Firma Emitel, znaną dotychczas transmisji przez naziemną infrastrukturę sygnału radiowo-telewizyjnego, we współpracy z firmą AIUT specjalizującej się w rozwiązaniach z dziedziny automatyki przemysłowej i Smart Meteringu, zbudowały innowacyjny system zdalnego odczytywania parametrów z wodomierzy dla Miejskiego Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.
Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest rozliczanie odbiorców z rzeczywistego zużycia w cyklu miesięcznym, ograniczono również straty wody.
Projekt objął ponad 70 tys. liczników wody na których zostaną zainstalowane specjalne urządzenia dostarczone przez AIUT, które umożliwią bezprzewodową komunikację w sieci LoRaWAN. Na rozszerzoną łączność MPWiK może liczyć również z urządzeniami zlokalizowanymi w trudno dostępnych miejscach (np. studnie czy piwnice).
Powyższy case opisujemy również na stronie poświęconej technologii LoRaWAN, www.lorawan.com.pl
Za wykorzystaniem technologii LoRaWAN w zdalnym odczycie liczników wody przemawia bardzo dobra propagacja sygnału - możliwość umieszczenia czujników w piwnicach czy studzienkach, zasięg liczony w kilometrach i odporność na zakłócenia elektromagnetyczne, pozwalające na pracę w gęstej zabudowie. Nie bez znaczenia jest również fakt, że urządzenia wykorzystujące technologię LoRaWAN mogą pracować na jednej baterii przez wiele lat, a transmisja danych może odbywać się bez udziału operatora telekomunikacyjnego i ponoszenia opłat abonamentowych.
Opisany przypadek z Wrocławia nie jest pierwszym przykładem zastosowania LoRaWAN w Polsce.
Jednym z nich jest wykorzystanie LoRaWAN w PWiK Ząbki, dzięki czemu uzyskano możliwość globalnego monitorowania zużycia wody, wykrywania wycieków i awarii czy nieautoryzowanych działań na przyłączu. Więcej informacji pod linkiem>>
Również w Piekarach Śląskich, firma AIUT uruchomiła platformę do zdalnego odczytu stanu wodomierzy, w której transmisja danych oparta jest na technologii LoRaWAN. Więcej informacji pod linkiem>>
We Francji, firma Nova Veolia i jej spółka zależna Birdz, zainicjowały projekt w ramach którego za pomocą technologii LoRaWAN będzie możliwy zdalny odczyt podłączonych do sieci ponad 3 milionów wodomierzy. Więcej informacji pod linkiem>>
Wiele innych, ciekawych przykładów wykorzystania technologii LoRaWAN znajdą Państwo pod linkiem>>
Technologia bezprzewodowej komunikacji LoRaWAN wydaje się idealnym rozwiązaniem dla rozwiązań Smart Metering, w tym do odczytu liczników wody. Dlatego tym bardziej jest nam miło poinformować, że JM elektronik, jako wiodący w Polsce popularyzator technologii LoRaWAN, będzie obecny na targach WOD-KAN 2022 w Bydgoszczy, które odbędą się już w dniach 10-12.05.
Serdecznie Państwa zapraszamy na nasze stoisko 141A, gdzie zaprezentujemy zewnętrzne i wewnętrzne gatewaye LoRaWAN firmy Kerlink>>, które zostały wykorzsytane w wielu opisanych przez nas publikacjach. Oprócz gateway na stoisku znajdą Państwo czujniki Adeunis>>, które pozwalają wykryć zmiany poziomu cieczy, rejestrują wilgotność czy temperaturę. Nowością będzie oferta czujników szwedzkiej firmy Sensative, w tym czujników MS + Drip służących do monitorowania wszelkich oznak wycieków wody w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem transmisji bezprzewodowej w sieci LoRaWAN.
Case z czujnikami Sensative MS + Drip wykrywającymi wycieki z instalacji wodno-kanalizacyjnych w mieszkaniach, hotelach znajdą Państwo pod linkiem>>
Kolejną z nowości na stoisku będą trackery GPS firmy Abeeway działające w sieci LoRaWAN. Trackery firmy Abeeway mają bardzo szerokie zastosowanie - można dzięki nim śledzić położenie ważnych dla siebie pojazdów, przedmiotów, zwierząt a nawet pracowników. Dzięki zastosowaniu energooszczędnej technologii transmisji w sieci LoRaWAN trackery te pracują wiele miesięcy na zasilaniu bateryjnym bez konieczności ich wymiany.
Serdecznie zapraszamy, inżynierowie JM elektronik obecni na stoisku odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania dotyczące transmisji bezprzewodowej LoRaWAN.