Od lat zasilacze impulsowe dominują na rynku urządzeń domowych i profesjonalnych. Kolejność nie jest przypadkowa: każdy z nas ma kilka ładowarek do telefonów komórkowych, tabletów i komputerów. Zasilacze te są lekkie, wydajne i tanie. Łatwo akomodują się do napięć w szerokim zakresie (110V-240V) co pozwala podróżować z nimi po całym świecie.
Z dniem 1 kwietnia 2020 roku weszły w życie nowe regulacje związane z zasilaczami impulsowymi. Do tej pory większość przetwornic nie miała wyspecyfikowanego minimalnego progu wydajności przetwarzania. Dodatkowo, nawet jeśli przetwornica cechowała się wysoką sprawności dla wysokich prądów, to w stanie bliskim jałowego mogła cechować się niską sprawnością (np. 40%). Teraz już tak nie będzie! Rozporządzenie wykonawcze KE nr 2019/1782 dotyczące ErP (Energy related Products) specyfikuje wartości sprawności przetwornic oraz wymogi dla ich producentów.
Oczywiście, starsze produkty mogą zostać w sprzedaży jako części zamienne przez okres 5 lat. Regulacje nie dotyczą też przetwornic specjalizowanych, czy urządzeń PoE. Nowoprojektowane i sprzedawane urządzenia muszą mieć jednak wyższą sprawność, a producent musi oznaczyć ją na obudowie (jeśli moc przekracza 10W). Oznaczenia dotyczą: ogólnej średniej sprawności urządzenia, sprawności przy 10% obciążenia oraz poboru mocy w standby (bez obciążenia).
JM elektronik posiada w ofercie komponenty potrzebne do budowy zasilaczy zgodnych z dyrektywą. Takie elementy (często customizowane) dla producentów układów zasilania dostarczamy od 30 lat!
Przedstawicieli firm zainteresowanych tematyką Power Solutions prosimy o kontakt pod adresem e-mail: powersolutions[at]jm.pl