Potrzebujesz komputerów, które łatwo umyć myjką ciśnieniową? A może w Twojej fabryce podstawowym problemem jest zapylenie?
Czy w Twojej branży aspekt zapobiegania skażenia żywności jest kluczowy? Czy istotna jest odporność komputerów znajdujących się na linii produkcyjnej na chemiczne i biobójcze środki czystości? Czy jednak najważniejsze jest, żeby kurz i pył nie wnikał do wnętrza przez otwory wentylacyjne?
W Twojej fabryce komputery muszą pracować w strefie zagrożonej wybuchem pyłów spożywczych?
Twoje komputery na hali produkcyjnej pracują od lat na starych wersjach systemu operacyjnego? Nie są gotowe na najnowsze OS? Czy to oznacza, że Twoja sieć jest narażona na niebezpieczne ataki hakerskie?
Zdajesz sobie sprawę, że warto przy rozbudowie systemu mieć dostęp do takich samych komputerów, żeby zapewnić spójność systemu i łatwość obsługi przez dział IT?
Zakresy te sięgają od IP00 (brak ochrony przed ciałami stałymi lub cieczami) aż do IP69k (pełna ochrona przed wnikaniem pyłu i ochrona przed czyszczeniem strumieniem wody).
Cyfra | Stopień ochrony |
0 | Brak ochrony |
1 | Ochrona przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 50 mm i większej |
2 | Ochrona przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 12,5 mm i większej |
3 | Ochrona przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 2,5 mm i większej |
4 | Ochrona przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 1 mm i większej |
5 | Ochrona przed pyłem |
6 | Ochrona pyłoszczelna |
Druga cyfra charakterystyczna – stopnie ochrony przed wodą
Cyfra | Stopień ochrony |
0 | Brak ochrony |
1 | Ochrona przed pionowo padającymi kroplami wody |
2 | Ochrona przed pionowo padającymi kroplami wody przy wychyleniu obudowy do 15° |
3 | Ochrona przed natryskiwaniem wodą |
4 | Ochrona przez bryzgami wody |
5 | Ochrona przed strugą wody |
6 | Ochrona przed silną strugą wody |
7 | Ochrona przed skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie |
8 | Ochrona przed skutkami ciągłego zanurzenia w wodzie |
9 | Ochrona przed zalaniem silną strugą wody pod ciśnieniem |
Jeśli jednak zbędna jest Ci pełna szczelność czy inne zaawansowane funkcjonalności to także możesz na nas liczyć. Na pewno wybierzemy coś dla Ciebie spośród kilkudziesięciu zróżnicowanych konstrukcyjnie modeli panelowych komputerów przemysłowych.
Do stref zagrożonych wybuchem pyłów spożywczych oferujemy komputery z certyfikatem ATEX95n (II 3 G Ex nA IIC T4 Gc), który potwierdza możliwość pracy w środowisku zagrożonym wybuchem.
Więcej informacji na temat komputerów przemysłowych APLEX z certyfikatem ATEX pod linkiem>>
Firma Aplex posiada w swojej ofercie urządzenia z serii AEx, zaliczają się do niej komputery panelowe (AEx-9xxAP), wyświetlacz (AEx-1) oraz box PC (AEx-2411, AEx-2410 – wersje embedded). Urządzenia te są przeznaczone do pracy w niebezpiecznym środowisku, w którym występują łatwopalne pyły, olej czy gazy, w przemyśle spożywczym, chemicznym, a nawet górnictwie.
Urządzenia serii AEx posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty, które umożliwiają im prace w niebezpiecznym środowisku. Są to między innymi:
Więcej informacji na temat urządzeń przemysłowych AEx pod linkiem>>
W wybranych rodzajach produkcji spożywczej kluczowa jest eliminacja ryzyka związanego ze skażeniem (biohazardem). Seria komputerów PhanTAM została specjalnie zaprojektowana, dla aplikacji w branżach, w których wymagana jest najwyższa sterylność. Obudowa komputera PhanTAM została wkonana ze stali nierdzewnej ze zwiększoną ilością niklu, dzięki której komputer odporny jest na korozję.
Komputer posiada poziom szczelności IP69K, co oznacza, że może on być poddany myciu strumieniem wody o ciśnieniu nawet 100 bar i temperaturze 80 stopi Celsjusza. Jest to niezwykle istotna cecha, ponieważ zachowanie w czystości urządzeń wykonanych ze stali nierdzewnej nie należy do najprostszych .
Komputery panelowe Aplex serii PhanTAM obsługują różne zestawy montażowe, tak aby zapewnić jak największą swobodę montażu. Komputery mogą być montowane na specjalne mocowanie podłogowe, stojakowe, wysięgnikowe oraz VESA. Stojaki montażowe mogą przechowywać wszystkie kable razem w środku uchwytu, tak aby uniknąć gromadzenia się kurzu. PhanTAM jest w stanie przełączyć się między trybem poziomym a pionowym.
Więcej informacji o komputerze Aplex PhanTam pod linkiem>>
Oferujemy komputery w których budowie zastosowano materiały uszczelniające zgodnie z normą EN1672-2, a ponadto przedni panel wykonany jest ze stali nierdzwnej SUS304 (SUS316 - opcja).
Razem dobierzemy, pod konkretne wymagania, przemysłowe dyski SSD (1,8”, 2,5”, mSATA, SATA-DOM, PATA-DOM, CF i CFast, M.2, nanoSSD). Producentem dysków jest uznana, światowa firma Innodisk, która do każdego rodzaju dysków proponuje oprogramowanie iSMART, które umożliwia przeprowadzenie analizy, kontroli i diagnostyki.
W ofercie posiadamy również moduły pamięci RAM DDR1, DDR2, DDR3, DDR4 oraz DDR5 mogące pracować w szerokim zakresie temperaturowym oraz zabezpieczone przed korozją chemiczną.
Więcej informacji na temat pamięci RAM DDR4 Innodisk>> oraz oprogramowania iSMART>>
Pamięci RAM DDR4 Ultra Temperature pracują w zakresie od -40°C do aż 125 °C, co otwiera drzwi do nowych zastosowań. Pamięci te znadują swoje zastosowanie także w przemyśle, ze względu na możliwość pracy w wysokich temperaturach otoczenia.
Nowe serie pamięci DDR4 są wyposażone w specjalne styki o nazwie Goldfinger 45μm, według producenta zapewniają one dużo mocniejsze i niezawodne połączenie. Tego rodzaju styki pokryte są 30μm warstwą złota. Aby jeszcze bardziej przystosować pamięć DDR4 Ultra Temperature do pracy w przemyśle, jej wrażliwe elementy zostały dodatkowo pokryte warstwą ochronną, zabezpieczającą je przed korozją.
Więcej informacji o pamięciach RAM DDR4 Ultra Temperature pod linkiem>>
W naszej ofercie znajdą Państwo także najnowszy format pamięci DDR5 firmy Innodisk. Podobnie jak w przypadku pamięci DDR4 Ultra Temperature wrażliwe elementy kości pamięci DDR5 również zostały pokryte warstwą ochronną, dzięki której może ona być stosowana w ciężkich warunkach.
Cechą pamięci DDR5 jest obniżone napięcie pracy do 1.1V, ten zabieg pozwolił uzyskać większą stabilność. Innowacyjnym rozwiązaniem firmy Innodisk jest wykorzystanie dedykowanego podsystemu zasilania PMIC umieszczonego na każdej kości. Dostosowuje on zasilanie standardowo zapewniane przez płytę główną do wymaganego poziomu 1,1V.
Więcej informacji o pamięciach RAM DDR5 pod linkiem>>
Jesteśmy również w stanie zaproponować sprawdzone zestawy montażowe (np. Typu VESA) dla komputerów panelowych. Systemy montażowe RAM Mounts cechuje najwyższa jakość wykonania (aluminium klasy morskiej, stopy kompozytowe).
Kula RAM oraz gniazdo montażowe posiadają obrotową konstrukcję, co pozwala na usytuowanie elektroniki pod dowolnym kątem. Elastomerowy skład gumowej kuli RAM zabezpiecza elektronikę przed wstrząsami i drganiami.
Różnorodność zastosowanych elementów pozwala na wykorzystanie technologii RAM Mounts w wielu obszarach eksploatacyjnych: w przemyśle, wojsku, logistyce magazynowej, sporcie wyczynowym.
System montażowy posiada dożywotnią gwarancję producenta.
W przemyśle spożywczym kluczową rolę odgrywa temperatura. Nie tylko podczas przechowywania, ale także w samym procesie produkcji. Właściwe utrzymanie temperatury jest niezbędne do zachowania trwałości, smaku i wartości odżywczych produktów, a także do uniemożliwienia rozwoju bakterii i innych patogennych organizmów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.
W naszej ofercie mogą Państwo znaleźć wiele urządzeń umożliwiających zdalny odczyt temperatury przy pomocy sieci LoRaWAN.
LoRaWAN to niskoenergetyczna bezprzewodowa sieć komunikacyjna, która pozwala łączyć urządzenia i czujniki w spójną całość na odległość liczoną w kilometrach, także w miejscach niedostępnych dotychczas dla innych sieci radiowych, w obiektach podziemnych czy bogatych w zakłócenia elektromagnetyczne. Czujniki w sieci LoRaWAN mogą pracować na tej samej baterii przez lata, co z kolei przekłada się na brak potrzeby prowadzenia zasilania z sieci, kucia ścian, układania tras kablowych i korytek.
W dzisiejszym artykule skupimy się na roli precyzyjnej kontroli temperatury w przemyśle spożywczym, która jest kluczowa dla zapewnienia jakości i bezpieczeństwa żywności. Szczególnie ważne etapy produkcji, takie jak pasteryzacja, chłodzenie, mrożenie i głębokie mrożenie, wymagają nie tylko ścisłego monitoringu procesów, ale również warunków między etapami produkcji.
Przedstawiamy zastosowanie innowacyjnych rozwiązań opartych na technologii LoRaWAN, która zyskuje na znaczeniu jako efektywny narzędzie w zapewnieniu optymalnych warunków dla produktów spożywczych. Nie tylko ekstremalnie niskie temperatury wymagają ścisłej kontroli. Procesy pasteryzacji, w tym ultraszybkie UTH, również muszą być precyzyjnie monitorowane, aby zapobiec utracie walorów smakowych, skróceniu terminu ważności czy nawet zepsuciu produktów. Odpowiednia temperatura w tych procesach ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia strat finansowych i reputacyjnych dla producentów.
Dla obiektu produkcyjnego w branży spożywczej zastosowanie sensorów pracujących w sieci LoRaWAN to synonim "uruchom i zapomnij".
Skoro do pracy sensora nie potrzeba kabli a zasięg LoRaWAN wynosi nawet wiele kilometrów, firmy spożywcze zyskały doskonałe narzędzie do monitorowania temperatury w całym procesie technologicznym, w dowolnym miejscu na hali produkcyjnej, począwszy od chłodni a skońćzywszy na autoklawach.
Jednym z wielu sensorów pracujących w sieci LoRaWAN służącym pomiarowi temperatury jest ARF8180BCA firmy Adeunis. Urządzenie posiada zasilanie bateryjne, które przy współpracy z siecią LoRaWAN zapewnia czas pracy na jednym ogniwie, nawet do kilku lat.
Do urządzenia podpięty jest przewód o długości 2 metrów, na którego końcu znajduje sie termometr. Urządzenie może pracować w bardzo szerokim zakresie od -25°C +70°C.
Więcej informacji o urządzeniu ARF8180BCA pod linkiem>>
Kolejną ciekawą propozycją jest urządzenie LSN50V2 firmy Dragino służące do precyzyjnego pomiaru temperatury i wilgotności. Czujnik, jaki został wykorzystany w LSN50v2 to SHT31 firmy Sensirion. Jest on w pełni skalibrowany, zlinearyzowany oraz kompensowanym temperaturowo wyjściem cyfrowym.
Czujnik temperatury działa w zakresie od -40°C od 80°C, jego dokładność pomiarów wynosi ±0.2, a rozdzielczość 0.01°C, natomiast czujnik wilgotności działa w zakresie 0 ~ 99.9% RH, dokładności ±2% RH oraz rozdzielczości 0.01% RH. SHT31 jest zamocowany w wodoodpornej obudowie, zapobiegającej wewnętrznej kondensacji pary wodnej. Sonda zamocowana jest na przewodzie o długości 3 metrów.
Więcej informacji o urządzeniu LSN50V2 pod linkiem>>
W ofercie firmy Milesight również znajduje się przemysłowy czujnik temperatury pracujący pod kontrolą sieci LoRaWAN. EM500-PT100 jest często wybierany ze względu na swoją niezawodność, dokładność i łatwość użytkowania.
Zmiany temperatury rejstrowane są w opraciu o termopara typu PT100, który jest zbudowany z cewki drutu platynowego, który jest otoczony izolatorem. Zmiana temperatury powoduje zmianę rezystancji drutu platynowego, co może być wykorzystane do pomiaru temperatury. Dokładność tego urządzenia wynosi ±0.5℃. Posiada on także certyfikat IP67 umożliwiający mu bezpieczną pracę nawet w warunkach, gdzie narażony jest na kontakt z wodą lub pracę w zapylonym środowisku.
Pamiętaj o TCO (Total Cost of Ownership), czyli całkowitych kosztach posiadania i użytkowania. Składają się na nie, oprócz kosztów zakupu, także koszty wynikające bezpośrednio i pośrednio z wszelkich zaburzeń pracy systemu takich jak np. awaryjnych przerw w pracy urządzenia, które wymagają dodatkowego zaangażowania pracowników lub inne kosztowne zaburzenia i działania dodatkowe, a także zagrożenia BHP. Dlatego jakość urządzenia jest kluczowa.
Komputer panelowy jest niezbędnym elementem nowoczesnego sytemu zarządzania produkcją i magazynem. Wymagania dla tego typu urządzeń stawiane przez przemysł spożywczy są specyficzne z racji warunków panujących w halach produkcyjnych, magazynowych (takich jak niska i wysoka temperatura, wilgoć, rozbryzgi cieczy), rygory zachowania czystości oraz odporność na substancje czyszczące czy żrące. Dobór optymalnego rozwiązania nie jest rzeczą trywialną lecz z naszą pomocą uda się dobrać właściwy komputer panelowy, zarówno pod kątem wymagań oprogramowania, warunków środowiskowych, jak i budżetu.
Inwestycja polegająca na zakupie kilkudziesięciu komputerów do współpracy z systemem typu ERP czy MES jest poważnym i kosztownym zagadnieniem. Sprzęt musi pracować niemal nieprzerwanie i niezawodnie przez wiele lat. Z jednej strony musi zostać dobrany w taki sposób, aby jego właściwości były wystarczające także na przyszłość, natomiast z drugiej zbyt nadmiarowy dobór parametrów pociąga za sobą zbędne wydatki. Dlatego optymalny dobór jest tu kluczowy dla finalnego zadowolenia z zakupu.
Rozmiar przekątnej ekranu nie tylko ma wpływ na jego koszt, ale musi być dobrany w sposób zapewniający ergonomiczne użytkowanie. Zbyt mały ekran może być nieczytelny, jeśli na nim ma być wyświetlana dokumentacja, instrukcje bądź komunikaty. Zbyt duży ekran wobec rzeczywistych wymagań może powodować kłopoty z ergonomicznym montażem pociągając za sobą zagrożenie zawadzenia o krawędź urządzenia czy to przez operatora czy to przez poruszające się wózki i maszyny. W naszej ofercie znajdziesz także szereg systemów mocowania takich jak wieszaki, statywy i wysięgniki.
Wiele systemów informatycznych wykorzystuje komputery panelowe wyłącznie w charakterze interfejsów komunikacyjnych. Całość obliczeń i operacji wykonywana jest na serwerze. Wówczas nie warto ponosić dodatkowych kosztów związanych z zakupem urządzeń wyposażonych w mocne procesory oraz duże dyski SSD. Z tymi zadaniami poradzą sobie doskonale prostsze jednostki.
Ponad 1200 komputerów panelowych dostarczonych dla dużych zakładów z branży spożywczej.
Przedstawicieli firm zainteresowanych ofertą IIT, prosimy o kontakt pod adresem e-mail: iit[at]jm.pl