Jeszcze w październiku 2021 roku pisaliśmy o tym, jaki potencjał rozwoju ma sieć LoRaWAN>>. Firma Semtech przewidywała potencjał liczby urządzeń LoRaWAN na 5 miliardów!
Wydaje się, że ten scenariusz właśnie się spełnia, a to dzięki inicjtywie budowy otrwartej sieci LongFi, bardziej znanej jednak pod nazwą Helium, od kryptowaluty HNT.
Choć wojna na Ukrainie spowodowała poważną przecenę kryptowalut, gdyż inwestorzy wolą w niepewnych czasach twarde waluty, to jednak biorąc pod uwagę 10 krotny wzrost wartości HNT na przestrzeni 2 lat - możliwość wydobywnia kryptowaluty drogą udostępniania zasięgu LoRaWAN stała się motorem instalowania hotspotów Helium przez setki tysięcy osób na Świecie.
W samej Warszawie są to setki hotspotów, a trzeba przyznać, że Warszawę pod względem zasięgu już dawno wyprzedziły Bukareszt, Budapeszt czy Praga, a z bliższych lokalizacji: Śląsk.
Wydobywanie kryptowalut trudno jednoznacznie ocenić. Kryptowaluty to równoległy rynek, gdzie inwestorzy przypominają bardziej spekulantów, a ich wydobywanie kojarzy się z zużyciem energii i dużymi nakładami na sprzęt komputerowy, który robi coś, co trudno jednoznacznie pozytywnie określić.
W przypadku projektu Helium nie chodzi jednak o premiowanie zużywanej mocy obliczeniowej, a o zapewnianie zasięgu. Dobrym efektem projektu Helium jest pojawienie się powszechnej dostępności sieci LoRaWAN, co otwiera producentom urządzeń IoT zupełnie nowe możliwości.
W projektach profesjonalnego smart meteringu, w tak popularnym pomiarze zużycia wody, LoRaWAN nadal będzie pracować jako zamknięta sieć, ale tam, gdzie Kowalskiemu zależy na kontroli temperatury, otwarcia drzwi czy wykrycia ruchu przez sensor pozbawiony zewnętrznego zasilania i znajdujący „na końcu świata”, sieć LongFi spełnia doskonale wszystkie te kryteria. A fakt, że nie trzeba opłacać abonamentu operatorowi telekomunikacyjnemu wspiera potencjalne decyzje zakupowe.
W ofercie JM elektronik, znajdują się Gateway dedykowane Helium, które dostępne są wprost z magayznu. Za produkcję oferowanych urządzeń odpowiada wiarygodny producent Gateway LoRaWAN, firma Kerlink.
Cennik Hotspotów Kerlink znajdziesz na stronie www.helium-lora.eu >>
Więcej o zasadach działania Helium dowiesz się pod linkiem>>
Korzystając z okazji chcemy Państwa zaprosić w dniach 10-12.05.2022 na stoisko 141A targów WOD-KAN w Bydgoszczy, gdzie zastaną Państwo naszych specjalistów od sieci LoRaWAN.
Warto nadmienić, że w ofercie JM elektronik znajduje się szereg gotowych do użycia sensorów Adeunis przeznaczonych do:
Przedstawicieli firm zainteresowanych LoRaWAN i Helium, prosimy o kontakt pod adresem e-mail: helium[at]jm.pl
Jeżeli nie mają Państwo jeszcze założonego darmowego konta na Portalu zakupowym B2B, to serdecznie zachęcamy do jego założenia.
Rejestracja możliwa pod linkiem>>
Portal B2B umożliwia: