Każdy konstruktor elektronik prędzej czy później spotka się z koniecznością precyzyjnego doboru komponentów do projektowanego przez siebie układu. Firma JM elektronik posiada w portfolio wiele linii produktowych kondensatorów. Kusząca wydaje się zatem idea wyselekcjonowania „najlepszego” produktu i stosowania go „zawsze” w swoim układzie. Czy to możliwe?
Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, albowiem różnorodność komponentów wynika z ich własności elektrycznych, rozmiaru, czy niezawodności.
Aby poznać lepiej kondensatory, zachęcamy do zapisania się na Portal B2B i pobrania bezpłatnego szkolenia. Zapraszamy również do zapoznania się z krótką zapowiedzią omawianego szkolenia:
Krótka charakterystyka najbardziej popularnych grup kondensatorów:
Kondensatory elektrolityczne produkowane są w wersjach standardowych (tzw. general purpose), o przedłużonej żywotności (long life), o zwiększonym zakresie temperatur stosowania (nawet do 105®C), czy obniżonej rezystancji (ESR) i impedancji wewnętrznej (low ESL). Produkowane są serie o znacznie zmniejszonym prądzie upływu (low leakage). Dodatkowo dostępne są kondensatory miniaturowe, o zmniejszonych rozmiarach zewnętrznych. Firma HITANO posiada w swojej ofercie każdy rodzaj kondensatorów, co pozwala dopasować się do wymagań aplikacji. Pamiętajmy, że kondensatory elektrolityczne posiadają dość duży rozrzut pojemności, nie stosuje się ich zatem w układach generatorów (układach odmierzających stabilnie czas). Pamiętajmy też o tym, że „elektrolity” lubią być cały czas „pod napięciem”, zaś nie lubią gdy przechowuje się je latami niepodłączonych. Dodatkowo, sprawdzają się jedynie w ograniczonym zakresie częstotliwości. To dlatego nie spotkamy ich w obwodach w.cz. Aby tłumić składowe w.cz. użyjmy tandemu: kondensator elektrolityczny i kondensator ferroelektryczny o małej pojemności połączone równolegle.
Kondensatory tantalowe (z suchym elektrolitem) to droższe, ale lepsze gatunkowo komponenty. Mają długi czas życia, nie wymagają formowania (jak dla kondensatorów elektrolitycznych). Małe wymiary oraz stosunkowo duże dostępne pojemności to kolejny plus konstrukcji. Świetnie sprawdzą się w układach odsprzęgających zasilanie, dzięki małemu ESR i ESL.
Rozróżniamy zasadniczo trzy grupy kondensatorów ceramicznych różniące się własnościami dielektryka. Niektóre z nich nie mogą być stosowane w precyzyjnych układach, ponieważ ich własności zmieniają się znacznie wraz z temperaturą (klasa 3). Posiadają one zatem znaczenie historyczne. W większości przypadków wystarczy zastosować kondensatory z popularnym dielektrykiem X7R (klasa 2), które posiadają wystarczające parametry, przy zachowaniu niewielkich rozmiarów. Z kolei doskonałe jakościowo kondensatory z dielektrykiem NP0 (klasa 1) nie są dostępne we wszystkich wartościach pojemności. Są też nieco większe od poprzednio omówionych. Z racji wysokiej stabilności oraz niskich strat i dużej precyzji wykonania … mają swoją cenę. Kondensatory foliowe potrafią zapewnić bardzo dobre parametry. Na szczególne wyróżnienie zasługują tu kondensatory styrofleksowe, które śmiało można zarekomendować do użycia w wysokostabilnych układach w.cz.
Kondensatory polipropylenowe (MKP) są doskonałe do zastosowań w zasilaczach impulsowych oraz układach PFC. Produkowane w klasie X1/X2 oraz Y1/Y2 doskonale nadają się do wbudowania w układy filtrujące.
Chcąc podsumować temat: widzimy wyraźnie, że różnorodność jest konieczna. Nie ma kondensatora „uniwersalnego”: każdy komponent ma swoje unikalne właściwości, predestynujące go do pewnych zastosowań układowych. Nie zdziwi nas już zatem, że niektóre z kondensatorów mają „swoją cenę” lub „swój” gabaryt.
Przedstawicieli firm zainteresowanych ofertą Power Solutions prosimy o kontakt pod adresem e-mail: powersolutions[at]jm.pl