Wstęp
Wspólnie z inżynierami producenta przygotowaliśmy dla Państwa kurs JAVA dla modułów, terminali Gemalto. Kolejne publikacje pojawiać się będą sukcesywnie. Naszym celem jest ułatwienie Państwu startu w pracach z modułami. Przedstawimy kolejno informację o modułach/terminalach programowalnych w JAVA, o tym jak zainstalować i uruchomić środowisko programistyczne, jak napisać i uruchomić pierwszy midlet. W naszej ocenie znacznie to przyspieszy Państwu start, a w wielu przypadkach zachęci to wykorzystania możliwości oferowanych przez moduły oraz sam język JAVA.
Platforma sprzętowa
Jak wspomnieliśmy w pierwszej części całość kursu bazować będzie na płycie rozwojowej Concept Board.
Na płycie znajduje się moduł EHS6, wraz anteną, gniazdem na kartę SIM. Do tego do dyspozycji mamy kilka przełączników, diod oraz wyprowadzone na pinach sygnały modułu. Płytka zasilana jest poprzez złącze USB, mamy do dyspozycji także port szeregowy modułu ASC0.
Po otrzymaniu takiej płytki należy zarejestrować się na portalu:
http://www.gemalto.com/m2m/development/cinterion-concept-board/support
Tam po wypełnieniu formularza, otrzymuje dostęp do niezbędnej dokumentacji oraz oprogramowania.
Po podłączeniu płyty Concept Board (port USB) do komputera. Oraz naciśnięciu przycisku START na płycie, system operacyjny próbował będzie zainstalować odpowiednie sterowniki.
W przypadku nieposiadania odpowiednich sterowników zachęcamy do kontaktu, np. z JM elektronik: wireless@jm.pl.
Po poprawnej instalacji menedżer urządzeń powinien wyglądać następująco:
Klikając prawym przyciskiem myszki na zaznaczonym powyżej polu, następnie „Właściwości”, w zakładce „Modem” sprawdzić możemy numer portu COM.
Następnie przy wykorzystaniu dowolnego programu terminala, np. PuTTY, podłączamy się do tego portu z parametrami: 115200, 8N1. Wydając komendę „ati” sprawdzamy połączenie pomiędzy...