Przed końcem 2028 roku u co najmniej 80 proc. końcowych odbiorców energii w Polsce mają zostać zainstalowane inteligentne liczniki pomiarowe. Ich liczbę szacuje się na 14,5 miliona.
Takie jest założenie procedowanej właśnie w Sejmie nowelizacji ustawy Prawo energetyczne>>
Sama firma Tauron deklaruje wymianę w ciągu najbliższych 8 lat 4 milionów liczników na wersje inteligentne ze zdalnym odczytem>> Wymiana liczników jest spowodowana nie tylko wskazaniami epidemiologicznymi – odczyt w wykonywaniu inkasentów nie będzie już konieczny, lecz także zmianami na rynku energetyki.
W bieżącym roku w życie weszła opłata mocowa, która w założeniu ma wesprzeć transformację polskiej energetyki. Modele jej rozliczania zakładają, że jej cena będzie różna, zależnie od godziny, w której pobierana jest energia elektryczna.
Chcąc jak najlepiej dopasować potrzeby i przewidywać zmiany w zapotrzebowaniu na energię niezbędne jest masowe stosowanie inteligentnych liczników energii elektrycznej transmitujących na bieżąco dane o zużyciu.
Nasza firma, JM elektronik, współpracuje z wiodącym europejskim producentem modułów wykorzystywanych w transmisji w sieciach komórkowych, firmą Thales (Gemalto).
W bieżącej sprzedaży posiadamy szereg modułów:
Thales (Gemalto) jest również wiodącym dostawcą rozwiązań eSIM. W przypadku projektów opartych o transmisje w ramach sieci komórkowej, wymiana fizycznych kart SIM w urządzeniach końcowych w przypadku zmiany operatora jest bardzo trudna i kosztowna. Moduły Thales (Gemalto) mają zaimplementowaną obsługę kart eSIM oraz możliwość zdalnej wymiany profili tych kart. Część modułów Thales (Gemalto) można również zamówić z już wlutowaną kartą eSIM.
Dysponujemy wiedzą inżynierską oraz znamy przewidywane kierunki rozwoju transmisji danych poszczególnych operatorów telekomunikacyjnych.
Wielokrotnie organizowaliśmy szkolenia Wireless Day poświęcone tej właśnie tematyce.
Za zastosowaniem tego rodzaju transmisji w zdalnym odczycie liczników przemawia fakt, że zasięg liczony jest w kilometrach, posiada doskonałą propagację i odporność na zakłócenia elektromagnetyczne, pozwalające na pracę w gęstej zabudowie, oraz pracę w otwartym paśmie bez ponoszenia opłat abonamentowych.
Nie bez znaczennia jest także fakt, że sieć LoraWAN pracuje w otwartym paśmie nie wymagającym koncesjonowania i ponoszenia opłat, w przeciwieństwie do operatorów sieci komórkowych, którzy oczekują wnoszenia regularnych opłat za transmisję danych.
Ciekawym odnotowania jest fakt, że w Polsce LoRaWAN jest już stosowana w energetyce zawodowej. W 2018 roku firma ZAE zdobyła Statuetkę Polskiego Towarzystwa Elektroinstalacyjnego na Targach ENERGETAB za sygnalizator CPZ-4Z z modułem radiowym LoRaWAN.
Warte odnotowania jest wdrożenie zrealizowane w Niemczech, gdzie transmisję LoRaWAN wykorzystano do odczytu liczników energii elektrycznej>>
W sieciach LoRaWAN dla potrzeb energetyki zawodowej nasza firma rekomenduje wykorzystanie stacji bazowych Kerlink.
Przedstawicieli firm zainteresowanych wykorzystaniem technologii transmisji w sieci komórkowej (LTE-Cat.M, w przyszłości 5G) lub LoRaWAN, zapraszamy do współpracy.