Wstęp
Wspólnie z inżynierami producenta przygotowaliśmy dla Państwa kurs JAVA dla modułów, terminali Gemalto. Naszym celem jest ułatwienie Państwu startu w pracach z modułami. W poprzednich pięciu częściach przedstawiliśmy kolejno informację o modułach/terminalach programowalnych w JAVA, o tym jak zainstalować i uruchomić środowisko programistyczne, jak napisać i uruchomić pierwsze midlety, jak uruchomić komunikację serwerem.
Bieżący odcinek poświęcony jest systemowi plików. W naszej ocenie znacznie to przyspieszy Państwu start, a w wielu przypadkach zachęci to wykorzystania możliwości oferowanych przez moduły oraz sam język JAVA.
Pamięć flash na module Gemalto
Producent w karcie katalogowej swoich modułów podaje informacje o dostępnej pamięci flash. W przypadku modułu EHS6, który jest bohaterem naszego cyklu, pamięć ta ma rozmiar 10 MB, co dla systemów embedded stanowi znaczący zasób. Dostęp do zasobów tej pamięci możliwy jest poprzez system plików, który został zaimplementowany przez producenta. Z tegoż systemu programista może korzystać na trzy sposoby.
Oprogramowanie MES (Module Exchange Suite)
W jednym z poprzednich odcinków cyklu, opisywaliśmy metodę przenoszenia midletów na moduł.
Po zainstalowaniu programu MES, podłączeniu modułu do komputera, moduł ten jest widziany jako dysk:
Używając standardowego Explorera systemu Windows możemy przenosić pliki na moduł. Zaletą przedstawionego sposobu jest jego prostota. Wadą natomiast nieautoryzowany dostęp do danych. Producent modułu przewidział możliwość trwałego wyłączenia tej metody przenoszenia danych. Używając odpowiedniej komendy dostęp można trwale wyłączyć, a wówczas niepożądane osoby nie będą miały dostępu do zgromadzonych na module/terminalu danych.
AT^SFSA Flash File System Access
Bardzo ciekawą opcja jest możliwość korzystania z system plików na module z poziomu komendy AT - jest to możliwe dzięki komendzie AT^SFSA.
Dzięki tej funkcjonalność mikrokontroler sterujący modułem, może zapisywać i odczytywać dane z wewnętrznej pamięci modułu. Bardzo często powoduje to zmniejszenie kosztu całego urządzenia, gdyż znika potrzeba montowania dodatkowej pamięci.
Możliwe są, między innymi, następujące operacje:
System.out on Flash file system
W przykładowych midletach opisywanych w poprzednich odcinkach kursu często korzystaliśmy z funkcji System.out.println(). Istnieje możliwość przekierowania tego strumienia do pliku tekstowego właśnie.
Wystarczy skorzystać z komendy AT^SCFG,
np.: AT^SCFG="Userware/Stdout","FILE","10000","a:/LOGI.LOG","buffered"
Dokładny opis polecenia znajdą Państwo w dokumentacji komend AT.
System plików z poziomu midletu
Z systemu plików możemy korzystać także z poziomu midletu. I właśnie tej metodzie dostępu do zasobów pamięci flash modułu poświęcimy w niniejszym odcinku najwięcej miejsca...