Od ostatnich kilku lat rynek motoryzacyjny przechodzi rewolucję, skutkiem której rynek pojazdów elektrycznych odnotowuje wzrost sprzedaży. Efekt ten wzmacniany jest szeregiem zachęt, w tym dofinansowań, które mają zwiększyć liczbę migracji kierowców z tradycyjnych pojazdów spalinowych do ekologicznych alternatyw.
Wraz ze wzrostem popularności pojazdów elektrycznych rośnie również ilość stacji ładowania. Producenci ładowarek samochodowych prześcigają się w technologii, która pozwoli na szybkie ładowanie samochodu co poprawi komfort użytkowania pojazdów oraz znacznie skróci czas podróży.
BEZPIECZEŃSTWO I WYGODA KORZYSTANIA Z ŁADOWARKI POD NADZOREM AI
W przypadku ładowarek stacjonarnych dużej mocy praktyka pokazuje, że satysfakcjonująca eksploatacja nie zależy jedynie od parametrów technicznych ładowarki, ale także od przestrzegania społecznych zasad jej użytkowania, a z tym coraz trudniej w popandemicznej rzeczywistości, gdy relacje międzyludzkie osłabły.
Jednym z najbardziej uciążliwych zjawisk jest parkowanie pod ładowarkami samochodów z sieci carshering, nawet wówczas, gdy pojazd jest w pełni naładowany, co uniemożliwia wykorzystanie ładowarki przez innych użytkowników. Wydaje się, że Sieci carshering w ten sposób korzystają z darmowych parkingów w centrach miast, co jednakże narusza prawo innych uczestników ruchu pojazdami elektrycznymi.
Innym objawem braku kultury jest odpinanie z ładowarki nienaładowanego samochodu, celem wpięcia własnego pojazdu. W ten sposób łatwo także o awarię, ponieważ w grę wchodzą moce liczone nawet w dziesiątkach kW i takie nagłe przerwanie ładowania niesie ze sobą ryzyko uszkodzeń elektrycznych ładowarki czy akumulatorów.
Ładowarki są urządzeniami kosztownymi, podobnie jak parkujące w celu naładowania samochody elektryczne. Ładowarki są instalowane w publicznie dostępnych miejscach, więc są także narażone (jak i pojazdy) na wandalizm.
Monitoring miejsca ładowania z wykorzystaniem kamery zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ potencjalny wandal nie ma poczucia bezkarności. Co więcej komputer wyposażony w AI może rozpoznać akt wandalizmu i wezwać służby porządkowe, lub ostrzec wandala, że takie służby zostały wezwane, celem powstrzymania go przed dalszą dewastacją.
Zastosowanie AI do rozpoznawania niepożądanych sytuacji polegających na odpinaniu cudzego pojazdu w trakcie ładowania, rozpoznawaniu tablic rejestracyjnych ładowanych pojazdów, rozpoznawanie faktu długotrwałego zajmowania parkingu po naładowaniu akumulatora do pełna – to jest rozwiązanie codziennych dziś występujących bolączek.
Bardzo dobrą propozycją jest zastosowanie w inteligentnej ładowarce komputera ITG-100AI produkcji iEi, który oprócz kontroli procesów ładowania i płatności oferuje wsparcie dla sztucznej inteligencji w postaci akceleratorów z rodziny MUSTANG.
ITG-100AI posiada fabrycznie zainstalowaną kartę przeznaczoną do obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją Mustang-MPCIE-MX2, która zawiera dwa procesory Intel Movidius Myriad X VPU (VPU to skrót od Video Processing Unit), a sam procesor Intel Atom x5-E3930 o taktowaniu 1.3GHz.
Pomimo dużych mocy ładowania sama ładowarka powinna być efektywna energetycznie, w czym pomaga niski pobór energii komputera ITG-100AI.
Komputer ITG-100AI posiada wyjście wideo VGA, dwa porty GbE LAN, dwa złącza RS-232/422/485 oraz slot M.2 A-key. System zainstalowany jest na dysku SSD 128GB na złączu mSATA, komputer posiada 8GB pamięci RAM DDR3L.
ELASTYCZNE ROZLICZANIE PŁATNOŚCI
Dla elektromobilności kluczowa jest elastyczność prowadzenia rozliczeń za usługi naładowania akumulatorów pojazdu.
Płatność kartą, kontem elektronicznym, telefonem z technologią NFC, a nawet blikiem, ale także kartami RFID czy innymi kartami abonamentowymi, kuponami wyposażonymi w kody kreskowe QR pozwala Klientom na jak największą wygodę w obsłudze transakcji, a dostawcy usługi ładowania ułatwia pobieranie opłat.
OPTYMALIZACJA OBCIĄŻENIA SIECI ENERGETYCZNEJ
Można wyobrazić sobie wykorzystanie komputera ITG pracującego w ładowarkach w bezpośredniej bliskości do prowadzenie uzgodnień między stacjami rozpoczynającymi proces ładowania w celu rozłożenia pików prądowych. ITG-100AI zastosowany jako bramka IoT może bowiem zbierać, analizować dane i przesyłać je do centrum sterowania za pośrednictwem sieci bezprzewodowej.
Algorytmy zmniejszające piki prądowe mogą być wsparte mechanizmami samouczącej się sztucznej inteligencji i bazować na przeliczaniu krawędziowym.
CZY MOŻNA Z ŁADOWANIA POJAZDU CZERPAĆ PRZYJEMNOŚĆ?
To nie koniec, można sobie wyobrazić więcej zastosowań komputera ITG-100AI, wyobraźmy sobie czekanie aż ładowarka naładuje baterie naszego pojazdu i towarzyszącą temu nudę, ITG-100AI posiada odpowiednie porty do których można podpiąć zewnętrzne wyświetlacze wysokiej rozdzielczości i prezentować na nich treści, które będą umilały czas kierowcy.
DLACZEGO ITG-100AI?
Tych wszystkich możliwości nie byłoby gdyby komputer ITG-100AI nie był dostosowany do pracy w trudnych warunkach przemysłowych.
Komputer wyróżnia bezwentylatorowa budowa z chłodzeniem pasywnym, odporność na wibracje i wstrząsy zgodna z MIL-STD-810G 514.6C-1.
Urządzenie posiada wysoki zakres temperatur w jakich może bezpiecznie pracować od -20°C do 50°C a wszystko po to, aby umożliwić podłączenie jednostek ładujących oraz czujników monitorujących w środowisku o skrajnym klimacie.
Do portów RS można podłączyć czujniki, które będą monitorowały warunki atmosferyczne i w zależności od pogody urządzenie będzie mogło np. włączyć podgrzewanie urządzenia podczas opadów śniegu czy zamarzniętego deszczu. Urządzenie będzie mogło podejmować adekwatne decyzje w zależności od sytuacji jaką wykryją czujniki.
Firma iEi jest bliskim i światowym partnerem firmy Intel, dzięki czemu produkty firmy iEi mają pełne wsparcie dla najnowocześniejszych rozwiązań autorstwa Intel dedykowanych AI, w szczególności OpenVino.
Firma JM elektronik od wielu lat współpracuje z firmą iEi, stawiając do dyspozycji Klientów inżynierów aplikacyjnych.
Posiadamy doświadczenie tysięcy zainstalowanych i pracujących bezawaryjnie komputerów iEi w polskich i zagranicznych firmach.
Zachęcamy również państwa do zapoznania się z naszą pozostała ofertą do wykorzystania w budowie stacji ładowania dla pojazdów, w szczególności terminali 2G/3G/LTE a nawet rozwiązaniach 5G opracowanych przez firmę Thales>> i Teltonika >> , a także szerokiej oferty touchpaneli w tym także touchpaneli zintegrowanych z wyświetlaczem przemysłowymi firmy RockTouch, które są odporne na pracę w trudnych warunkach atmosferycznych (w tym deszcz) oraz można je obsługiwać w rękawicach>>
Przedstawicieli firm zainteresowanych ofertą cenową komputera iEi ITG-100AI, prosimy o kontakt pod adresem e-mail: iit[at]jm.pl
Jeżeli nie mają Państwo jeszcze założonego konta na Portalu zakupowym B2B, to serdecznie zachęcamy do jego założenia.
Rejestracja możliwa pod linkiem>>
Oprócz promocji, użytkownicy Portalu zakupowego B2B dodatkowo będą w pierwszej kolejności informowani o wspólnych akcjach promocyjnych i marketingowych. Portal B2B umożliwia również: