Chcąc, aby elektronika zachowała swoje właściwości oraz długo służyła, należy poznać właściwe metody przechowywania. Firma HITANO, wiodący, światowy producent elektronicznych elementów pasywnych podzieliła się najlepszymi praktykami w zakresie zasad przechowywania oraz gospodarki magazynowej kondensatorów.
Firma JM elektronik jest autoryzowanym dystrybutorem produktów HITANO. W ofercie posiadamy szeroką gamę produktów – włączając kondensatory elektrolityczne i ceramiczne, a również MLCC. Nasza firma dokłada także starań do utrzymania bieżącej dostępności kondensatorów z magazynu.
Kondensatorów nie należy przechowywać w miejscach gdzie panują skrajne wartości temperatur oraz wysoka wilgotność. Głównymi parametrami które wyznaczają prawidłowe warunki do przechowywania kondensatorów są temperatura oraz wilgotność. Należy je przechowywać w temperaturze od 5°C do 35°C oraz w pomieszczeniach gdzie wilgotność nie przekracza 70%.
Na żywotność kondensatorów wpływa również obecność różnego rodzaju gazów unoszących się w atmosferze np. kwas siarkowy, chlor, amoniak, etc, których należy unikać podczas składowania.
Magazynując kondensatory należy zwracać uwagę na nasłonecznienie pomieszczeń. Promienie UV mają niekorzystny wpływ na żywotność elementów elektronicznych, dlatego należy umieszczać je w miejscach zacienionych, z dala od bezpośredniego promieniowania słonecznego.
Profesjonalni producenci elektroniki wkładają duży wysiłek zarówno w projekt elementu elektronicznego, jak również w jego opakowanie, bowiem pełni ono funkcje ochronną. Pudełka w których umieszczone są kondensatory mają za zadania izolować je od czynników zewnętrznych, dlatego podczas przechowywania kondensatorów nie należy rozpakowywać.
Kondensatory elektrolityczne jak i inne produkty mają określoną datę ważności. Przechowywanie kondensatorów elektrolitycznych przez długi czas bez podawania na ich okładki napięcia powoduje wzrost prądu upływu. Dlatego bardzo istotna jest polityka magazynowa zapewniająca rotację wszystkich kondensatorów znajdujących się na magazynie, tak aby nie doprowadzić do powstania „zleżałych” partii.
Firma JM elektronik sprowadza towar kilkadziesiąt razy w ciągu roku i zawsze posiada na stanie „świeże elementy”, co jest gwarancją że ich parametry są odpowiednie, zgodne z notą katalogową.
Warto wspomnieć że prawidłowo użytkowane kondensatory elektrolityczne cechuje trwałość liczona w dekadach lat.
A co jeżeli chcemy uruchomić długo magazynowany kondensator elektrolityczny?
Jeśli element był magazynowany dłużej niż przez sześć miesięcy należy poddać go tzw. formowaniu. Rekomendowane jest podanie napięcia roboczego kondensatora na okładki przez 30 minut stosując szeregowy rezystor 1KΩ, co pozwoli na odbudowanie się warstwy tlenku izolatora. Dzięki formowaniu prąd upływu spadnie do wartości katalogowej i zmniejszy się ryzyko przebicia.
Jeżeli są Państwo zainteresowani elementami elektronicznymi do zastosowań profesjonalnych, nasza firma służy pomocą inżynierów aplikacyjnych. Chętnie pomożemy Państwu dobrać optymalne elementy elektronicze, a także wskazać kondensatory HITANO, będące zamiennikami stosowanych przez Państwa elementów.
Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu pod adresem e-mail: powersolutions[at]jm.pl
Jeżeli nie mają Państwo jeszcze założonego darmowego konta na Portalu zakupowym B2B, to serdecznie zachęcamy do jego założenia.
Rejestracja możliwa pod linkiem>>
Portal B2B umożliwia: