Wszechobecna automatyzacja sprawiła, że komputery przemysłowe wykorzystywane są w każdej gałęzi przemysłu. Nie zawsze są to bezpieczne warunki pracy, a często są to warunki wręcz niebezpieczne! Komputery panelowe są już niezbędne także w takich środowiskach, które są zagrożone wybuchem czy pożarem, a o dopuszczeniu ich do pracy w tych warunkach świadczy certyfikacja ATEX.
Firma Aplex, kluczowy i wieloletni partner JM elektronik w dziedzinie komputerów przemysłowych, zaprezentowała kolejną serię urządzeń posiadających certyfikat ATEX.
Zaliczają się do niej komputery panelowe (AEx-9xxAP), czy wyświetlacze (AEx-1).
Urządzenia z tej serii stworzone są do pracy w środowisku, w którym występują łatwopalne substancje, takie jak oleje, pyły czy gazy. Tego typu zagrożenia mogą wystąpić w przemyśle górniczym, chemicznym, a nawet spożywczym.
Wszędzie, gdzie mamy do czynienia z gazem, paliwami, rozpuszczalnikami albo alkoholem, zdajemy sobie powszechnie sprawę z konieczności zapewnienia iskrobezpieczności.
Zagrożenie stwarzają także opary, które spalają się niezwykle gwałtownie. Czasami nawet, jeśli ciecz nie jest łatwopalna, to mgiełka potrafi być wręcz wybuchowa – jak w przypadku większości olejów.
Podobnie praca z pyłami wybuchowymi, jak pył węglowy czy drzewny, wymaga norm ATEX, jednakże czy wiadomo powszechnie, jak niebezpieczne jest kakao czy mąka i że ich mieszanki z powietrzem tworzą skrajnie wybuchowe środowisko?
Pierwsze komputery spełniające normy przeciwwybuchowe firmy Aplex były oferowane przez JM elektronik już w 2016 roku.
Na bazie zgromadzonych przez lata doświadczeń, firma Aplex opracowała nowe modele serii AEx, o których pisaliśmy przed rokiem.
Na targach Embedded World w Norymberdze, w marcu 2023 roku na stoisku Aplex, można było zaobserwować duże zainteresowanie najnowszymi komputerami przeznaczonymi do pracy w strefach zagrożonych wybuchem.
Urządzenia z serii AEx posiadają certyfikaty przeciwwybuchowe:
Pierwszym komputerem jest AEx-916AP. Jest to wydajny, a zarazem odporny na uszkodzenia komputer panelowy, którego obudowa została wykonana ze stali nierdzewnej o indeksie 316. Posiada on także certyfikat IP65.
W komputerze AEx-916AP zastosowano dwurdzeniowy procesor Intel Core i5-6300U o częstotliwości 2,4 GHz, co gwarantuje płynne działanie systemu. W połączeniu z 16 GB pamięci DDR4 umożliwia szybkie przetwarzanie danych, co jest niezbędne w pracy przemysłowej.
Za miejsce na dane odpowiadają dwa dyski SSD o pojemności 256 GB oraz 64 GB, co pozwala na przechowywanie dużej ilości danych oraz gwarantuje szybki dostęp do plików i aplikacji.
Na froncie komputera znajduje się wyświetlacz o przekątnej 15,6” i jasności 400 cd/m², o rozdzielczości 1920x1080, co zapewnia wyraźny obraz nawet w słonecznych warunkach. Komputer obsługujemy przy pomocy pojemnościowego panelu dotykowego.
Na tylnej części komputera AEx-916AP znajdują się złącza typu M12 zapewniające stabilne połączenie i uniemożliwiające dostawanie się zabrudzeń do środka. Posiada on takie złącza jak:
AEx-916AP jest przystosowany do montażu VESA, co pozwala na łatwe zamocowanie komputera na ściennie lub statywie.
Aplex AEx-916AP to komputer panelowy, który spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników, dzięki wydajnemu procesorowi, dużej ilości miejsca na dane oraz solidnej obudowie wykonanej ze stali nierdzewnej.
Kolejnym nowym komputerem panelowym jest AEx-821P.
AEx-821P tak jak poprzednik, posiada obudowę wykonaną ze stali nierdzewnej o indeksie 316, a także certyfikat IP65. Wyróżnia się zastosowanym procesorem, jakim jest czterordzeniowy procesor Intel Celeron N2930 o częstotliwości 1,8 GHz. W połączeniu z 8 GB pamięci DDR3L na pokładzie, umożliwia szybkie przetwarzanie danych.
Komputer posiada mniejszą pamięć od poprzednika, jest on wyposażony w dysk SSD o pojemności 128 GB oraz dodatkowy 64 GB mSATA SSD.
Na froncie znajduje się wyświetlacz o przekątnej 21,5” oraz jasności 400 cd/m². Obraz wyświetlany jest w rozdzielczości full HD 1920x1080, a komputer obsługujemy przy pomocy pojemnościowego panelu dotykowego, identycznie jak w przypadku modelu AEx-916AP.
Na tylnej części komputera znajduje się identyczny zestaw portów jak w modelu AEx-916AP. Również wszystkie złącza wykonane są w standardzie M12.
Firma Aplex wprowadziła także do swojej oferty dwa nowe wyświetlacze przemysłowe, które również posiadają certyfikat ATEx. Są to modele AEx-116P oraz AEx-121P.
Są to dwa niemal identyczne wyświetlacze różniące się jedynie przekątną ekranu. Model AEx-116P posiada ekran o przekątnej 15,6” wykonany w technologii LCD oraz wyświetlający obraz w rozdzielczości full HD (1920x1080). Natomiast w modelu AEx-121P zastosowano wyświetlacz o przekątnej 21,5”, który został wykonany w tej samej technologii, co jego mniejszy odpowiednik. Te dwa modele różnią się nieznacznie jasnością lecz znacznie kontrastem, w modelu AEx-116P kontrast wynosi 700:1 a jasność 400 cd/m², natomiast w większym modelu kontrast wynosi aż 5000:1 a jasność 300 cd/m².
Obudowa obu wyświetlaczy została wykonana ze stali nierdzewnej o indeksie 316 oraz posiadają one certyfikat IP65. Na tylnej części obudowy znajdują się złącza w standardzie M12, są to miedzy innymi:
Wyświetlacze posiadają możliwość montażu VESA, identycznie jak w przypadku komputerów panelowych. Posiadają one również wysoki zakres temperaturowy pracy wynoszący od -20°C do aż 60°C.
Założona na Tajwanie w 2004 roku firma Aplex jest producentem komputerów przemysłowych PC, w szczególności komputerów panelowych, wbudowanych (embedded, box), a także monitorów przemysłowych.
Firma Aplex znana jest w szczególności z produkcji komputerów w obudowach ze stali nierdzewnej, certyfikowanych na pracę w trudnych warunkach (IP do 69K), w tym w środowisku zagrożonym wybuchem (certyfikat ATEX) czy w środowisku wymagającym eliminacji ryzyka skażenia biologicznego.
Firma prowadzi sprzedaż swoich komputerów w Azji, Europie i USA, poprzez sieć macierzystych oddziałów oraz podmiotów partnerskich, spośród których wiodącym dystrybutorem w Europie Środkowej jest firma JM elektronik.
Ofertę firmy Aplex wyróżnia gotowość do szybkiego opracowania i wdrożenia dedykowanych Klientom, nawet krótkich wersji produktów.
Poznaj relację z Norymbergii z targów Embedded World 2023 ze stoiska firmy Aplex.
Przedstawicieli firm zainteresowanych nowymi produktami firmy Aplex, prosimy o kontakt pod adresem e-mail: iit[at]jm.pl
Jeżeli nie mają Państwo jeszcze założonego darmowego konta na Portalu zakupowym B2B, to serdecznie zachęcamy do jego założenia>>
Portal B2B umożliwia: