Komputery jednopłytkowe od lat utrzymują dużą popularność, stanowiąc niezwykle funkcjonalne i elastyczne rozwiązania dla wielu różnych zastosowań, także przemysłowych. Połączenie niewielkich gabarytów z dużą wydajnością pozwala na zabudowę komputerów jednopłytkowych wprost w urządzeniach.
Firma IEI jest znana z udanych projektów singleboard PC w szeregu rozmiarów i możliwości.
Tradycyjnie dużą popularnością cieszy się projekt komputera jednopłytkowego w niewielkim rozmiarze PICO-ITX (zaledwie 100x72 mm), ale ogromnych możliwościach.
Firma IEI wprowadziła na rynek nowy model swojego czołowego jednopłytkowca ze swojej oferty: HYPER, oznaczając go rozszerzeniem EHL.
HYPER-EHL wyposażony jest w wydajny procesor Intel Celeron J6412/N6210 12. generacji, który wspiera Intel UHD Graphics oraz 4 GB wlutowanej pamięci LPDDR4X o prędkość 3200MT/s. Wybrane procesory Intel 12. generacji dostarczają moc obliczeniową, która jest w stanie sprostać nawet najbardziej wymagającym zastosowaniom przemysłowym. Wlutowana pamięć RAM zwiększa niezawodność komputera HYPER-EHL poprzez eliminację mechanicznych złącz.
Porównując z poprzednią generacją komputerów HYPER, wydajność procesorów 12. generacji w HYPER-EHL jest nawet do 1,7 razy większa. Jest to ogromna różnica, która znacznie zwiększa możliwości tego niewielkiego komputera. Wydajność grafiki, obsługiwana przez Intel UHD Graphics, wzrosła dwukrotnie w porównaniu z poprzednimi modelami. W praktyce oznacza to płynniejszą pracę oraz szybszą wizualizację danych.
Komputer HYPER-EHL jest wyposażony w gniazdo M.2 2242 M-key, do którego podłączany jest szybki dysk SSD M.2 o prędkości transferu danych do 16 Gb/s.
Nie zapomniano także o tradycyjnych dyskach podłączanych do złącza SATA. HYPER-EHL obsługuje również te dyski, dzięki złączu iSATA. Złącze to nie tylko dostarcza sygnał zasilania SATA i SATA (+5V), ale także pozwala zaoszczędzić miejsce jednocześnie umożliwiając szybki transfer danych do 6 Gb/s. Oznacza to, że nawet w ograniczonej przestrzeni, możemy zintegrować dysk SATA, bez obaw o miejsce.
Pomimo swojej wysokiej wydajności, komputer ten jest w stanie jednocześnie zużywać niewiele energii. Jest to szczególnie istotne w obszarze IoT i edge computing, gdzie oszczędność energii jest równie ważna co moc obliczeniowa.
Warto podkreślić, że pomimo małego rozmiaru komputera, wymuszającego upakowanie elementów tradycyjnie o największym zużyciu energii jak procesor, pamięć, układy grafiki, w niewielkich gabarytach płyty PICO-ITX, HYPER-EHL chłodzony jest pasywnie. Rezygnacja z wymuszonego wentylatorem chłodzenia podnosi niezawodność komputera na drodze eliminacji wszelkich elementów ruchowych.
HYPER-EHL idealnie wpisuje się w trend łączenia miniaturyzacji z wysoką wydajnością i niskim zużyciem energii. To czyni go idealnym rozwiązaniem dla firm, które szukają skutecznych, a zarazem energooszczędnych technologii.
Ten niewielki komputer jednopłytkowy jest w stanie obsłużyć dwa niezależne wyświetlacze o rozdzielczości 4K, co znacznie rozbudowuje możliwości zastosowania HYPER-EHL.
Niewielkie gabaryty, podniesiona niemal dwukrotnie wydajność, zachowana energooszczędność i zdolność do współpracy z dwoma wyjściami grafiki 4K, predysponują komputer HYPER-EHL we wszelkich aplikacjach Digital Signage, czyli tam gdzie reklama wysokiej rozdzielczości przyciąga Klientów.
Komputer HYPER-EHL wyposażony jest w szereg portów wejść i wyjść. Oferuje on między innymi interfejsy 2,5 GbE Ethernet LAN i porty USB, w tym dwa USB 3.2 z transmisją 10 Gb/s, co umożliwia szybką i bezproblemową komunikację z innymi elementami systemu, także z kamerami IP czy kamerami na portach USB. HYPER-EHL sprawdzi się więc jako jednostka w systemie automatycznej identyfikacji optycznej czy przy przetwarzaniu strumieni video z rozpoznawaniem obiektów.
Dodatkowo, urządzenie wyposażone jest w porty RS-232/422/485, które są wykorzystywane w systemach automatyki przemysłowej.
Wspomnieć należy również o złączu PCIe Gen 3 x4. Gniazdo to pozwala na rozbudowę komputera o dodatkowe moduły, zwiększając tym samym jego funkcjonalność i dostosowując do specyficznych potrzeb. Taka elastyczność jest szczególnie cenna w środowisku przemysłowym, gdzie różne zastosowania mogą wymagać unikalnych rozwiązań.
Ważnym aspektem w aplikacjach przemysłowych jest zapewnienie mechanicznej stabilności i pewności połączeń. Firma IEI opracowała specjalne rozwiązanie o nazwie riser, zapewniające stabilne połączenie złącz PCIe. Metalowy uchwyt riser zapobiega uszkodzeniom wywołanym przez wibracje, wstrząsy lub inne czynniki mechaniczne.
HYPER-EHL, uzupełniony o riser, staje się atrakcyjnym wyborem do wykorzystania w robotach autonomicznych AMR/AGV, wózkach widłowych czy stacjach ładowania EV.
Dzięki złączu wyposażonemu w riser, HYPER-EHL pozwala na łatwą integrację różnorodnych kart, takich jak karty PoE, karty przechwytywania wideo czy karty wejść/wyjść. Użytkownicy mogą również korzystać z kompatybilnych kart rozszerzeń IEI, co pozwala na jeszcze większą elastyczność i możliwość rozbudowy. Taka konstrukcja umożliwia tworzenie unikalnych konfiguracji, które są idealnie dopasowane do konkretnych zastosowań przemysłowych.
Przewagami HYPER-EHL jest mały rozmiar, wysoka wydajność i elastyczność w stosowaniu rozszerzeń (riser), pozwalając na integrację z różnymi systemami, niezależnie od specyfiki zadania.
Nasz Product Manager wyspecjalizowany w komputerach singleboard czeka na Państwa kontakt pod adresem e-mail: iit[at]jm.pl
Jeśli wolą Państwo samodzielne zdobywanie wiedzy o oferowanym przez JM elektronik asortymencie dotyczącym komputerów przemysłowych, rekomendujemy założenie nieodpłatnego konta w Portalu B2B, które można utworzyć pod linkiem>>
Portal B2B umożliwia: