odbierać dane.
Więcej o D2D będzie można przeczytać w dedykowanym tej metodzie wykorzystania modulacji LoRa artykule.
Model UC100 posiada niewielkie rozmiary 70x45x13 mm, a także szeroki zakres temperaturowy od -20℃ do +60℃. Dodatkowo posiada on możliwość montażu ściennego, co znacznie ułatwia jego montaż.
Drugim kontrolerem z serii UC jest model UC300.
Kontroler UC300 jest dużo bardziej zaawansowany niż jego poprzednik UC100. Posiada on wiele interfejsów wejścia/wyjścia w tym wyjścia analogowe, działające w standardzie 4-20 mA/0-10 V. Dodatkowo został on rozbudowany o wejścia/wyjścia cyfrowe, port szeregowy RS485 oraz RS232.
Jego unikatową cechą jest posiadanie dwóch wejść RTD, dzięki którym może on przyjmować i przekształcać sygnał rezystancyjny czujnika PT100 2/3 na sygnał prądowy od 4 do 20 mA.
Użytkownik może skonfigurować 16 niestandardowych poleceń, które będą wyzwalane czasowo.
Podobnie jak poprzednik, model UC300 również może wykonywać plecenia autonomiczne, nawet w przypadku braku dostępu do sieci.
UC300 posiada integracje z platformami chmurowymi takimi jak AWS, a także Milesight Claud. Jest to możliwe dzięki wsparciu dla protokołów TCP, UDP, a także MQTT.
W zależności od wybranego modelu kontroler UC300 może pracować alternatywnie pod kontrolą sieci GSM LTE (lecz wówczas nie zapewnia transmisji w sieci LoRaWAN), stając się Gateway'em IoT – modemem z dodatkowymi wejściami/wyjściami, sensorem temperatury i możliwością zaprogramowania wewnętrznej logiki.
Urządzenia posiada większe wymiary od poprzednika wynoszące 93x70x22 mm, natomiast UC300 jest przystosowany do montażu na szynę DIN, dzięki czemu w łatwy sposób może on zostać zamontowany w szafie z automatyką. Kontroler posiada tak samo szeroki zakres temperaturowy jak poprzednik, wynoszący od -20℃ do +60℃.
Jeżeli są Państwo zainteresowani urządzeniami LoRaWAN, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi inżynierami aplikacyjnymi pod adresem e-mail wireless[at]jm.pl
Wszystkie urządzenia z oferty LoRaWAN znajdują się w naszym Portalu zakupowym B2B. Konto w Portalu zakupowym B2B jest NIEODPŁATNE, a można je utworzyć pod linkiem>>
Portal B2B umożliwia: