Komputery przemysłowe zapewniają sprawne działanie hal produkcyjnych. Producenci komputerów przemysłowych prześcigają się w oferowaniu sprzętu o coraz większej wydajności, bazując na najnowszych generacji procesorów.
Umieszczenie najnowszej generacji procesora w komputerze przemysłowym nie wystarczy. Jednakże spora moc obliczeniowa komputera na nic się nie zda, jeśli w urządzeniu zabraknie szybkiej pamięci RAM oraz pojemnego dysku SSD. Należy również pamiętać, że komputery przemysłowe pracują w cięższych warunkach niż laptopy czy desktopy, dlatego ich komponenty muszą być również przystosowane do trudnych warunków.
Przedstawiciele firmy JM elektronik odwiedzili stoisko naszego wieloletniego partnera biznesowego, firmę Innodisk, która zajmuje się produkcją pamięci RAM, dysków SSD oraz peryferiów dla komputerów przemysłowych.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z targów Embedded World poświęconej prezentacji portfolio firmy Innodisk.
Pełna wersja materiału wideo znajduje się poniżej w treści artykułu.
Podczas wizyty JM elektronik na stoisku Innodisk naszym gospodarzem był wieloletni pracownik i menedżer regionu europejskiego, Pan Alfie Wang.
Już na wstępnie, jako najważniejsze produkty prezentowane na targach, przedstawiono wysokotemperaturowe pamięci RAM, a w szczególności DDR4 Ultra Temperature.
Pamięci zostały podzielone na 3 grupy, w zależności od przedziału temperaturowego w jakim mogą pracować. Pamięć RAM DDR4 Ultra Temperature może pracować w temperaturach od -40°C aż do 125°C.
Tak szeroki zakres pracy ma szczególne znaczenie zarówno w przemyśle, gdzie wymagane są wysokie temperatury otoczenia, jak i w technologiach lotniczych, pojazdach autonomicznych oraz w urządzeniach Smart Building i Smart City, które są narażone na ekstremalne warunki temperaturowe.
Pamięci z serii Ultra Temperature oferują wysoką prędkość działania sięgającą 3200 MHz. Są dostępne w dwóch pojemnościach: 16 GB i 32 GB.
Innodisk wyposażył swoje pamięci w specjalnie wzmocnione styki złącz o nazwie „Goldfinger", o grubości 45 μm, co zapewnia mocniejsze i bardziej niezawodne połączenia niż styki stosowane przez innych producentów, które są pokryte cieńszą warstwą złota. Unikalną cechą wykonania pamięci Innodisk to technologia „side fill", która wzmacnia mechanicznie i chroni delikatne, lutowane połączenia przed naprężeniami termicznymi i mechanicznymi.
Ciekawostką, ale i dowodem na głęboką analizę wymagań stawianych pamięciom RAM w komputerach przemysłowych, są mechaniczne zatrzaski wykonane przez Innodisk z tworzywa, przypominające klamerki, które nakładane na pamięci RAM zabezpieczają styki złącza przed rozdzieleniem spowodowanym wibracjami czy szokiem udarowym.
W celu zapewnienia maksymalnej niezawodności, Innodisk zdecydował się zastosować renomowane układy scalone oraz komponenty, które spełniają kwalifikację AEC-Q200. Jest to światowy standard odporności na naprężenia, który muszą spełniać wszystkie pasywne komponenty elektroniczne przeznaczone do użytku w przemyśle.
Najnowszym produktem z oferty RAM są szybie pamięci DDR5 z szybkością transferu 4800MT/s, a teoretycznie nawet do 6400MT/s.
Jedną z istotnych różnic technologicznych w pamięciach DDR4 w porównaniu do DDR5 jest obniżone napięcie pracy z 1,2V do 1,1V, co przyczynia się do większej stabilności działania.
Firma Innodisk jest znana z innowacyjnego podejścia do standardowych technologii. W przypadku pamięci DDR5 tej firmy, możliwe jest wykorzystanie dedykowanego podsystemu zasilania PMIC (Power Management Integrated Circuit) umieszczonego na każdej kości. Takie rozwiązanie dostosowuje zasilanie, które standardowo dostarcza płyta główna do pamięci RAM, do wymaganego poziomu napięcia 1,1V.
Pamięci DDR5 firmy Innodisk są dostępne w różnych pojemnościach, od 8 GB do 32 GB. Dla zapewnienia większej stabilności działania, zastosowana została dwukanałowa architektura DIMM, gdzie każdy moduł pamięci posiada dwa 40-bitowe kanały. Z tych 40 bitów, 32 bity zarezerwowane są dla danych, a pozostałe 8 bitów służy do korekcji błędów ECC (Error-Correcting Code).
Następnie przeszliśmy do sekcji z dyskami SSD o oznaczeniu 3IE7. Są to dyski oparte na pamięci flash, które wykorzystują najnowszy kontroler SATA III NAND z unikalną architekturą Innodisk L³ FW.
Architektura L³ FW łączy w sobie charakterystyczny dla Innodisk algorytm mapowania 4K L² FW z potężną technologią LDPC, co przekłada się na wyjątkowo wysoką liczbę operacji wejścia-wyjścia na sekundę (IOPS), lepszą integralność danych oraz wydłużoną żywotność poprzez zmniejszenie liczby błędnych bloków.
Dysk posiada wbudowany czujnik termiczny oraz iData Guard, które zapewniają integralność danych i niezawodność w zastosowaniach przemysłowych. Dzięki tym funkcjom, dysk ten jest odporny na ekstremalne warunki pracy oraz chroni dane przed utratą i uszkodzeniem. Dyski tej serii są dostępne zarówno w standardzie SATA, M.2, a także mPCIe.
Firma Innodis wprowadza w swoich dyskach nową technologię 112 warstw.
Technologia 112 warstwowa, stanowi rozwinięcie 96 warstwowej technologii NAND, wywodzącej się z rynku komercyjnego. Dyski wykonane w technologii 112 warstw dostępne są w pojemności od 128 GB do aż 8 TB. Technologia 112 warstw pozwala na wysoką liczbę cykli zapisu/kasowania wynoszącą 3000.
Ostatnim punktem oprowadzania była prezentacja karty sieciowej o przepustowości 10 Gbps podłączanej do złącza M.2.
Karta sieciowa składa się z modułu M.2 2280 z pojedynczym 10GbE Base-T Ethernet, który jest zbudowany w oparciu o kontroler Marvell AQC FastlinQ 113C. Moduł ten, znany jako EGPL-T101, wykorzystuje interfejs PCI Express Gen.3 x2, zapewniając pełne możliwości przepustowości sieci LAN 10GbE.
Korzystanie z EGPL-T101 umożliwia omijanie problemów z opóźnieniem i zakłóceniami łączności, które mogą wystąpić przy transmisji o niższej prędkości w systemach przesyłających szybkozmienną informację.
EGPL-T101 oferuje szybkość internetową dziesięć razy wyższą niż standardowy Ethernet 1Gbps. Taka imponująca prędkość jest idealna dla przesyłania dużych plików, strumieniowania obrazów o wysokiej rozdzielczości i szybkiego reagowania na zdarzenia w urządzeniach automatyki przemysłowej, komunikujących się przez sieć Ethernet.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną relacją wideo.
Kierunki rozwoju oferty firmy Innodisk są ściśle powiązane z rozwojem aplikacji AI. Wśród oferowanych peryferiów znajdziemy ultraszybkie karty sieciowe, akceleratory dedykowane AI, a najnowszym obszarem oferty Innodisk są kamery, bez których sztuczna inteligencja nie byłaby w stanie rozpoznać i przetwarzać obrazów.
Prezenterem możliwości Innodisk w obszarze przetwarzania obrazów, z zastosowaniem kamer własnej produkcji oraz autorskiego oprogramowania Innodisk był Pan Johnny Wo.
Na stoisku Innodisk zaprezentowano szereg rodzajów kamer różniących się od siebie specyfikacją obiektywu oraz obrazu.
Każda z prezentowanych kamer oferuje rozdzielczość HD 1920x1080 i umożliwia nagrywanie w tempie 30 klatek na sekundę. Są one kompatybilne z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi, takimi jak Android, Windows, Linux i macOS.
Dodatkowo, kamery Innodisk wspierają technologię HDR (High Dynamic Range). Dzięki niej, w fotografii możliwe jest uwidocznienie szczegółów zarówno w najjaśniejszych, jak i najciemniejszych obszarach zdjęcia. Dostępne są również funkcje przetwarzania obrazu (ISP), które umożliwiają identyfikację istotnych obiektów.
Ze względu na ich niewielkie rozmiary i lekkość, kamery Innodisk świetnie sprawdzają się do instalacji na ramionach robotów, wewnątrz maszyn oraz nad liniami transportowymi i taśmociągami. Pozwalają one na automatyczną ocenę poprawności wykonywanych przez roboty czynności, monitorowanie jakości produktów w inspekcji optycznej oraz odczytywanie kodów przesyłek w sortowni.
Kamery montowane są w urządzeniach vendingowych, bankomatach, biletomatach czy w systemach kontroli dostępu w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Dobrej jakości obraz pozwala rozpoznawać uprawnionych operatorów, ale i zidentyfikować przestępców lub intruzów.
W prezentowanej na stoisku Innodisk aplikacji mogliśmy prześledzić, jak Sztuczna Inteligencja wpływa na bezpieczeństwo wykonywania prac budowlanych czy produkcyjnych. W scenariuszu tym, AI ocenia czy osoby znajdująca się w jej polu widzenia mają założony kask i interpretuje fakt założenia kasku, zmieniając wyróżnienie osoby z czerwonego na zielony.
Jonny Wo zwracał także uwagę na aspekt zarządzania urządzeniami pracującymi w rozległej sieci. Innodisk jest autorem platform programistycznych, w tym chmurowego oprogramowania iCAP. Jonny Wo prezentując webowy interfejs systemu, podkreślał jak ważne jest zdalne monitorowanie pracy urządzeń znajdujących się w sieci. Wraz ze wzrostem liczby urządzeń, istotna staje się potrzeba pomocy w zarządzaniu nimi, aby użytkownik miał pewność ich działania i szybki, bezpośredni dostęp do każdego z nich.
W kontekście kontroli pracy urządzeń IoT polecamy uwadze rozwiązanie pod roboczą nazwą InnoAgent, który opiera się na transmisji pozapasmowej. Oprogramowanie iCAP współpracuje z urządzeniami Innodisk wyposażonymi w transmisję pozapasmową, zapewniając niezależny od systemu operacyjnego monitoring pracy komputerów, dysków czy innych krytycznych elementów infrastruktury IoT.
Wspomniany wyżej InnoAgent wyposażony jest także w interfejsy GPIO czy MQTT, pozwalające na sterownie automatyką przemysłową z wykorzystaniem transmisji pozapasmowej i podjęcie działań naprawczych, jak np. zresetowanie komputerów i przywrócenie systemu z backup (InnoOSR).
W sprawie dalszych pytań zapraszamy do kontaktu z naszymi Product Managerami Industrial IT pod adresem e-mail: iit@jm.pl
Niezależnie zachęcamy także do odwiedzenia naszego Portalu zakupowego B2B oraz założenia nieodpłatnego konta, które pozwala Państwu uzyskać dodatkowe informacje techniczne i cenowe dotyczące urządzeń firmy Innodisk. Konto można utworzyć pod linkiem>>
Portal B2B umożliwia: