JM Logo
Wróć

Terminale LTE, także z fallback do 2G, z portami szeregowymi, ale i z wyjściami Ethernet czy USB, gdzie wysoka niezawodność idzie w parze z atrakcyjną ceną

2024-02-13

Telit Cinterion, światowy producent rozwiązań telekomunikacyjnych, posiada w ofercie serię terminali – urządzeń o bogatszej funkcjonalności niż modemy, które wykorzystują różne kategorie technologii LTE, aby sprostać różnorodnym potrzebom biznesowym i przemysłowym, zapewniając jednocześnie fallback do 2G. Na nazwę terminali zasługują modele EGX82, ELS31T, SGL81, SGX31, gdyż poza portami szeregowymi, jak ma to miejsce w modemach, oferują dostępność portów Ethernet czy USB.

Unikalną cechą terminali jest środowisko Cinterion IoT SDK (Software Development Kit), które pozwala oprogramować zachowanie terminala zależnie o rodzaju transmitowanych danych. Dzięki Cinterion IoT SDK możliwe jest zaimplementowanie zdalnego upgrade firmware dla urządzenia, do którego terminal transmituje dane, gdy zachodzi taka potrzeba.

Kolejną cechą podnoszącą bezpieczeństwo użytkownika jest technologia embedded SIM, czyli eSIM, co oznacza że operator nie może usunąć wbudowanej (wlutowanej) karty SIM, co uniemożliwia jej skopiowanie czy też zastosowanie urządzenia poza siecią prawowitego właściciela.

Telit Cinterion oznacza bezpieczeństwo

Coraz częściej spotykamy się z pytaniem o kraj pochodzenia modułów, na jakich opierają się urządzenia transmisji danych w sieciach komórkowych. Czechy jako pierwszy kraj opublikował formalne zalecenie dla zamówień publicznych, aby urządzenia transmisji danych bazowały na układach z krajów sprzyjających NATO, co można tłumaczyć dbałością o bezpieczeństwo i nieprzerwaną transmisją danych w tak wrażliwych obszarach jak sterowanie ruchem, monitoring czy metering. Jak w praktyce udowodniono, można unieruchomić pracę urządzeń bezprzewodowej transmisji danych zdalnie, wbrew woli operatora końcowego. Wystarczy przytoczyć skutecznie unieruchomione, a ukradzione z Ukrainy maszyny rolnicze John Deer. Groźba unieruchomienia urządzeń w sytuacji konfliktu interesów wydaje się tym wyższa, im bardziej partie polityczne stają się bezpośrednimi właścicielami producentów chipów, jak ma to miejsce w Chinach. 

Zwyczajowo wybór urządzeń do transmisji danych z krajów sprzyjających NATO wiąże się z wyższą ceną, jednak w przypadku terminali EGX82, ELS31T, SGL81, SGX31 możemy być pewni wysokiej jakości i atrakcyjnej ceny.

EGX82

WYSIWYG - telit-mydelniczki_obrazek_01-1.jpg

Bazując na popularnym modelu EGX81 Telit Cinterion proponuje upgrade do modelu EGX82. Pewne unikalne cechy poprzednika, jak fallback z LTE do 2G zostały zachowane. To bardzo istotne w świetle wyłączania sieci 3G w Polsce, gdzie zakup EGX82 może zapewnić ciągłość transmisji danych przy wykorzystaniu pasma LTE Cat M1 oraz NB1/2, a podobnie jak w modelu EGX81, w przypadku utraty tego pasma, transmisję w 2G.

Dbałość o przystępność ceny znajduje odzwierciedlenie w prostej budowie urządzenia, gdzie poza portem transmisji szeregowej RS232/485 zapewniono dodatkowo port USB.

Połączenie atrakcyjnej ceny z dostępnością portu USB jest przyczyną popularności tego terminala, gdyż większość budżetowych modemów nie zapewnia dostępności niczego poza portami szeregowymi.

Warto podkreślić, że zasilanie terminala może odbywać się poprzez port USB, co znacząco ułatwia aplikację urządzenia. Zasilacze dedykowane USB są bardzo rozpowszechnione, podobnie jak porty USB z funkcją zasilania.

Urządzenie może pracować w bardzo szerokim zakresie temperaturowym od -30°C aż do +75°C.

SGX31

WYSIWYG - telit-mydelniczki_obrazek_02.jpg

SGX31 to terminal IoT, który rozwija koncepcję bramki EGX82, wprowadzając dodatkowe funkcje, zbliżające terminal transmisyjny do funkcjonalności pełnoprawnego, autonomicznego urządzenia IoT.

Podobnie jak EGX82 ten terminal oferuje globalną łączność typu Cat-M lub NB-IoT z opcją zapasową (fallback) 2G. SGX31 zapewnia także dostępność funkcji GNSS (Global Navigation Satellite System, GPS) – w tym celu zastosowano złącze antenowe.

SGX31 wyposażono w 20-pinowe złącze GPIO z możliwością obsługi interfejsów SPI, I2C, PWM. SGX31 umożliwiające zastosowanie urządzenia w szerszym zakresie aplikacji IoT. 

W praktyce, SGX31 umożliwia niezależną kontrolę otwarcia drzwi szafy z automatyką, w której terminal się znajduje, kontrolę heart-beat komputera, a nawet odczyt lokalnych parametrów otoczeni i sterowanie reakcją, jak pomiar temperatury i sterowanie wentylatorem, przy wykorzystaniu standardowych interfejsów SPI, I2C czy PWM lub podłączając je do GPIO.

Urządzenie może pracować w bardzo szerokim zakresie temperaturowym od -30° aż do +75°C, jest to największe urządzenie ze wszystkich prezentowanych modeli, wynoszą one 191 x 143 x 44 mm.

SGL81

WYSIWYG - telit-mydelniczki_obrazek_03.jpg

LTE SGL81 wyposażony jest w 20-pinowe złącze GPIO, oferujące możliwość komunikacji za pomocą standardowych interfejsów komunikacyjnych (SPI, I2C, PWM). Dzięki temu, urządzenie jest wyjątkowo elastyczne i może być stosowane w różnorodnych aplikacjach IoT. Możliwość bezpośredniego podłączania czujników i przetwarzania danych na miejscu, gdzie znajduje się urządzenie – jako dodatkowa opcja do transmisji danych – pozwalające na szybsze reagowanie i efektywniejsze wykorzystanie przepustowości sieci. To sprawia, że SGL81 jest idealnym rozwiązaniem dla aplikacji, które wymagają zarówno zaawansowanej łączności, jak i lokalnego przetwarzania danych.

W praktyce SGL81 umożliwia niezależną kontrolę otwarcia drzwi szafy z automatyką, w której terminal się znajduje, kontrolę heart-beat komputera, a nawet odczyt lokalnych parametrów otoczenia i sterowanie reakcją, jak pomiar temperatury i sterowanie wentylatorem przy wykorzystaniu wbudowanych interfejsów komunikacyjnych.

Urządzenie może pracować w bardzo szerokim zakresie temperaturowym od -30°C aż do +75°C, a także posiada bardzo kompaktowe wymiary 80 x 55 x 23 mm.

LTE Cat-4, który wykorzystuje terminal SGL81, oferuje znaczną prędkość transmisji danych, w porównaniu do Cat-M1 czy NB-IoT zaimplementowanego w EGX82. SGL81 zapewnia prędkość transmisji do 150 Mbps w downlinku i do 50 Mbps w uplinku, co powoduje że terminal doskonale sprawdzi się w aplikacji, która wymaga szybkiego przesyłania dużych ilości danych, takich jak transmisja obrazu wideo.

SGL81 występuje w kilku wariantach – z portami RS232/485 i portem USB lub alternatywnie ze złączem Ethernet.

Warto zapamiętać, że przy wszystkich swoich zaletach, terminal SGL81 nie umożliwia fallbacku z LTE do 2G.

ELS31T

WYSIWYG - telit-mydelniczki_obrazek_04.jpg

Terminal ELS31T obsługuje pasma LTE 4 i 13, zapewniając szeroką kompatybilność i doskonałe pokrycie sieci w ramach sieci Verizon. Z maksymalną prędkością transmisji danych na poziomie 10,3 Mb/s w trybie pobierania i 5 Mb/s w trybie wysyłania, Gateway oferuje stabilne połączenie, w czym pomocne są dwa gniazda antenowe.

ELS31T nie zapewnia fallbacku do 2G, notamiast w przeciwieństwie do EGX31 i SGX31 zapewnia wyższą prędkość trasmisji danych, choć nie tak dużą jak SGL81.

Urządzenie posiada wymiary 115 x 86 x 26 mm i oferuje kilka opcji montażu, co umożliwia elastyczną instalację w różnych środowiskach. Na tle wszystkich poprzedników ELS31T wyróżnia się dostępnością całej gamy portów, w tym RS232/485, Ethernet, USB oraz złącze GPIO (z obsługą m.in. I2C, UART), co ułatwia integrację z istniejącymi systemami i aplikacjami.

ELS31T może być zasilany z wykorzystaniem PoE (Power-over-Ethernet).

Poniższa tabela przedstawia dokładne różnice pomiędzy modelami.

Model Technologia CAT Prędkość transmisji GNSS Temperatura pracy Porty
EGX82 Cat.M1
NB1/2
Download 50 Mb/s
Upload 20 Mb/s
NIE od -30°C aż do +75°C RS232/RS485,
USB
SGX31 Cat-M Download 20 Mb/s
Upload 12 Mb/s
TAK od -30°C aż do +75°C RS232/RS485,
USB lub Ethernet
SGL81 Cat-4 Download 150 Mb/s
Upload 50 Mb/s
TAK od -30°C aż do +75°C RS232/RS485,
USB lub Ethernet,
GPIO, SPI, I2C, PWM
ELS31T
Cat-4,
Cat-13
Download 5 Mb/s
Upload 10,3 Mb/s
NIE od -30°C aż do +75°C RS232/RS485,
USB i Ethernet,
GPIO, I2C i UART


Jeśli nie terminal to może karta do komputera?

JM elektronik wspiera Klientów wyborem optymalnej technologii transmisji danych. Nasz Product Manager jest do dyspozycji pod adresem e-mail: wireless[at]jm.pl

Jeśli w grę nie wchodzi terminal, to warto rozważyć zaprojektowanie własnego urządzenia w oparciu o moduły Telit Cinterion lub zakup karty do komputera ze złączem M.2 czy też magistralą mPCIe.

WYSIWYG - telit-mydelniczki_miniatura.jpg Poznaj karty komputerowe na złącze mPCIe i M.2 zapewniające transmisję danych nawet 5G od Telit Cinterion>>


Jeśli jesteś zainteresowany samodzielnym zgłębianiem oferty JM elektronik, rekomendujemy założenie nieodpłatnego konta w Portalu zakupowym B2B>>

Konto w Portalu B2B umożliwia:

  • wgląd w asortyment wraz z informacjami o oferowanych produktach, zdjęciami, kartami katalogowymi, informacjami o produktach podobnych czy powiązanych, 
  • składania zapytań ofertowych, 
  • podgląd stanów magazynowych,
  • uzyskania informacji o przewidywanym czasie oczekiwania na produkt,
  • sprawdzenia potwierdzonej daty najbliższej dostawy interesującego asortymentu,
  • zamawiania produktów,
  • podglądu we wszystkie oferty, zamówienia, faktury i płatności firmy,
  • założenia subkont dla pracowników z możliwością ustanowienia ograniczonego dostępu do oferowanych modułów, 
  • korzystanie z udostępnianej w kanale B2B bazy wiedzy, internetowych szkoleń i przewodników oraz zarządzanie zgodą na otrzymywanie newslettera,
  • dokonanie zgłoszenia reklamacyjnego oraz sprawdzenie statusu reklamacji,
  • sprawdzenie numeru WZ i numer listu przewozowego.
Ozdobna grafika stopki
System B2B by

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszego sklepu do indywidualnych potrzeb klientów. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego sklepu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że bedą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności