W odpowiedzi na zainteresowanie Klientów naszą serią artykułów o elementach biernych, pod lupę bierzemy kondensatory, zwłaszcza te elektrolityczne. Czy zakup droższego podzespołu zagwarantuje jego wysoką jakość i przydatność do każdego zastosowania?
Odpowiedź na to pytanie jest złożona: owszem, element droższy jest zwykle wykonany z lepszych materiałów. Nie oznacza to jednak, że będzie to optymalny wybór. Doświadczony elektronik zdaje sobie sprawę, że elementy elektroniczne nie są idealne, to znaczy posiadają parametry pasożytnicze, które mogą „przeszkadzać” lub całkowicie „psują” działanie projektowanego układu. Zastosowanie niewłaściwego rodzaju kondensatora może spowodować nieprecyzyjne działanie lub niestabilność generatora albo słabą filtrację napięcia w układzie projektowanego zasilacza impulsowego.
Zwróćmy uwagę na schemat pokazany powyżej: symbole pokazane po lewej stronie symbolizują elementy idealne, które… nie istnieją. Jeśli byłby to kondensator o pojemności C (zielona ramka) określonej w Faradach, to w praktyce okazałoby się że mamy tu do czynienia z pojawiającymi się parametrami pasożytniczymi (czerwona ramka), takimi jak:
Analizując układ zastępczy kondensatora pokazany na ilustracji, oczywistym stanie się, że element zachowa się inaczej przy pracy ze stałym napięciem czy zmiennym o częstotliwości niskiej/wysokiej. Producenci starają się wyprodukować optymalny element, czytelnie oznaczając w katalogu jego własności: np. niskie ESR czy małą upływność. W przypadku firmy HITANO oznaczenia dotyczą całych linii produktowych, które są dostępne w ofercie JM elektronik.
Już w najbliższym czasie na portalu B2B pojawi się szkolenie na temat kondensatorów przygotowane przez naszego inżyniera aplikacyjnego. Aby pobrać szkolenie prosimy o zarejestrowanie się na Portalu B2B>>
Przedstawicieli firm zainteresowanych ofertą cenową kondensatorów elektrolitycznych, prosimy o kontakt pod adresem e-mail: powersolutions@jm.pl